Sú problémom lenivé deti alebo pohodlní rodičia?

27. októbra 2017

Sú problémom lenivé deti alebo pohodlní rodičia?
27. októbra 2017 Jana Lauková

V súčasnosti je trendom často hovoriť a aj počúvať, že dnešné deti nerobia nič iné, len sa hrajú na telefónoch a tabletoch. Žiaden šport, žiadne záujmy, iba obrazovky a počítačové hry. Ako v každej dobe, aj dnes sa nad deťmi s obľubou opovržlivo krúti hlavou a opakuje sa veta: „Tá dnešná mládež!“

Odignorujme teraz fakt, že táto veta sa hodí rovnako dobre v každej dobe asi tak ako „Staré dobré časy.“ a „Keď som ja bol v tvojom veku…“ Poďme sa na to pozrieť trochu reálnejšie.

Áno, naše deti málo športujú

Lenive Deti Pohodlni Rodicia 4Aspoň v porovnaní s totalitnými časmi. V televízii zúfalo sledujeme hokejový zápas, v ktorom slovenský tím, kedysi patriaci k elite tohto športu, stráca proti súperovi toľko bodov, akoby sa hral basketbal. A uvedomíme si, že situácia sa v najbližších rokoch nezmení, pretože na Slovensku nerastie budúci tím víťazov. Deti sú pohodlnejšie a nešportujú, štát nemá peniaze.

A potom sledujeme Petra Sagana či Dominiku Cibulkovú. Kde je rozdiel? Prvá odpoveď, čo nám napadne, je aj správna – rozdiel je v rodičoch. A nie, nemyslíme tým ktovieaké finančné zázemie, hoci ani to nie je úplne zanedbateľné. Školy, voľnočasové a športové kluby ponúkajú rôzne tréningy za rozumné ceny, ktoré nijako výrazne nezasiahnu do rodinného rozpočtu. Háčik je skôr inde – v závislosti od veku dieťaťa, vzdialenosti športoviska od bydliska a možností dopravy je potrebné dieťa na tréningy sprevádzať. Minimálne dvakrát týždenne, občas v šialených hodinách – ráno na piatu či večer na deviatu. A práve to je často kameňom úrazu.

Chce to veľkú dávku trpezlivosti

Rodičia trávia v práci osem, niekedy aj dvanásť hodín denne. Často je veľmi náročné zladiť pracovný čas s tréningami. A ak sa to aj podarí, dostaví sa nuda a únava. Rodičom sa jednoducho nechce sedieť vo vlhkom prostredí pri bazéne či na lavičke dve hodiny týždenne. Niet sa čomu čudovať, unavení a vystresovaní rodičia si radšej oddýchnu pri programe v televízii alebo s knihou v ruke než v dopravnej zápche a vidine hodinového sedenia na zadku. Nehovoriac o tom, že ich doma čaká neumytý riad, špinavá dlážka či prázdna chladnička. A tak prvotný zápal často pominie už po niekoľkých mesiacoch, v lepšom prípade po roku.

Investícia do budúcnosti

Lenive Deti Pohodlni Rodicia 22Dá sa to síce pochopiť, ale možno stojí za to zamyslieť sa nad tým, ako by to predsa len mohlo ísť. Bude to ťažké, ale čokoľvek, čo pre deti urobíte, je investícia do ich budúcnosti. Takže ak dieťa nemá k športu vyslovený odpor, skúste nájsť cestu, ako ho podporiť. Rozhodne netvrdíme, že si musíte tú hodinu odtrpieť. Práve naopak, skúste si ju užiť ako čas pre seba. Občas je síce potrebné potomka pri jeho výkonoch sledovať a nahlas mu fandiť, ale naozaj to nemusíte robiť dvakrát týždenne. Čo by ste robili, keby ste nemuseli sedieť na lavičke? Čítali? Dobre, vezmite si knihu. Pozerali film? Aj to sa s tabletom a slúchadlami dá. A ak vám horí termín v práci, nie je problém vziať si so sebou notebook a dobehnúť zameškané. Alebo malého športovca len vysaďte v telocvični a zájdite s kamarátkou na kávu. Ak sa nevrátite v čase, keď vaše dieťa už polhodinu znudene okopáva obrubník, urobili ste pre oboch to najlepšie, čo ste mohli – pomáhate potomkovi plniť jeho sny tak dlho, ako to len bude mať zmysel. Rok, dva aj päť.

A nebojte sa, nebude to navždy. Skôr ako sa nazdáte, z dieťaťa bude adolescent a už nebude chcieť, aby ste ho niekam vozili. Ale láska k športu, zvyk pravidelne niekam chodiť a na niečom dlhodobo pracovať mu ostane. A to je dobrý základ pre mnohé životné sféry, no nie?

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*