Školák a škôlkar – spoločná detská izba

10. októbra 2016

Školák a škôlkar – spoločná detská izba
10. októbra 2016 Veronika Heckova

Prázdniny uleteli ako voda. Skôr než sme sa stihli nazdať, začal sa nový školský rok a všetci sme skočili do víru úloh a povinností. Škôlka, škola, krúžky, práca, domácnosť – ten kolotoč všetci dobre poznáme. Školáci už po niekoľkých zahrievacích dňoch začali s intenzívnym opakovaním toho, čo sa naučili v predchádzajúcom roku. A spolu s tým, samozrejme, prišli aj písomné či ústne previerky, ktoré mali prevetrať ich múdre hlavičky (a odhaliť, čo z tých hlavičiek počas prázdnin vyfučalo).

Ak máte doma detí viac a niektoré z nich ešte do školy nechodia, nie je vôbec jednoduché zorganizovať poobedia a večery tak, aby všetci členovia domácnosti boli spokojní. To mladšie sa chce s vami či so starším súrodencom hrať, pozerať rozprávku, alebo chce dokonca zostať vonku na ihrisku, zatiaľ čo na školáka čakajú doma povinnosti, lebo zajtra píše test.

Starší školáci už učenie a prípravu do školy zvládajú sami, no deti na prvom stupni ešte často potrebujú pomoc a usmernenie. Ako si s tým poradiť? Jednoznačná odpoveď určite neexistuje. Každý rodič rieši tieto situácie tak, ako to najlepšie vie. Zozbierali sme však pre vás niekoľko overených nápadov.

Jeden „parťák“ pre každé dieťa

V ideálnom prípade sú k dispozícii aspoň dvaja dospelí (či už je tým druhým rodič, starý rodič, opatrovateľka alebo kamarátka), medzi ktorých je možné deti takpovediac rozdeliť. Jeden sa venuje školákovi a druhý vypĺňa čas škôlkarovi. Povedzme si ale úprimne, nie každý z nás má možnosť zveriť škôlkara niekomu inému a svoju pozornosť zatiaľ sústrediť na asistovanie školákovi. Preto treba vymyslieť, ako mladšie dieťa hravým spôsobom zamestnať.

Detská izba na hranie, izba na učenie – oddelené miestnosti

Pokiaľ vám to priestorové možnosti dovoľujú a každé dieťa má svoju vlastnú izbu, máte o problém menej. Škôlkar sa môže venovať hre vo svojej izbičke plnej hračiek, prezerať si knižku, vyfarbovať si maľovanku či hrať sa s plastelínou, zatiaľ čo školák sa môže za písacím stolom vo svojej izbe nerušene pripravovať do školy.sevt_surodenci2

Ak však majú súrodenci spoločnú detskú izbu, zrejme nie je jednoduché presvedčiť toho mladšieho, aby sa išiel hrať inam. Z praktického hľadiska je asi rozumnejšie vyčleniť na školské prípravy iný vhodný priestor (kuchynský stôl alebo stôl vo vašej domácej pracovni), ako dovoliť škôlkarovi prekročiť hranice detskej izby a poroznášať hračky po celom byte. Záleží len na vás, čo vám v danej chvíli vyhovuje viac, ide len o to, aby každé z detí malo svoj vymedzený priestor na učenie alebo hru. Zostane však menšie dieťa samo v ktorejkoľvek izbe? Asi poznáte situácie, keď sa venujete jednému dieťaťu a to druhé práve vtedy potrebuje byť pri vás, práve vtedy je hladné či smädné, práve vtedy musí chodiť po byte s autíčkami, nahlas sa rozprávať s bábikami, alebo si dokonca spievať. Nadišiel čas prebudiť rodičovskú kreativitu a zapojiť dieťa do rôznych aktivít.

Zahrajme sa na školu

Mladšie detičky si ešte celkom dobre nevedia predstaviť, čo sa pod tajomným názvom „škola“ ukrýva. Tešia sa, keď môžu napodobňovať svojich starších súrodencov – píšu, čítajú, počítajú ako „veľkáči“, aj keď sa v skutočnosti iba tak tvária a na plné obrátky zapájajú svoju fantáziu. A mamina alebo ocino v úlohe učiteľa? To je pre ne tiež veľká zábava. Prečo to teda nevyužiť? Posaďte škôlkara k vedľajšiemu stolu a dajte mu úlohu podobnú ako školákovi, ale, samozrejme, prispôsobenú jeho veku, možnostiam a schopnostiam.

  • Môžete použiť kópiu z učebnice staršieho dieťaťa a požiadať o vyfarbenie obrázkov.
  • Alebo si skúšajte na tabuli kresliť tvary, písať fixkou čísla či prvé písmenká, kým starší súrodenec počíta na tabuli alebo v zošite príklady.
  • Magnetická abecedamagnetické číslice sú výbornou hračkou a zároveň edukatívnou pomôckou, ktorá poslúži rovnako dobre mladším aj starším deťom.
  • Veselé farebné magnetky v rôznych tvaroch škôlkara určite zabavia, minimálne po dobu, kým školákovi skontrolujete úlohu alebo mu nadiktujete diktát.
  • Staršie dieťa môže čítať článok z čítanky či časopisu alebo rozprávkovú knižku a vy potom môžete obidvom deťom striedavo klásť otázky týkajúce sa obsahu prečítaného textu.
  • Vyskúšajte zábavné zošity, v ktorých dieťa plní rôzne úlohy, a precvičuje si tak pozornosť, logické myslenie a schopnosť sústrediť sa.
  • Pracovný zošit so stierateľnými listami bude šikovným spoločníkom nielen na jedno poobedie. Použiť ho možno na viaceré „školské predmety“ a aj keď je určený predškolákom, písať a kresliť doň zvládnu aj oveľa menšie detičky.

Nezabudnite tiež na žiacku knižku, aby ste škôlkara mohli za jeho snahu odmeniť známkou či veselou nálepkou. Postačí aj fotokópia žiackej knižky školáka alebo si knižku môžete spoločne vyrobiť z obyčajného slovníčka.

Úspech zaručený

Keď to inak nejde a škôlkar odmieta akúkoľvek navrhnutú spoluprácu, nezostáva vám nič iné, ako siahnuť po overených prostriedkoch. Pustite v telke obľúbenú rozprávku, hru či pesničkové DVD, alebo dajte dieťaťu do ruky mobil či tablet. Všetci dobre vieme, že to nie je najšťastnejšie riešenie, ale keď sa inak nedá… Ani staršiemu súrodencovi sa to asi nebude páčiť. Je na vás, aby ste mu situáciu láskavo a s pochopením vysvetlili.

Aj z hravého škôlkara sa časom stane školák a pred vami bude stáť nová výzva – ako zvládnuť učenie dvoch školákov v spoločnej izbe…

Ak vás zaujali spomenuté produkty v článku, zoženiete ich v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk .

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*