Ručne vyrobené darčeky pre blízkych, z modelovacej hmoty v odtieni terakota

28. decembra 2018

Ručne vyrobené darčeky pre blízkych, z modelovacej hmoty v odtieni terakota
28. decembra 2018 Veronika Heckova

Chcete skúsiť modelovanie z hliny, ale nemáte takú možnosť? Pomôže vám špeciálna modelovacia hmota v odtieni terakota. Má takmer identické vlastnosti ako hlina a nemusí sa vypaľovať.
O modelovacích hmotách sme písali už v predchádzajúcom blogu, kde sme predstavili bielu modelovaciu hmotu DAS. V článku ste sa dozvedeli základné tipy na prácu s modelovacou hmotou a vyrobili sme originálnu misku a magnetky.

Dnes vám ukážeme ďalší typ modelovaciehomateriálu – hnedú hmotu v odtieni terakota, pripomínajúcu hrnčiarsku hlinu. Práca s ňou je trošku špinavá a pripravte sa na zafarbené ruky aj podložku. Na druhej strane – nie je to nič, čo by nevyriešila handrička a trocha vody. Hmota sa ľahko zmýva a nezanecháva fľaky.

Na vytvorenie vlastnoručne vyrobených darčekov budete potrebovať:

Darček pre mamu: srdiečka do kvetináčov Sevt Modelovacia Hmota Terakota (6)

Dekorácie do črepníkov sú jednoduchým a milým darčekom pre každú ženu, ktorá rada pestuje kvety. Ak takú poznáte, smelo do tvorenia. Výroba vám nezaberie viac ako 15 minút a príjemne sa pri tvorení odreagujete.

 1. Najskôr si dôkladne premieste hmotu a vyvaľkajte z nej tenší plát s výškou približne 0,5 centimetra.
 2. Pomocou formičky vykrojte tri srdiečka a napichnite ich na špajdle.
 3. Na záver srdiečka ľubovoľne ozdobte. My sme použili špičku z plastovej striekačku, ktorou sme vytvorili pruhy a kvetinové ornamenty.
 4. Pripravené srdiečka nechajte poriadne vyschnúť. Minimálny čas je 24 hodín. Potom na ne môžete uviazať mašličky zo stužky alebo jutového špagátika.

Darček pre babičku: hlinený črepník alebo svietnik na sviečku Sevt Modelovacia Hmota Terakota (13)

 1. Modelovaciu hmotu vyvaľkajte a vykrojte z nej kruh s priemerom približne 10 centimetrov.
 2. Pripravte si ďalší kus hliny a vyvaľkajte ho do oválu. Myslite na to, že musí byť dostatočne dlhý, pretože z neho budete vykrajovať obdĺžnik.
 3. Z oválu vyrežte obdĺžnik s rozmermi 6 x 31,5 cm a urobte do neho dierky.
 4. Dlhý obdĺžnik a dno spojte dokopy. Robí sa to tak, že si urobíte tenký prúžok, ktorý budete do vnútornej strany spoja zapracovávať. Dôkladne ho roztláčajte prstami alebo si pomôžte lyžičkou.
 5. Nakoniec celú nádobku dôkladne uhlaďte a nechajte vyschnúť. Vyhladenie povrchu sa najlepšie robí navlhčenými prstami.

Darček pre kamarátku: ceduľka na dvere s nápisom Sevt Modelovacia Hmota Terakota (19)

Keď už ste pri modelovaní z hliny, nevynechajte veselé ceduľky na dvere. Môžu byť v tvare obdĺžnika, domčeka, ozdobené aj jednoduché. My sme pre vás na ukážku pripravili jedného jazvečíka, ktorý víta každú návštevu. V tichosti.

 1. Na začiatku je (opäť a znova) vaľkanie. Plát by mal mať hrúbku približne pol centimetra. To je tak akurát, aby bola tabuľka pevná a hmota počas schnutia nepraskala.
 2. Hrotom vidličky, alebo čímkoľvek ostrým, si naznačte obrys psa.
 3. Naznačený obrys pomaly vyrežte ostrým nožom a hrany uhlaďte mokrými rukami. Pozor, zahladenie je potrebné urobiť spredu aj zozadu.
 4. Psíkovu vymodelujte dve oči a nos a prilepte ich zmesou vody a hmoty.
 5. Ostrým predmetom vyryte posledné detaily, text a urobte dve dierky na zavesenie.

Ste tvorivá duša a páčil sa vám tento postup? Môžete si pozrieť aj mnohé ďalšie, ktoré nájdete v našom online magazíne. Nedávno sme vyrábali maňušky pre deti alebo sa môžete inšpirovať našimi netradičnými tipmi na balenie vianočných darčekov.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*