Školská taška pre vášho prváčika

21. apríla 2016

Školská taška pre vášho prváčika
21. apríla 2016 ŠEVT a.s.

Máte doma budúceho prváčika? Po zápise do školy je prvá školská taška ďalším medzníkom v živote vášho dieťaťa. Nepodceňte jej výber, poradíme vám, ako na to.

Čo by mala mať dobrá školská taška?

 • anatomicky tvarovaný chrbát a pevné dno7m00501
 • široké popruhy a držadlo
 • kvalitný materiál
 • viacero priečinkov
 • výraznú farbu a reflexné prvky

Prvú školskú tašku vyberajte vždy spolu so svojim potomkom. Dôležité parametre sú jej veľkosť a hmotnosť. Taška by nemala byť príliš dlhá ani príliš krátka, takéto tašky totiž neprispievajú k správnemu vývinu chrbtice prváčika. Pre deti na prvom stupni ZŠ sú kvôli zaťaženiu chrbtice najvhodnejšie školské tašky, nie športové vaky ani iné módne ruksaky.

Vnútorná veľkosť tašky by mala byť minimálne o niečo väčšia, ako je formát A4, prípadne by sa do nej mali zmestiť tzv. ochranné dosky na zošity. Taška by mala mať najmenej 2 priečinky – jeden na desiatu a jeden na školské pomôcky. Nechcete predsa nájsť kúsky šunky v zošitoch.

Všeobecne platí, čím viac priečinkov, tým lepšie. Váš školák si tak udrží v taške väčší poriadok a prehľad. Dôležitý je aj samostatný priečinok na fľašu s vodou. Hmotnosť prázdnej tašky by nemala presiahnuť 1,2 kg. Samozrejme, čím ľahšia taška, tým lepšie. Naplnená by mala vážiť najviac 10% z váhy žiaka.

školská taška

Zadná časť školskej tašky by mala byť pre správny vývin a držanie tela anatomicky tvarovaná. Stabilitu najlepšie zabezpečí pevné dno. Ak totiž taška už na prvý pohľad nedrží pevný tvar v celom svojom objeme, jej obsah bude vášho školáka ťahať dozadu a dolu, a bude tak chodiť s neprirodzeným predklonom. Zadná časť tašky aj popruhy by mali byť polstrované, tie netlačia tak veľmi ako obyčajné textilné popruhy.

Materiál tašky by mal byť nepremokavý a zipsy by mali byť prekryté, aby dážď nepoškodil zošity a iné školské pomôcky. Čo sa týka dizajnu, školská taška by mala mať výraznú farbu a bezpečnostné reflexné prvky nielen vzadu, ale aj po bokoch (aby boli dobre viditeľné pri prechádzaní cez cestu).

Dôležitý je, samozrejme, aj názor dieťaťa – taška sa mu musí páčiť. Dizajn školskej tašky sa môže zhodovať napr. aj s peračníkom.

Ako si vybrať správnu školskú tašku? 

Naše tipy:

 • Tašku v obchode skúšajte vždy naplnenú, nie prázdnu.
 • Vyberajte ju spolu s dieťaťom. Nielenže by sa mu nemusel páčiť motív, ktorý ste vybrali, taška by mu navyše nemusela dobre sedieť.
 • Neučte dieťa nosiť tašku na jednom ramene – škodí to chrbtici, aj tej vašej.
 • Pomôcky do školy kupujte priebežne, menej to zaťaží váš rozpočet.
 • Stojaca taška musí byť stabilná, nesmie sa preklápať ani prázdna, ani naplnená.

Pri výbere školskej tašky želáme veľa šťastia a viac informácií o ďalších školských potrebách nájdete v internetovom obchode ŠEVT-u.

 

 

 

Komentáre (2)

 1. Katarina 4 roky nazad

  Aká je cena prosím a dá sa kúpiť aj v kosiciach

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*