Fašiangy sú prechodným obdobím medzi zimou a jarou. Začínajú sa 6. januára (Traja králi) a končia sa Popolcovou (Škaredou) stredou. Tento deň je pohyblivý v závislosti od veľkonočných sviatkov a tento rok pripadol na 10. februára. Fašiangy pochádzajú zo starovekého Egypta, odkiaľ sa rozšírili do Grécka (bakchanálie) a Starého Ríma (saturnálie).

sevt- fasiangy

V súčasnosti medzi najznámejšie oslavy tohto obdobia patrí karneval. Slovo karneval – carnevale – je odvodené od ,,carne vale" („rozlúčka s mäsom“) alebo ,,carne levare" („odstrániť mäso“), čo súvisí s nastupujúcim obdobím pôstu. Na našom území sa tomuto obdobiu hovorilo masopust.

Určite ste už počuli o svetoznámom karnevale v Benátkach alebo Rio de Janeiro. Kým ten benátsky je známy pre svoje špecifické historické masky, v Brazílii sa karneval nesie v rytme samby a alegorických vozov.

Párty, na ktorú nikto nezabudne.  

Na našom území sa karnevalom, žiaľ, nedostáva až takej pozornosti, aj keď to vždy tak nebolo. V tomto čase sa kedysi konali zábavy, zabíjačky, svadby, maškarné sprievody. Ľudia sa takto snažili preklenúť obdobie zimy a nedostatku slnka. Čo môže byť lepšie ako niekoľko týždňov trvajúca zábava na oslavu toho, že sa končí zima a prichádza jar? Zábavy vrcholili sprievodmi s maskami zvierat, mužov a žien.

Fašiangy sú previerkou vašej originality

V mestách aj na dedinách sa dodnes organizujú maškarné sprievody, v školách karnevaly. Pre tínedžerov sú tu diskotéky. Samozrejme, v móde sú už iné masky. Ktorá malá (aj veľká) slečna by nechcela byť princeznou? Ktorý chlapec netúži byť pirátom? Medzi najúspešnejšie kostýmy dnes patria rozprávkové postavy ako šmolkovia, Elsa a Anna z Ľadového kráľovstva alebo Víla Zvonilka. Na karnevaloch však nájdete aj tradičnejšie kostýmy zástupy lienok, indiánov alebo klaunov. Súčasnou módou medzi mladými sú aj strašidelné masky upírov, zombíkov alebo smrtiek.

Príprava na dokonalú oslavu.

Tieto kostýmy si bežne požičiate v požičovni alebo kúpite v obchode, ale okrem toho, že sú veľmi drahé, ak bude mať niekto na karnevale alebo večierku rovnakú masku, nebude to príjemné prekvapenie. Preto si kostým na fašiangy radšej vyrobte, prípadne ho aspoň sami dotvorte.

Nielen mamičky určite ocenia menšiu výpomoc pri výrobe masiek v podobe farieb na textil. Na trhu ich nájdete v rôznych prevedeniach – v ceruzkách, popisovačoch, v kriedovej forme a pod. 

Skvelé sú aj farby na tvár (a samozrejme aj na telo). Sú dermatologicky testované a vyrobené v súlade so zákonnými požiadavkami EÚ pre kozmetické prípravky. Ľahko sa odstraňujú vodou a mydlom, a napriek tomu majú veľmi dobré krycie schopnosti. Ľahko sa používajú a dajú sa aplikovať aj namokro. Sú rýchloschnúce a odolné voči rozmazaniu. Nemusíte ich používať iba na tvár, sú vhodné aj na telo.

Takže hor sa na výrobu masiek, nech je vaše dieťa to najkrajšie! Všetky produkty nájdete na internetovej stránke e-shopu.