Predškolák v dome? Nenechajte prípravu len na škôlku…

1. februára 2016

Predškolák v dome? Nenechajte prípravu len na škôlku…
1. februára 2016 ŠEVT a.s.

Opäť sa blíži termín zápisov do prvého ročníka a vášho dieťaťa sa to tento rok týka tiež? Mamičky či ockovia bývajú pri zápise niekedy nervóznejší ako ich malý predškolák. Nenechajte prípravu len na škôlku, chopte sa toho aj vy. Vysvetlite synovi alebo dcérke, čo sa bude na zápise odohrávať, a pravidelne sa s ním/ňou pripravujte. Výsledkom bude nielen hladký priebeh zápisu, ale aj o niekoľko mesiacov, keď už budete mať doma malého prváčika, s prvými domácimi úlohami. Takto si budete môcť vyskúšať úlohu učiteľa, vaše dieťa zase úlohu malého žiaka a zápis do základnej školy bude hračkou.

Máme pre vás niekoľko rád, ako svojho predškoláka na tento dôležitý deň pripraviť.

Čo by mal predškolák – budúci prvák vedieť?

predškolák

 • samostatne sa obliecť a obuť
 • pozapínať si gombíky a zaviazať šnúrky na obuvi
 • samostatne sa najesť
 • samostatne sa obslúžiť na WC, spláchnuť, umyť si ruky a pod.
 • správne vyslovovať všetky hlásky
 • vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach
 • napísať svoje meno
 • vyjadrovať sa plynule aj v zložitejších prejavoch
 • spočítať predmety do 5
 • interpretovať obsah krátkej rozprávky
 • poznať naspamäť detskú pesničku alebo básničku
 • kresliť pevné, neroztrasené línie
 • nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi (hlava, krk, trup, ramená atď.), postava je anatomicky správne rozložená
 • vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary
 • poznať základné odtiene farebného spektra (červená, zelená, žltá, oranžová, fialová atď.)
 • orientovať sa v priestore, vedieť kde je „vpredu“, „vzadu“, „hore“, „dole“, „vpravo“, „vľavo“

Pri zápise do prvého ročníka váš predškolák dostane úlohy podľa týchto predpokladov. Najčastejšie to býva nakreslenie obrázku, kde musí pomenovať rôzne farby, napísanie svojho mena, recitovanie básničky alebo spievanie, počítanie do 10 a porovnávanie hodnôt viac – menej.

Ako pripraviť dieťa na zápis do školy?

Je samozrejmé, že chcete, aby práve vaše dieťa v škole excelovalo, a vy by ste mohli byť hrdým rodičom. Nikdy však na dieťa netlačte a pri príprave nekričte, do ničoho ho nenúťte. Zhnusíte mu tým školu, a to predsa nechcete. Snažte sa urobiť z učenia hru.

758604a predškolákNa trhu už dostať kúpiť rôzne pracovné listy pre predškolákov. Skvelým produktom sú tiež CREO kartičky, na ktoré môžete písať číslice, písmená, kresliť obrázky alebo iba krúžky z farieb, a pomocou nich môžete deti učiť. Oba tieto produkty sú ponúkané vo vyhotovení CREO – sú stierateľné a znova popisovateľné všetkými nepermanentnými popisovačmi.

Je skvelé, ak sa dieťa stretne s viacerými možnosťami umenia už pred výtvarnou výchovou v škole. Ukážte mu, ako sa používajú temperovévodové farby, štetce či plastelína.

Ak chcete učiť dieťa písať, najskôr začnite omaľovánkami a farbičkami. Pri tejto činnosti mu môžete dávať aj doplňujúce otázky: „Čo je hore v rohu?“, „Aké je toto zvieratko?“ Dôležité je, aby ste dohliadli na správne uchopenie ceruzky. Dieťa totiž môže získať zlý návyk, s ktorým sa potom už ťažko bojuje. Keď nadobudne istotu, môžete mu dať do rúk zošityperá, vďaka ktorým si môže vyskúšať písanie. Ukážte mu, ako sa píše jeho meno, vaše meno a niektoré jednoduché slová, ako napríklad ,,mama”. Keď ste mimo domova, môžete ho motivovať rôznymi hrami, napríklad hrou „Aké je toto písmenko?“. Prirodzená zvedavosť väčšinou víťazí, a tak sa vaše dieťa dokáže naučiť aj omnoho viac, ako potrebuje na zápis.

Ďalšou výbornou metódou je čítanie rozprávok. Postupom času môžete dieťa poprosiť o pomoc pri čítaní jednoduchých slov. Pri rozprávke ,,Ako dedko ťahal repu” využite ilustráciu a precvičte si s deťmi radové číslovky: „Kto je prvý?“, „A kto druhý?“

Nezabudnite ich pochváliť za úspech.

Želáme veľa šťastia.

Viac skvelých produktov nielen pre predškolákov nájdete v našom internetovom obchode.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*