„Cieľom mojej tvorby pre deti je ich hlavne pobaviť a podporiť ich fantáziu.“

Do detailov prepracované farebné obrázky, milé zvieratká s veselými tvárami, chrobáčiky, motýle, kvety...to sú motívy, ktoré zdobia produkty jednej z našich nových školských kolekcií. Ich autorkou je pani ilustrátorka Erika Čáková-Ralbovská.

Spolupráca ako maľovaná

Na začiatku bolo niekoľko príjemných stretnutí pri káve, slovo dalo slovo a naše rozhovory sa postupne rozvinuli do zaujímavej tvorivej spolupráce. Pani ilustrátorka kreslila doslova na počkanie (ešte aj pri pití tej kávy si robila kreslené poznámky :-D) a z týždňa na týždeň nám predkladala krajšie a krajšie dielka, z ktorých sme si ani nevedeli vybrať... Nakoniec sa to však podarilo a my sa tešíme, že vám výsledok spoločného úsilia môžeme ukázať a predstaviť v plnej paráde.

Ste zvedaví, ako vyzerá práca ilustrátora? Ako, kde a čím tvorí? Čím sa inšpiruje? Využili sme príležitosť a pani Čákovej-Ralbovskej sme sa na to opýtali. O jej práci, záľubách, tvorbe pre deti i o tom, ako vznikali kresby do našej novej kolekcie sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Čím ste chceli byť, keď ste boli malé dievčatko? Viedli vás k umeniu rodičia?

Od malička som túžila venovať sa maľbe a kresleniu. Moji rodičia mňa a mojich súrodencov viedli k umeniu tým, že u nás vždy hrala hudba všetkých žánrov a otec vlastnil veľkú knižnicu, ktorá bola mojou veľkou inšpiráciou.

Študovali ste na umeleckej škole? Kadiaľ viedli vaše tvorivé chodníčky? Kedy a kde sa to všetko začalo?

V detstve som navštevovala ľudovú školu umenia, neskoršie som študovala na odevnej škole a začala som sa venovať navrhovaniu odevov a textilných hračiek, ktorým sa venujem aj doteraz. Po praxi v odevných závodoch som sa dostala do národného divadla, kde som sa venovala divadelným kostýmom a mala som tú česť spolupracovať s významnými slovenskými kostýmovými výtvarníkmi. Toto obdobie považujem za veľmi formujúce po odbornej aj po výtvarnej stránke.

Keby ste mali jedným slovom vystihnúť vašu tvorbu, ktoré slovo by to bolo?

Väčšinu mojej tvorby, by som opísala ako „veselú“, ale je ťažké charakterizovať ju jedným slovom, asi by som to nechala na ľudí, ktorých moja tvorba oslovuje.

Máte svoje obľúbené miestečko, kde radi tvoríte?

Rada maľujem doma v podkrovnom byte a v záhrade na chalupe.

Kde hľadáte inšpiráciu pre svoje kresby?

Je to rôzne. Čerpám inšpiráciu napríklad z prírody, starožitností, dobových kostýmov alebo aj z ľudí, ktorých dennodenne stretám.

S akými pomôckami najradšej kreslíte?

Najčastejšie pracujem s akrylovými a akvarelovými farbami, využívam techniku grafiky a rôzne kombinované techniky. Rada komponujem do svojich diel staré predmety ako hodinky, kľúče a príbory a touto formou recyklácie im dávam šancu na druhý život.

Tvoríte z rôznych materiálov, vyrábate figúrky, bábky... čo z toho všetkého, čomu sa venujete, je vaša srdcovka a prečo?

Vždy je to to posledné dielo, ktoré vytvorím a rada striedam techniky, aby som sa vyhla stereotypu.

Vaše kresbičky možno nájsť na stranách detských knižiek.  Ako také obrázky vznikajú? Máte voľnú ruku alebo má autor/ka presnú predstavu, aké obrázky by mali dopĺňať príbehy knižných hrdinov? Máte prečítané knižky, ktoré ste ilustrovali? 😉

Knižky mám vždy prečítanie niekoľkokrát a je pre mňa dôležité sa na dej pozerať detskými očami. Väčšinou je výzor postáv do istej miery v knižkách opísaný a snažím sa opisu držať ako základného bodu, ale ide hlavne o zladenie sa s autorom a nájdenie spoločnej vízie.

Ako je podľa vás možné v deťoch podporiť chuť tvoriť?

Podľa mňa treba deti podporovať v rôznych smeroch umenia, aby mohli samé zistiť, čo sa im páči najviac. Moju dcéru som často brávala do detského múzea, na divadelné predstavenia, na tanečnú a veľa sme doma kreslili, počúvali hudbu a čítali.

Dá sa tomu vôbec naučiť alebo to človek musí mať jednoducho v sebe?

Samozrejme, výtvarníci sa na svet pozerajú inými očami a vnímajú detaily, ktoré väčšina prehliadne, ale stotožňujem sa aj s názorom, že stačí 10 % talentu a 90 % driny. Pravda bude asi niekde v strede.

Ako vznikali kresby do našej novej školskej kolekcie, ktorej sú súčasťou?

Snažila som sa vybrať motívy, ktoré by zaujali deti viacerých vekových kategórii a učenie by sa pre nich stalo trochu hravejším. Cieľom mojej tvorby pre deti je ich hlavne pobaviť a podporiť ich fantáziu.

Mnohí túžia po tom, aby ich hobby bolo zároveň prácou. Po čom túžite vy? 😉

Patrím práve medzi tých šťastlivcov, ktorých spomínate. A túžim po tom, aby mal deň aspoň 30 hodín, aby som sa mohla venovať všetkému.

Aké máte plány do budúcnosti? Prezradíte nám niečo o vašich ďalších projektoch? 😉

Plánujem k svojej doterajšej činnosti aj výrobu marionet, ktoré som už od detstva obdivovala, tak mi držte palce.

Marionetám určite budeme držať palce, rovnako ako našej ilustrovanej kolekcii produktov. 😉 Pani Čákovej-Ralbovskej ďakujeme za rozhovor i spoluprácu a tešíme sa na ďalšie spoločné projekty.

A vám ponúkame malú „ochutnávku“ spomínaných produktov...

Nájdete ich v predajniach ŠEVT papiernictvo alebo online na www.sevt.sk.

Kto je Erika Čáková-Ralbovská?Sevt Cakova

Rodená Trenčanka, ktorá sa už od mala zaujímala o textil a výtvarne umenie. Ako vyštudovaná „odeváčka“ sa venovala od odevných návrhov cez výrobu textilných hračiek a bábik, tapisérií až po maľbu, grafiku a ilustrácie detských kníh. Jej kresby môžete nájsť v knižkách Veselé vily a trpaslíci, Havkáči z našej ulice, Pavúčik Miláčik a Múdre rozprávky. Žije s manželom, dcérou a dvomi psami v Bratislave.