Škola volá… ste pripravení?

27. mája 2020

Škola volá… ste pripravení?
27. mája 2020 Veronika Heckova

Hoci sa už školský rok chýli ku svojmu koncu, deti predsa len ešte čaká jeden nový začiatok. Po 9 týždňoch izolácie a domáceho učenia 1. 6. opäť zasadnú do školských lavíc. I keď iba v obmedzenom počte, i keď len na krátku dobu, i keď dobrovoľne a za sprísnených bezpečnostných podmienok…

Rodičia sa však konečne dočkali a deti tiež. Znie to až neuveriteľne, no radosť vládne naozaj na oboch stranách 😊. Rodičia sa budú môcť vrátiť do práce a deti po domácej karanténe opäť uvidia svojich kamarátov. Super, však?
Nikto síce presne nevie, čo sa bude diať, ani ako to celé dopadne. Treba však veriť, že všetko bude dobré. No iba veriť nestačí… Ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným a teda tak, ako sa školy v týchto dňoch zodpovedne pripravujú na návrat svojich zverencov, tak i rodičia a deti by sa mali na tento krok náležite pripraviť.

Na čo nezabudnúť Sevt Objednavkovy Formular Titulka

Aj keď dezinfekčné prostriedky musí mať škola zabezpečené, nebude na škodu, ak váš školák bude mať so sebou vlhčené obrúsky či vlastný antibakteriálny dezinfekčný sprej.
Podmienkou návratu do školy je okrem iného používanie ochranných rúšok na tvár vo všetkých spoločných priestoroch (na WC, na chodbe atď.). Dieťa by malo mať pri sebe aspoň dve, jedno na sebe a druhé náhradné, ktoré použije v prípade potreby. Pribaľte aj malé vrecúško, do ktorého vloží použité rúško, aby sa s ním zbytočne nemanipulovalo a aby neprichádzalo do kontaktu s pomôckami v školskej taške.
Vlastná fľaša na pitie či desiatový box sú úplnou samozrejmosťou. Teraz však deťom treba ešte viac zdôrazniť, aby sa so spolužiakmi nedelili o desiatu, nepili po sebe z jednej fľaše alebo nedojedali obed jeden po druhom.
Uteráky na ruky v triede by mali nahradiť papierové utierky na jednorazové použitie. Školák si poprípade môže svoj uteráčik nosiť so sebou.
Za viac ako dva mesiace doma sa čo-to zo školských pomôcok minulo. Deti predsa písali, kreslili, tvorili. Skontrolujte preto, v akom stave sú vaše zásoby zošitov, farbičiek či náplní do pier.

Po návrate domov

Rodičia to deti učia už od malého mala, či už sa vrátia domov z ihriska, z prechádzky, od lekára, a či z dopravného prostriedku… no v tomto období sú tieto tri úkony ešte dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Deti by mali po príchode zo školy čo najskôr:
 umyť si dôkladne ruky
 prezuť sa do papúč
 prezliecť sa do domáceho oblečenia
Oblečenie, obuv i rúška, ktoré mali deti na sebe počas pobytu v škole, by mali mať vyhradené svoje osobitné miesto, aby neboli na jednej kope s oblečením a obutím na doma. Ideálne je dať ich na vzduch vyvetrať (na balkón, do záhrady…) a jeden, dva dni ich nepoužívať. Alebo ich môžete aj v domácich podmienkach vysterilizovať pomocou zariadení, ktoré sú na to určené.
Dôkladná očista by sa mala týkať aj menších predmetov, s ktorými deti počas dňa manipulujú (ako mobil, kľúče, rúško…), tie môžete napríklad vložiť do sterilizátora alebo aspoň pretrieť dezinfekčnou utierkou.
Tak teda chystajte peračníky, zošity, školské tašky, Medzinárodný deň detí bude tento rok celkom iným sviatkom, na aký sme zvyknutí. Nebude sa oslavovať voľnom od učenia, ale práve naopak, slávnostným návratom do škôl 😊.

P.S.1
Ak patríte k rodičom, ktorí sa rozhodli svoje deti do školy nedať, a budete pokračovať aj zvyšok školského roka v domácom vzdelávaní, prečítajte si náš článok o užitočných pomocníkoch pre učenie doma 😉.

P.S.2
Či už ste sa rozhodli tak či onak, zvládneme to, iba ak sa budeme navzájom rešpektovať, podporovať, spolupracovať a nebudeme sa zbytočne kritizovať. Každý má svoje dôvody a právo na svoj postoj a svoj názor!

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*