Reflexné prvky – hovorí sa o nich stále viac a viac…

21. novembra 2016

Reflexné prvky – hovorí sa o nich stále viac a viac…
21. novembra 2016 Jana Lauková

Reflexné prvky. Hovorí sa o nich stále viac a viac a dookola. Ale prečo?

V prvom rade preto, že naši starí rodičia čosi také vôbec neriešili. A neskôr hladinu rozvírili zákony: prvý, o povinnosti chodcov idúcich po ceste mimo obce nosiť za zníženej viditeľnosti reflexné materiály a potom jeho novelizácia, kde zo zákona vypadlo slovné spojenie „mimo obce”. Čiže začal platiť aj v obci. V tej dobe to asi väčšina ľudí vnímala ako zbytočné šikanovanie zo strany polície. Všetci sypali z rukáva argumenty, prečo vlastne zákon neporušujú: lebo som ešte v obci, lebo nie je znížená viditeľnosť, veď svieti tamtá lampa, veď ja len cez ulicu k susedom prebehnem… . Policajti si vtedy museli hromadne ťukať po čelách, že vlastne musia bojovať, aby mohli ochraňovať životy.

Postupom času si väčšina chtiac-nechtiac zvykla, že reflexné prvky sú potrebné, že to tak „má byť”.  Ale koľkí naozaj chápu, na čo je to dobré?

Dá sa to jednoducho vysvetliť. Predstavme si situáciu na ceste a predpokladajme ideálne podmienky:

  1. stopercentný technický stav auta vrátane pneumatík,
  2. rýchlosť auta 50 km/hod (momentálne na Slovensku povolená rýchlosť v obci),
  3. suchá vozovka,
  4. triezvy vodič.

sevt_reflexne-prvky_4Za týchto okolností potrebuje bežne veľké osobné auto na zastavenie asi dvadsaťosem metrov. To je o dosť viac, ako si väčšina ľudí predstavuje. DVADSAŤOSEM METROV. A čo ak ste vlastnou nedbanlivosťou položili svoj život na mieste, kde chýbal jeden meter? Vo chvíli, kedy na sekundu vidíte len svetlá a potom…

Často, aj za bieleho dňa, chodci vstupujú na vozovku s názorom: „Veď ma vidí, zastane.” No nie všetci z nich z vozovky aj odchádzajú po svojich.

To, že šofér chodca vidí, automaticky vôbec neznamená, že dokáže auto zastaviť v relevantnom čase. Ani v nepravdepodobnom prípade, že na veľkej, rovnej, širokej ceste je len jedno auto a len jeden pešo idúci. Takmer vždy situáciu ovplyvňujú ďalšie autá, cyklisti, skrátka ostatní účastníci cestnej premávky.

A čo ak šofér ani dobre nevidí?

Dážď, hmla, šero po západe slnka, či pred jeho východom – to všetko sú faktory, ktoré veľmi zhoršujú viditeľnosť. Schopný a opatrný šofér (ktorých teda rozhodne nie je na cestách väčšina) tieto vplyvy vníma a pozná. Musí s nimi počítať, ale akokoľvek svedomito to robí, nie všetko je v jeho rukách. Ak zbadá chodca v poslednej chvíli, nemá žiadnu šancu zabrániť zrážke.

sevt_reflexne-prvky

Na fotografii je vidno, ako vidí vodič v noci zo vzdialenosti 20 m pri zapnutých stretávacích svetlách. (zdroj – www.auto.sme.sk)

Úzke cesty, ak sa podarí, tak ešte aj bez chodníkov, veľa zákrut, sivé oblečenie chodca bez reflexných prvkov a dážď – to je kombinácia, ktorá s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou vedie k nárazu. A k doživotným následkom – či už ste ten, kto nehodu spôsobil a vaši pozostalí sa s vašim odchodom nikdy nezmieria, alebo nevinný šofér, ktorému oslobodenie súdom nepomôže k lepšiemu spánku.

sevt_reflexne-prvky_1Pomôcť šoférovi lepšie vidieť je životne dôležité a tiež veľmi ľahké. Tak to pre svoj život urobte! Nie je potrebné si hneď predstaviť šialene žltú vestu (i keď napríklad u detí by ste si touto farbou vetrovky vyslovene „šplhli”). Existuje nekonečný výber rôznych príveskov, nálepiek, náramkov, lepiacich pások a vôbec nemusia byť žlté! Stačí si na kabelku či zips aktovky zavesiť malého sivého sloníka, či futbalovú loptu. Deti určite potešia blikajúce svetielka na bicykle či kolobežky a malých športovcov svietiace klipy na topánky.

Za toľko námahy už snáď ľudský život stojí, nie?

A už len jeden tip na záver.

Optimálne je mať dva reflexné prvky na opačných stranách tela. Ak má chodec na sebe len jeden a plochý, existuje uhol, pod ktorým keď vstúpi do dráhy auta, lúče svetla po reflexnom povrchu skĺznu, ale neodrazia sa späť k šoférovi. Ten uhol je síce iba jeden, ale presne toľko máme každý životov.

Ak vás zaujali spomenuté produkty v článku, zoženiete ich v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*