Ako sa s deťmi v aute nezblázniť

5. septembra 2016

Ako sa s deťmi v aute nezblázniť
5. septembra 2016 Veronika Heckova

Väčšina z nás, rodičov, má pri plánovaní voľných dní s deťmi najväčšie obavy z cestovania. Či už vás čaká výlet na hodinku, alebo nekonečná cesta autom, dieťa treba zabaviť.

Presúvať maličké dieťa do jedného roka nie je veľmi náročné. Jednoducho len cestujte v čase, keď chodí spávať. V tomto veku je tohto času aj počas dňa veľa.

Zložitejšie je to u detí asi tak do štyroch rokov. Tie už sú živé a nevydržia dlho sedieť. Zvládnuť takúto cestu, ak cestujete s dieťaťom sama (teda ste šofér), je bez psychickej ujmy prakticky nemožné. Maximálne využívajte čas spánku svojho pokladu. Pri dlhých cestách stojí za zváženie aj cestovanie v noci, ale vtedy musíte vedieť, že v cieli cesty je niekto, kto sa vám o potomka postará, kým vy budete dobiehať spánkový deficit. Najpraktickejšie je vziať so sebou ďalšiu osobu. Dospelú, alebo skoro dospelú, päťročný súrodenec je kontraindikácia, nie pomoc.

Deti do štyroch rokov sú veľmi aktívne a zvedavé

A preto takmer každý nápad na zahnanie nudy bude mať úspech. Ale každý asi tak na päť minút. Takže si ich pripravte veľa:sevt_rodina

 • spievajte spolu – niet nad obľúbené CD s detskými pesničkami;
 • čítajte – veď aj doma funguje pozeranie obrázkov (ak nie ste samozrejme šofér);
 • pustite dieťaťu obľúbenú rozprávku – v dnešnej dobe smartfónov a tabletov to naozaj nebude problém;
 • nechajte ho kresliť – na cestu autom sú priam ideálne vodové maľovanky, najlepšie aj so špeciálnym štetcom. Na konci cesty tak vaše dieťa ani interiér auta nebudú stelesnením sloganu „farebný svet v hrsti“ a vy si ušetríte jedno priblíženie sa k infarktu;
 • hľadajte na ceste dohodnuté veci – červené auto, psa, budovu s modrou strechou atď.;
 • kúpte mu na cestu sladkosť, ktorú mu bežne počas roka nedoprajete. Ak by to mala byť čokoláda, radšej tento bod vynechajte, tá tmavá hmota sa veľmi zle odstraňuje z čalúnenia.

A vlastne pri každom jedle hoďte občas očkom do spätného zrkadla. Lebo napríklad pri gumových medvedíkoch môžete dostať od dvojročného dieťaťa skvelý návod na použitie:

„Mamka, takto mu olížeš nožičky a on bude potom pekne stáť tu hore na operadle vedľa mňa. Aj na zemi! A keď mu olížeš chrbátik, tak sa na mňa môže pozerať aj zo stropu. Pozri, koľko ich tam už je!“

Deti od štyroch rokov až po pubertu sú opäť zvládnuteľné ľahšie.

Dá sa s nimi napríklad obchodovať – vymeňte chvíľu ticha za zmrzlinu.

V tomto veku, nanešťastie, deti objavujú čaro kinetózy. Ak ste svojmu potomkovi zabudli dať vopred lieky (alebo ste práve teraz s prekvapením zistili, že aj vaše dieťa ju má), cestu vám to síce trochu predĺži, ale nemusí ju úplne zruinovať. Otvoriť okno, zhlboka dýchať a pozerať sa cez čelné sklo sú milé nápady, ale v praxi fungujú len niekoľko minút, kým nájdete odpočívadlo. Nechajte dieťa, nech sa poprechádzať. Minúta – dve nestačia. Ak sa ho za ten čas stihnete osemkrát opýtať, či môžete pokračovať v ceste, zrejme vám prikývne, ale o niekoľko kilometrov to budete ľutovať. Dajte mu aspoň desať – pätnásť minút. Pomáha tiež piť – pomaly a v malých dávkach.

Keď je zvracanie na chvíľu zažehnané a ste späť na nudnej ceste, skúste ďalšie druhy zábavy:

 • hádaj, na čo myslím – ak nemáte dieťa vo veku, že každá jedna odpoveď je „tiger“;
 • slovný futbal – pri starších deťoch môžete meniť náročnosť, napríklad: nesmie sa to končiť na A…;
 • meno, mesto, zviera, vec;
 • dajte dieťaťu do rúk mapu – zníži to počet otázok typu „Už tam budeme?“;
 • funkčným nápadom sú magnetické spoločenské hry vymyslené presne do auta – logic, dáma, čokoľvek. Výber je široký;
 • a samozrejme, stále pomáhajú smartfóny a tablety.

No a na záver – cestovanie s pubertiakmi.

Ak ste využili právo moci a prinútili tínedžera tráviť s vami voľný čas, nefandite si, že cesta bude ideálna. Nebude. Počas pobytu ale zistíte, že pri cestovaní vám išiel na nervy vlastne najmenej.

Viac produktov nájdete v našom internetovom obchode ŠEVT pre rodinu.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*