Skákanie škôlky za každého počasia

27. marca 2017

Skákanie škôlky za každého počasia
27. marca 2017 Jana Lauková

Sú hry, ktoré nestratia svoje čaro hádam nikdy. Pamätáme si ich ešte z detstva a hrajú sa ich aj naše deti. A dúfajme, že pri týchto hrách budeme sledovať i naše vnúčatá, ktorých životy neovládnu len mobilné telefóny, tablety, Xboxy či iné výdobytky modernej techniky.

Jednou z obľúbených hier je skákanie škôlky na betóne alebo asfalte. Nakresliť škôlku kriedou trvá len chvíľku a potom už stačí len kamienok a môžeme skákať. My sme pre vás pripravili dve obmeny tejto hry – jedna je vhodná na „cestovanie“, druhá zase do interiéru, keď nám počasie nedovoľuje ísť von.

Skákanie škôlky rozvíja motorické zručnosti, podporuje držanie rovnováhy a trénuje počítanie.

 1. Škôlka „cestovná“

Na jej zhotovenie budete potrebovať: klasickú posteľnú plachtu, flís vo viacerých farbách s rozmermi 35 x 35 cm (spolu 8 ks; väčšie deti môžu mať štvorce väčších rozmerov), zvyšky flísu na zdobenie, tavnú pištoľ, šablóny číslic 1 až 8, pero, pravítko, nožnice

sevt-skolka1

Postup:

Na jednotlivé štvorce flísu obkreslite číslice 1 – 8 a vystrihnite ich. Ak nemáte šablóny, môžete si ich vytlačiť podľa nášho vzoru.

Vzor nájdete TU sevt-skolka2

Podľa vzoru škôlky lepte štvorce na plachtu tavnou pištoľou. Zo zvyškov flísu vystrihnite štvorce alebo krúžky v dvoch – troch veľkostiach a nalepte ich po okrajoch plachty ako ozdobu. Farby ľubovoľne striedajte.

sevt-skolka3

Takto zhotovenú škôlku na skákanie jednoducho zložíte a zbalíte dieťaťu do batohu, keď pôjde na prázdniny k starým rodičom alebo na návštevu ku kamarátovi.

2. Škôlka „interiérová“

Na jej zhotovenie budete potrebovať: papierovú maliarsku lepiacu pásku širokú 2 cm, meter, nožnice

Postup:

Vzor škôlky urobte z papierovej maliarskej lepiacej pásky tak, aby políčka mali veľkosť cca 35 x 35 cm (väčšie deti môžu mať štvorce väčších rozmerov). Z tejto pásky vytvorte aj číslice. Jej výhodou je, že sa dá ľahko odlepiť a nezanecháva na podklade lepidlo. Pri hraní odporúčame, aby mali deti obuté protišmykové ponožky.

sevt-skolka4

Ako sa skáče škôlka? Potrebujete kamienok (ak sa hráte vonku) alebo mäkkú loptičku (ak sa hráte doma). Ak nemáte k dispozícii mäkkú loptičku, jednoducho si ju vyrobíte z ponožky, do ktorej nasypete nejakú surovinu z kuchyne (napríklad ryžu či hrach) a na konci uviažete.

Deti si určia poradie, v akom budú skákať. Prvý v poradí musí hodiť kamienok (loptičku) na 1. políčko, potom skáče na jednej nohe po políčkach podľa poradia, pričom vynechá 1. políčko, na ktorom má kamienok. Na konci sa otočí skokom a skáče naspäť. Na 2. políčku sa zastaví (stále stojí na jednej nohe), zodvihne kamienok z 1. políčka a doskáče na začiatok. Takto pokračuje ďalej hádzaním na 2. políčko. Ak nehodí správne alebo urobí chybu pri skákaní (skočí na nesprávne políčko, skočí na obe nohy a pod.), na rade je ďalší hráč. Vyhráva ten, kto ako prvý preskáče všetky polia.

Produkty spomenuté v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*