Skončili ste školu? Vitajte v životnej realite.

12. júna 2017

Skončili ste školu? Vitajte v životnej realite.
12. júna 2017 Kristína Krajčová

Slávnostná atmosféra, nádherné šaty, plochá čiapka na hlave a v duši pocit víťazstva. Pred zrakmi rodičov a členov akademickej obce kráčate po koberci. S hrdosťou prijímate od dekana diplom – dôkaz toho, že ste úspešný. Vnímate blahoželania, slzy rodičov a medzi vlastnými myšlienkami zachytávate príhovor spolužiaka. Čosi o tom, ako ste sa kedysi vydali na dlhú cestu, ako všetkým ďakujete za podporu a dôveru, ako ste to spolu zvládli a ste v cieli. Cítite sa ako víťaz.

Zrejme si neodpustíte veľkú oslavu. Keď na druhý deň poobede prejde bolesť hlavy a vy si budete konečne môcť naliať namiesto vody aj minerálku (keďže doteraz boli bublinky v nej príliš hlučné), uvedomíte si, že by to chcelo plán.

No ale ten je predsa jasný! Nájdete si skvelú prácu, začnete zarábať slušné peniaze a bude z vás stále väčší a väčší odborník. Veď ste diplomovaný absolvent! Otvoríte pracovné portály a z ponúkaných voľných miest vyradíte tie, ktoré sa vám akosi nezdajú, potom tie, na ktoré ste príliš kvalifikovaný, a zvyšným trom pošlete svoj horúci životopis s ešte horúcejším novodoplneným riadkom najvyššie dosiahnuté vzdelanie. Tak, a hotovo. Vo voľnom čase premýšľate, ktorú z tých troch firiem si vyberiete.

Môže sa stať, že ani po dvoch či troch týždňoch sa vám žiadna z nich neozve. Možno vám napadne, že ani jedna z nich o vás nemá záujem. Pracovné portály otvoríte znova, trochu znížite svoje nároky na pracovnú pozíciu a životopisov rozošlete viac. No možno sa opäť nikto neozve. Hádam nakoniec budete mať aspoň to šťastie, že vám niektorý z potravinových reťazcov zaplatí aspoň za vykladanie tovaru.

Čo si mnohí študenti uvedomia až pri hľadaní práce, vedia zamestnávatelia už dlhšie – titul nestačí. Nechcú absolventov s teoretickými vedomosťami, potrebujú človeka, ktorý hneď od prvého dňa dokáže plnohodnotne zastávať svoju pozíciu. Ak vynecháme starý vtip: „Hľadáme 20-ročnú ekonómku so 40-ročnými skúsenosťami“, tak ako na to? Sevt Studenti (2)

Väčšina firiem to má vymyslené. Takmer vždy hľadajú brigádnikov na niekoľko hodín týždenne. V inzeráte zistíte, že zháňajú študenta konkrétneho odboru, často býva uvedený aj presný ročník a aj to, že sa prispôsobia rozvrhu v škole. Neznalí si nemusia uvedomiť, že odľahčenie práce stálych zamestnancov nie je to jediné, čo sledujú, a že mamičku na materskej, hocako šikovnú, neprijmú. Pretože oni sledujú vyšší cieľ – vychovávajú si budúcich zamestnancov. Ako brigádnik sa naučíte, ako to vo firme chodí a čo sa od vás očakáva. A tak v čase, keď si bývalí spolužiaci nalievajú minerálku, vy si žehlíte košeľu na zajtra do práce.

Je neskoro? Diplom máte na stole, no brigádovali ste v baroch?

Nikdy nie je neskoro a pre čerstvého absolventa už vôbec nie. Veľké firmy vždy potrebujú viac zamestnancov, ako majú brigádnických miest. Naučte sa program alebo jazyk, ktorý sa v škole neučí. S internetom sa dnes dá všetko. Napíšte článok do novín, vymyslite riešenie. Príďte na pohovor s návrhom, ako by ste postupovali na pozícii, na ktorú sa hlásite. Ukážte potenciálnemu zamestnávateľovi, že ste aktívny. Urobte skrátka niečo inak, aby si vás na pohovore dobre zapamätal. Je to ľahšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať, treba len chcieť. A vy po tých rokoch strávených v škole predsa chcete, nie? Skvelá príležitosť na vás určite niekde čaká, musíte ju len nájsť a chopiť sa jej.

Pred nástupom do práce  nezabudnite na príslušné tlačivá. Nakúpite v predajni Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprefirmu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*