Recyklácia... 

...veľká téma, ktorá sa netýka len dospelých. Pravidlá triedenia odpadu by mali poznať aj deti. S nácvikom základných zručností môžu začať hneď – vo svojej izbičke.

Plasty, kovy, papier, sklo, komunálny odpad. Správne roztriediť všetok odpad dá zabrať aj nám dospelým. O to dôležitejšie je vzdelávať v tejto oblasti aj deti. Hravým spôsobom môžete začať približne od dvoch rokov, kedy dieťa už rozumie farbám a vie rozoznávať rôzne materiály.

Ako začať s triedením odpadu u detí?

  1. V prvom rade choďte deťom príkladom. Sú vaším zrkadlom, pozorujú vás a napodobňujú. Keď uvidia, že odtŕhate papierové etikety zo sklenených pohárov, že odkladáte konzervy a plechovky do špeciálneho koša, budú to jedného dňa robiť aj ony.
  2. Rozprávajte sa o veciach okolo vás a o materiáloch, z ktorých sú vyrobené. Snažte sa dieťaťu vysvetliť, čo je plast, čo je sklo, ako sa recykluje, aký je význam triedenia odpadu a čo sa deje s jednotlivými materiálmi v prírode.
  3. Nechajte deti, nech si triedenie samy vyskúšajú. Aby ste to, o čom ste sa rozprávali, mohli hneď prakticky využiť. Vyrobte si spoločne malé nádoby na separovanie do detskej izbičky. Vyrobíte ich z tetrapakových obalov od mlieka alebo iných nápojov.

Výroba košov na triedenie odpadu

Na výrobu budete potrebovať:

Kartónové krabice najskôr poriadne poumývajte, aby neskôr nezapáchali. Pokojne použite aj čistiaci prostriedok. Potom každú krabicu približne v dvoch tretinách prerežte. Vrchnú časť nebudete potrebovať a môžete ju vyhodiť do koša na nápojové kartóny alebo iného koša, ktorý vaša obec či mesto využíva na tento typ odpadu.

Keďže chcete, aby nádoby na odpadky aj trochu vyzerali, oblepte ich zafarebnými lekárskymi špachtľami z dreva. Každú lyžičku skráťte nožnicami na potrebnú dĺžku zodpovedajúcu výške nádoby. Na klasickú štvorcovú škatuľu od mlieka alebo džúsu budete potrebovať šestnásť špachtlí.

Jednotlivé špachtle nafarbite akrylovými farbami. Farby zvoľte podľa toho, aké nádoby na odpad potrebujete. Na začiatok bude pravdepodobne stačiť nádobka na papier a plast.

Nafarbené a uschnuté špachtle prilepte taviacou pištoľou po obvode krabice. Nakoniec si pripravte ešte štyri krátke ceduľky, ktoré vyrobíte z drevených špachtlí. Na každú napíšte názov odpadu, ktorý bude patriť do daného koša. Môžete použiť pečiatky alebo čiernu fixku.

Do košov môžete odpadky hádzať priamo alebo použite papierové vrecká.Sevt Recyklacia (5)

Sevt Recyklacia (7)

Sevt Recyklacia (10)Hotové nádoby umiestnite do izbičky a dieťa povzbudzujte, aby odpadky po sebe triedilo. Avšak najlepšou motiváciou pre každé dieťa ostáva hra. Pripravte si obrázky rôzneho odpadu a potom sa ho snažte spolu s dieťaťom roztriediť do správnych nádob.

Ak vám už teraz vŕta v hlave, kde zoženiete vhodné obrázky, odporúčame vám vziať do rúk letáky s akciovými ponukami rôznych potravinových reťazcov. V ňom nájdete bohatú ponuku obrázkov ako stvorených na separovanie.Sevt Recyklacia (12)

Sevt Recyklacia (11)

Hľadáte ďalšiu inšpiráciu na vzdelávanie v oblasti ekológie a triedenia odpadu? Začítajte sa do staršieho blogu, kde sme vyrábali glóbus z papiera, ale aj robota z odpadu.