Stajňa z kartónovej krabice, ktorá poteší každé dieťa

16. októbra 2017

Stajňa z kartónovej krabice, ktorá poteší každé dieťa
16. októbra 2017 Jana Lauková

Niekomu voňajú, inému smrdia. Majú krásne oči, roztomilo strihajú ušami a dokážu si získať srdce každého dieťaťa. To sú kone. Malého milovníka koní spoznáte ľahko – doma má celý arzenál hračkárskych koní všetkých veľkostí a každý deň vám rozpráva, že by potreboval aj stajňu.

Nemusíte kupovať žiadnu plastovú nádobu, ktorá vám bude len zaberať miesto. Stajňu aj so všetkými doplnkami si dokážete vyrobiť sami a navyše vás to vyjde oveľa lacnejšie. Z kartónovej krabice bude stajňa ako lusk. A keď už hračka vaše dieťa omrzí, papiera sa ľahko a ekologicky zbavíte.

V tomto projekte si okrem stajne vytvoríme aj jazdiareň, ohradu, balíky sena či prekážky. Prácu sme rozdelili na dve časti. V prvej vám ukážeme, ako zhotovíte stajňu, a v druhej budeme spoločne pracovať na doplnkoch.

Červeno-biela stajňa s dvoma boxmi

Na výrobu budete potrebovať: kartónovú krabicu, červenú a bielu lepiacu tapetu, tavnú pištoľ a náplne, štetce, bielu a čiernu temperovú farbu, ceruzku alebo čiernu fixku, lepiacu pásku, pravítko, drevené lekárske paličky

Sevt Stajnaprekone1

Postup:

 1. Vrchnú časť kartónovej krabice zahnite do tvaru strechy. Na bočných krídlach obkreslite obrys strechy a prečnievajúce časti odstrihnite.
 2. Chýbajúcu špičku strechy vyplňte obdĺžnikovým kúskom kartónu. Všetko dôkladne zalepte lepiacou páskou.
 3. Kartónový domček oblepte červenou tapetou.
 4. Na jednej strane domčeka si narysujte dva rovnako veľké obdĺžniky. Vrchnú časť každého obdĺžnika vystrihnite – neskôr z nich budú boxy pre koníky. Ak chcete, na stajni môžete vystrihnúť aj veľké vchodové dvere.
 5. Pomocou bielej lepiacej pásky oblepte okraje okien, dverí aj dvierka na boxoch.
 6. Čiernou temperovou farbou nafarbite celú strechu. Keď farba zaschne, bielou nakreslite škridly.
 7. Drevené lekárske paličky nafarbite z jednej strany bielou farbou.
 8. Potom ich zastrihnite tak, aby ste ich mohli nalepiť na dvere boxu. Upravené paličky nalepte na dvierka tavnou pištoľou. Hotovo, vaša stajňa je pripravená pre prvé kone.

Doplnky, ktoré musí mať každá stajňa

Na výrobu budete potrebovať: obdĺžnikový kus kartónu, nožnice, zelenú temperovú farbu, štetec, žltý farebný papier, menšiu obdĺžnikovú krabičku, drevené lekárske paličky, slamky, drevené štipce na bielizeň, plastelínu, špagáttavnú pištoľ Sevt Stajnaprekone12

 1. Obdĺžnikový kartón nafarbite zelenou farbou.
 2. Menšiu krabičku obaľte do žltého papiera. Ďalší žltý papier nastrihajte na úzke dlhé pásiky.
 3. Tenké pásiky farebného papiera nalepte na krabičku, ktorú potom previažete špagátom.
 4. Z lekárskych paličiek urobte ohradu tak, ako vidíte na obrázku. Jednotlivé časti zlepte tavnou pištoľou a na konce nastoknite guľôčky z plastelíny.
 5. Nakoniec vyrobte prekážku. Tri slamky skráťte na požadovanú dĺžku a prilepte na lekárske paličky tavnou pištoľou.
 6. Na spodnú časť paličky pripnite drevené štipce, aby vám vznikol stojan. Z farebného papiera vystrihnite dve vlajky a prilepte ich na boky prekážky.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*