Raňajky v tráve – piknik

20. apríla 2017

Raňajky v tráve – piknik
20. apríla 2017 Veronika Heckova

S predlžujúcimi sa dňami je príjemné tráviť viac času vonku, v prírode obklopený farbami a vôňou kvetov. Zohrievať sa v slnečných lúčoch, hrať sa s deťmi alebo sa rozprávať s priateľmi. Ideálnou možnosťou ako všetky tieto príjemné veci spojiť do jednej je ZORGANIZOVAŤ PIKNIK!

Ak premýšľate či je už zem dostatočne teplá, aby ste na ňu rozložili deku, máme pre vás jednu overenú babskú radu:

„Keď má mesiac v mene R, nesadaj na holú zem.“

Ako vieme, mesiace, ktoré majú v mene R, sú januáR, februáR, maRec a apRíl. No máj už v názve R nemá a tak môžeme na piknik vyraziť celkom bez obáv. Aby sa vydaril a všetci z neho mali potešenie, prinášame vám okrem tejto babskej aj zopár nebabských, no veľmi praktických rád na jeho prípravu. Tú určite nezanedbajte. Dobrá príprava zmení vaše stretnutie z „posedenia s paštétovými chlebami“ na „piknik, na ktorý budú všetci spomínať“. Na čo teda pri plánovaní nezabudnúť? Pomôže vám, ak si odpoviete na päť jednoduchých otázok: kto, kde, kedy, ako a čo.

KTO?

Ak organizujete piknik pre väčšiu skupinu, určite zvážte počet ľudí a ich zloženie: akí sú, čo ich zaujíma, budú sa mať o čom rozprávať? Sú to členovia rodiny, kamaráti, alebo kolegovia? Pozvať príliš veľa ľudí by bolo náročné aj z hľadiska prípravy. A čo ich individuálne potreby? Stará mama možno nevydrží sedieť celý deň na zemi a bude lepšie vziať pre ňu skladaciu stoličku. Ak tam budú deti, budú potrebovať iné jedlo a hry, ktoré ich zabavia, kým sa dospelí budú rozprávať. Piknik nemusí automaticky znamenať veľký počet ľudí. Môžete ho pripraviť ako romantické prekvapenie pre dvoch, stretnutie s kamarátkou či dokonca relaxačný deň, ktorý si urobíte sami pre seba.

KDE?

Sevt Piknik (28)

Piknik sa dá usporiadať  kdekoľvek. Tým najlepším miestom môže byť vaša záhrada či mestský park rovnako dobre aj pláž pri rieke alebo jazere, hory, mesto, či dedina. Voľba záleží len na vás. Nezabúdajte, že práve výber miesta určí, aké veci musíte vziať so sebou. Je lokalita ľahko dostupná? Tečie tam pitná voda? Sú tam toalety? Pôjdete autom /peši/ bicyklom? Je to miesto, kde môžete vziať aj domáceho miláčika?

KEDY?

Určite zvážte čas, kedy piknik začne. Ak má väčšina pozvaných problém s ranným vstávaním, asi ocenia skôr poobedné posedenie než raňajky. Ak sú v skupine deti, možno by bolo pre nich lepšou voľbou stretnutie, v ktorom sa spoja raňajky s obedom. Deti sa príjemne unavia a podvečer ľahšie zaspia. Organizujete romantický piknik? Chceli by ste pri ňom zažiť aj západ slnka, prípadne počkať na prvé hviezdy? Asi ani netreba hovoriť, že najlepšou voľbou bude v tomto prípade podvečer.

AKO?

Ako sa budete na pikniku zabávať? Ako budete sedieť? Ako prinesiete jedlo a ako ho budete servírovať? Premyslite si v mysli všetky „ako“, ktoré vám len napadnú. Neskôr vám to ušetrí veľa nepohodlia. Inšpirujete sa pár odpoveďami na „ako“ od nás:

Ako budete sedieť?

Sedieť sa dá na čomkoľvek – od starých uterákov až po holú zem. No najlepšou voľbou je niečo praktické. Napríklad pikniková deka podšitá nepremokavou látkou. Zabezpečí, aby ste sedeli pohodlne a v suchu aj v prípade, že je zem vlhká. To hostia iste ocenia. (pozrite si našu ponuku piknikových diek, ktoré majú okrem praktickej hodnoty aj pekný vzhľad a navyše sa pohodlne nosia).

Aké jedlo zvolíte?

Zamerajte sa na také jedlá, ktoré sa v teple nepokazia. Namiesto majonézy zvoľte radšej pesto alebo horčicu. Výborný je tvrdý syr, údené mäso, chlieb a všetky veci, ktoré sa dajú konzumovať priamo z dosky na krájanie. Nezabudnite na domáce koláče alebo dobroty z miestnej pekárne, sušienky, ovocie či zeleninu. Vsaďte na jednoduchosť. Piknik nie je o komplikovaných jedlách a honosnom stolovaní. Je najmä o čase strávenom s rodinou a priateľmi, preto by vás jedlo nemalo o tento čas oberať. Chcete si piknik predsa užiť, nie sa na ňom zničiť.

Ako jedlo prinesiete a naservírujete?

Neoceniteľným pomocníkom je piknikový kôš alebo taška, najlepšie chladiaca. Uchová potraviny v chlade, po vyprázdnení ju (na rozdiel od chladničky) ľahko zložíte alebo do nej zbalíte niečo iné a vyzerá dobre aj na fotkách. Vyberte si takú, ktorá vám pomôže uchovať v chlade nielen jedlá, ale bude dostatočné veľká aj na fľaše s nápojmi.

Čo si pripravíte vopred, na pikniku akoby ste našli. Zeleninu, salámy, dokonca aj tvrdé ovocie si môžete vopred nakrájať, dať do misiek a potom ich iba vyložiť, nech sa hostia ponúknu tým, na čo majú chuť. Vedeli ste že praktické, absolútne zdravotne nezávadné misky nájdete aj u nás v Ševte? Vybrať si môžete z praktických obedárov, sklenených misiek, plastových misiek aj misiek s vyberateľným antikorovým vnútrom.

Aké ďalšie veci sa ešte zídu?

Veci, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné, no možno sa ich rozhodnete vziať so sebou tiež, sú repelent proti hmyzu, opaľovací krém, čistiaci gél na ruky, korenie (najmä soľ), sviečky (hlavne ak ide o romantický piknik), nejaké veci pre prvú pomoc ako obväzy či leukoplasty. Dáždnik sa vám zíde tiež – či už v prípade dažďa, alebo silného slnka. Otvárač na konzervy a fľaše (multifunkčný nožík), papierové obrúsky a jednorazové riady. Po celom dni určite oceníte, že ich nebudete musieť po návrate umývať, dokonca ani nosiť naspäť domov. Nezabudnite ani na vrecia na odpadky.

ČO?

Čo budete robiť? Ak budete sami, odpoveď je jednoduchá. Vezmite si so sebou čo máte radi: obľúbenú hudbu, dobrú knihu alebo časopis. Ak kreslíte, nezabudnite skicár s perom. Ak organizujete piknik pre väčšiu skupinu ľudí, môžete pripraviť aktivity a hry, ktoré rozprúdia zábavu a pomôžu vám lepšie sa spoznať. Zorganizujte hľadanie pikniku. Pripravte rôzne stopy/mapy, podľa ktorých budú musieť vaši hostia objaviť miesto sami (bude to zábava a vám to poskytne viac času na prípravu). Vezmite si so sebou rôzne hry (napr. karty, lietajúci tanier, loptu, magnetické hry na cesty) alebo sa zahrajte tak, ako sa v minulosti hrávali naši rodičia.

Piknikové deky či tašky nakúpite v predajniach Ševt papiernictvo a ostatné spomenuté produkty v článku eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*