Ak máte doma školáka, ktorý je v predpubertálnom veku, možno ste si všimli, že trávi nápadne veľa času za počítačom alebo s mobilom v ruke – pozeraním rôznych videí. Počítačové hry naozaj sčasti vystriedali rôzne druhy YouTube videí, ktoré sa vo veľkom zameriavajú najmä na vekovú skupinu 10+. Ich popularita medzi mladými je enormná a keďže ide o celosvetový fenomén, je pravdepodobné, že sa objavil aj u vás doma.

Aké videá na YouTube sleduje mládež najčastejšie?

sevt_deti_youtube2Výber je naozaj rôznorodý, každý si tu nájde to svoje. A hoci deti často pozerajú aj klipy populárnych hudobníkov, ako sú Justin Bieber alebo Miley Cyrus, väčšinu z nich zaujímajú skôr autentickejšie, zábavnejšie a ich veku prispôsobenejšie videá youtuberov. Youtuber je osoba s vlastným YouTube kanálom, na ktorom uverejňuje rôzne videá, ktoré si vymýšľa väčšinou sama. Obsah týchto videí môže mať rôzne podoby.

Často sú to herné videá – youtuber na nich hrá (a pri tom komentuje) nejakú hru. Alebo to môžu byť videá zamerané na módu, styling či kozmetiku. Populárne sú tiež rôzne výzvy, zábavné videá, ktoré môžu niekoho alebo niečo parodovať, alebo „pranky“ – v podstate akési kanadské žartíky, ktoré youtuber niekomu vyvedie. Vysokú sledovanosť majú aj tzv. unboxing videá, v ktorých osoba rozbaľuje nový výrobok (telefón, topánky, hračky...) priamo pred kamerou.

Prečo sú tieto videá také populárne?

Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Zatiaľ čo pri herných videách sa dá predpokladať, že oslovia najmä fanúšikov konkrétnej hry, stylingové videá majú úspech medzi dievčatami, ktoré sa chcú páčiť, a zábavné videá sú populárne všeobecne, obrovská popularita unboxing videí je pre mnohých ľudí nepochopiteľná. Faktom ostáva, že mnohí mladí youtuberi si dokážu podobnou produkciou celkom slušne zarobiť a tých najpopulárnejších to zaradilo rovno do rebríčka milionárov.

Každá generácia má nejaký fenomén, na ktorom vyrastá. Len za posledné roky to boli televízne seriály, počítačové hry a najnovšie je to práve YouTube a videá na ňom. Môžeme len hádať, čo to bude nabudúce. Ak má aj vaše dieťa obľúbených youtuberov, ktorých videá pravidelne sleduje, pokojne sa ho opýtajte, čo to sleduje a pridajte sa k nemu. Povypytujte sa ho, čo konkrétne sa mu na danej tvorbe páči.

Je to nebezpečné?

Samo o sebe určite nie. Ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Medzi laickou aj odbornou verejnosťou sa často hovorí o závislosti na internete, kam spadá aj nadmerné sledovanie YouTube videí. Ako ale rozoznať zábavnú kratochvíľu od nezdravej závislosti? Existuje viacero príznakov, že dieťa je virtuálnym svetom pohltené viac, ako je zdravé. Tu je niekoľko z nich:

  •  pri pozeraní online videí stráca pojem o čase,
  • obetuje čas vyhradený na spánok kvôli tomu, aby mohlo byť online,
  • hnevá sa alebo je podráždené, keď je pri online aktivitách vyrušené,
  • zanedbáva domáce úlohy alebo pomoc v domácnosti na úkor času stráveného na internete,
  • uprednostňuje online svet pred rodinou alebo kamarátmi,
  • porušuje pravidlá týkajúce sa času stráveného na internete, ktoré ste mu stanovili,
  • stráca záujem o aktivity, ktoré ho predtým zaujímali, a všetok svoj čas venuje internetu a pozeraniu videí.

Čo máte robiť, ak takéto príznaky zbadáte u svojho dieťaťa?

sevt_deti_youtubeZákladné pravidlo znie: Nech už sa rozhodnete postupovať akokoľvek, je veľmi dôležité, aby obaja rodičia pôsobili jednotne, zohrato. Preto si postup najskôr medzi sebou ozrejmite.

Neutiekajte sa k radikálnym riešeniam, odobratie počítača alebo prístupu na internet veci nepomôže, ba dokonca môže vytvoriť priepasť medzi vami a dieťaťom. Základom je komunikácia a stanovenie rozumných pravidiel. Vymedzte dieťaťu čas, ktorý môže denne stráviť pozeraním videí. Samozrejme, musíte si vyhradiť právo vedieť, aké videá pozerá. Skvelo funguje aj systém odmien. Za pomoc v domácnosti môže dieťa získať čas na mobilnom zariadení navyše.

Modernému fenoménu YouTube videí sa pravdepodobne nevyhnete. Deti z neho poväčšine vyrastú, veková skupina 10+ je totiž najzraniteľnejšia a najmenej kritická voči obsahu týchto videí. Preto vôbec nie je na škodu, ak sa zaujímate o to, aký obsah vaše dieťa na YouTube vyhľadáva, a občas ho skontrolujete. Ak nemáte pocit, že to preháňa, nie je dôvod mu niečo zakazovať.