Sketchbook – skicujte pohodlne vždy a všade

13. júla 2017

Sketchbook – skicujte pohodlne vždy a všade
13. júla 2017 Jana Lauková

Ak ste tvoriví a vaším koníčkom je maľovanie či fotografovanie, rozdiel medzi sketchbookom a scrapbookom určite poznáte. V oboch prípadoch ide o nástroj a rôzne techniky uchovávania a zaznamenávania nápadov či udalostí.

Čo je to sketchbook?

Sketchbook sa spája predovšetkým s umelcami. Je to čistý biely notes vo forme knihy, ktorý umelci využívajú na rýchle skice a maľby. Jeho hlavnou výhodou je to, že si ho môžu nosiť so sebou – vyrába sa v rôznych formátoch a veľkostiach s rôznou kvalitou papiera. Pevné dosky a formát knihy zaručujú, že skicovať môžete relatívne pohodlne kdekoľvek. Sketchbook by mal byť vždy poruke. Keď vás náhodou prepadne kreatívna chvíľka alebo dostanete nápad, viete dať svoje predstavy ihneď na papier.

Sketchbook využívali takí velikáni, ako Leonardo Da Vinci, Rembrandt, Vincent Van Gogh či Henry Moore. Okrem výtvarných dielok si doň môžete zapisovať aj texty či rôzne plány a štruktúry – tvorbe sa medze nekladú.

Môže byť zviazaný ako kniha alebo mať formu špirálového bloku, z ktorého si viete listy pohodlne vybrať.

Sketchbook využijete aj vtedy, ak sa chystáte zaznamenávať prírodu alebo okolie technikou pozorovania. Môžete naskicovať prostredie a následne ho doma buď dotvoriť, alebo preniesť na iné médium (veľký výkres, plátno).

Technika skicovania Sevt Sketchbook1

Skicovať môžete napríklad ceruzkou a náčrt potom doma ďalej rozvíjať sofistikovanejšími pomôckami a farbami. Rýchlu a praktickú techniku skicovania predstavujú aj iné techniky, ako pero, farbičky či mechanická ceruzka. Tieto nástroje nezaberajú veľa miesta, sú praktické a máte ich väčšinou poruke.

O čosi sofistikovanejšie sú akvarelové farbičky – sú rozmývateľné vodou a v sketchbooku vedia vyčariť naozaj zaujímavé efekty. Dajte si ale pozor na hrúbku papiera – musí zvládnuť nápor vody a štetca. Pri vodových farbách používajte okrúhle štetce, ktoré v sebe udržia viac vody a vďaka ich špicu viete maľovať aj menšie detaily. Ak pritlačíte, zaplníte väčšie plochy.

Skvelou alternatívou pri tvorbe v teréne je suchý pastel. Môžete ním vyfarbiť veľké plochy i detaily bez toho, aby ste museli myslieť na prídavnú vodu.

Ak máte radi pero a ceruzku, vyskúšajte aj mikrofixku, t. j. čiernu fixku s tenším hrotom. Môžete ňou skicovať, ale aj dotvoriť obrázky z akvarelových farieb alebo farbičiek.

Pár tipov ako začať:

Sketchbook je veľmi osobnou formou vyjadrenia a v budúcnosti môže predstavovať isté dedičstvo a inšpiráciu pre ďalšie generácie. Ak by ste si ho chceli vyskúšať, no nemáte dosť nápadov a neviete, kde začať, tieto tipy naštartujú váš tvorivý proces:

  • Odkladajte si všetko, čo sa vám páči. Či už je to obrázok z internetu, grafika z časopisu alebo vzor na obale, tieto drobnosti si odkladajte do určeného obalu. Keď budete mať viac času, vráťte sa k nim. Môžete ich buď prekresliť a dotvoriť, alebo vytvoriť koláž a obzvláštniť ju ornamentmi či obrázkami. Popri klasických technikách môžete využiť farebné fixky so silnejším pigmentom alebo metalické perá.
  • Páči sa vám už hotové umelecké dielo? Zreprodukujte ho. Je to dobrý tréning a zistíte, čo vás baví a aké techniky preferujete.
  • Chystáte sa na výlet do prírody, ale nebudete mať čas rozjímať? Pribaľte si sketchbook a len ceruzku – týmto sa obmedzíte a na zaznamenanie výhľadu nebudete potrebovať toľko času. Neskôr môžete dielo dotvoriť. Nie je dôležité mať obrázok vypracovaný do najmenších detailov, ale hlavne ho naskicovať.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*