Nič vám toto komplikované pomenovanie nehovorí? Vôbec to nevadí. 🙂 Za cudzokrajným názvom sa ukrýva celkom jednoduchá dekorácia, ktorej výrobu zvládne doma každý.

V podstate sa týmto pomenovaním označuje akákoľvek zmes sušených vonných rastlín či korenín s cieľom prevoňať, a tým vytvoriť príjemné ovzdušie v akomkoľvek priestore.

V minulosti vraj bola skôr súčasťou bytovej kultúry vyšších vrstiev obyvateľstva, dnes si túto voňavú dekoráciu vychutnáte naozaj kdekoľvek. A najviac vtedy, ak si ju doma pripravíte podľa svojich vlastných predstáv z bežne dostupných ingrediencií, ktoré máte radi.

Čo potrebujete:

  • sušené kvety (lupene ruží, nechtíka), bylinky (levanduľa, tymian, rozmarín), ovocie (rezy z citrusov), najrôznejšie plody (šípky, borievky), koreniny (škorica, klinček, badián) - podľa vašej ľubovôle (najlepšie suroviny sú, samozrejme, tie, ktoré ste si sami vypestovali, nazbierali, nasušili... ale pokojne si ich kúpte už hotové z obchodu)
  • misku (najlepšie porcelánovú, kameninovú alebo sklenenú)
  • esenciálny olej

Postup:

Prípravu zvládnete ľavou zadnou a za pár minút.

Do čistej a suchej misky nasypete zmes vašich obľúbených kvetov (lupene, listy), ktoré vám budú svojou vôňou i farbami pripomínať horúce letné dni, liečivé sušené bylinky pre príjemný pocit alebo zmes sušeného ovocia a aromatického korenia, ktorá zaženie aj pochmúrnu jesennú náladu. Pre krajší efekt môžete pridať tiež hobliny z dreva, šišky a pod. Kombinujte rôzne farby, vône, tvary, pokojne podľa nálady či ročného obdobia. Možností je neúrekom a žiadne pravidlá miešania neexistujú. Sušenú zmes môžete pokvapkať esenciálnymi olejmi a zintenzívniť tak voňavý pôžitok. Hotovo!

Keď sa vám zdá, že pripravSevt Potpourri (7)ená zmes už po určitom čase menej vonia, premiešajte ju, opäť  pokvapkajte esenciálnym olejom, prípadne pridajte do zmesi čerstvé ingrediencie alebo ich celkom vymeňte za nové.

 

Ako alternatívu misky môžete využiť akúkoľvek inú nádobu, napríklad vázu, sklenenú fľašu na pitie (z ktorej ste napríklad stratili vrchnák), sklenený zaváraninový pohár, aby obsah pekne vynikol a potešil tak nielen vaše čuchové bunky, ale lahodil i oku. Keď sušenú zmes vložíte do textilného alebo organzového vrecúška a zavesíte do skrine, príjemne vám prevonia oblečenie a tiež odplaší prípadných škodcov. Voňavé vrecúška môžete umiestniť trebárs aj na okenné rúčky, nad dvere alebo vás môžu vonné esencie opantávať len tak položené na nočnom stolíku vedľa vašej postele.  Je to len na vás.

 

Sevt Potpourri (3)

Náš tip

Vrecúško s vami pripravenou aromatickou zmesou môže byť milým darčekom k sviatku, pod stromček alebo len tak, pre radosť. Môžete vytvárať špeciálne zmesi na rôzne príležitosti, resp. podľa toho, čo kto z vašich blízkych má rád. Ak vaša mamina miluje vôňu jazmínu, svokra obľubuje bylinky v akejkoľvek podobe, leto vám zas pripomínajú lupene ruží a Vianoce sa vám spájajú s pomarančmi a škoricou, tak do pripravovanej zmesi zakomponujte práve tieto suroviny.

Vrecúško môžete dozdobiť drevenými dekoráciami alebo malými ozdôbkami (kamienkami, korálikmi, flitrami, pierkami), pripojiť osobné venovanie či odkaz na menovku a hoci malý, no predsa veľmi milý darček je na svete.

 

Kde sa vlastne vzalo slovné spojenie pot-pourri? Opýtali sme sa Wikipédie... 😉

Výraz pot-pourri pochádza z francúzštiny a znamená doslova „zhnitý hrniec, jeho pôvod je však španielsky. Pot-pourri je doslovný preklad španielskeho výrazu "olla podrida" s rovnakým významom, ktorý označuje španielsky pokrm so širokou variabilitou ingrediencií, špecialitu v severošpanielskom meste Burgos. Výraz bol prevzatý a do francúzštiny prenesený francúzskymi vojakmi počas napoleonskej okupácie Burgosu (1808-1813) a používa sa tiež na označenie zmesi rôznych predmetov či ingrediencií bez zjavných súvislostí, podobne aj v angličtine.

Pomôcky na výrobu dekorácií i handmade darčekov nájdete v predajniach ŠEVT papiernictvo alebo ich kúpite online.