Začína sa druhý polrok – zvládnite ho bez problémov

2. februára 2018

Začína sa druhý polrok – zvládnite ho bez problémov
2. februára 2018 Veronika Heckova

Druhý školský polrok je zradný. Obdobie od februára do júna môže byť mimoriadne nabité a rozdrobené prázdninami a akciami. Aj keď sa zdá, že času je dostatok, pracovať a zamakať sa najviac oplatí v prvých dvoch mesiacoch.

Ako nepoľaviť?

Najťažším orieškom je motivácia. Je niečo, na čo sa už teraz po škole tešíte? Za každý dosiahnutý úspech či napísaný referát sa niečím odmeňte. Môže to byť pozretie jedného dielu seriálu, sladkosť, 30 minút hrania alebo akákoľvek drobnosť. Skúste sa so svojimi progrsmi podeliť so spolužiakmi. Namiesto neproduktívnych chatov si vytvorte jeden študijný – budete vedieť, že v tom nie ste sami. Už i táto myšlienka vám učenie psychologicky uľahčí.

Čím skôr, tým lepšie

Snažte sa, čím skôr si splniť svoje povinnosti. Neodďaľujte svoje termíny referátov či seminárnych prác. Keď je človek rozbehnutý, stihne toho viac. Mozog je zvyknutý na výkon a samotná práca ide rýchlejšie. Spomeňte si na heslo – čím viac robíš, tým viac stíhaš.

Pokiaľ ide o referáty – máme praktický tip. Aj keď môže ísť o rôzne predmety, je šanca, že niektoré témy budú rozoberať podobnú problematiku. Prihláste sa strategicky a vyberte si tie, ktoré spolu súvisia. Viete tak naraz odbaviť viacero predmetov.

Náhoda je nepriateľ

Nečakajte, kým vás vyučujúci vyvolá na slovnú odpoveď. Nenechajte sa prekvapiť na konci roka. Pripravte sa a prihláste sa čím skôr, ideálne už vo februári. Polročné opravovanie známok býva koncom januára v plnom prúde, a rovnako sa to opakuje na konci roka v máji.

Nie je nič lepšie, ako prihlásiť sa na odpoveď hneď po prvej novej preberanej látke. Je veľká pravdepodobnosť, že dostanete otázky, ktoré už máte napočúvané. Naplánujte si svoje odpovede strategicky dopredu, vyberte si tému a učivo, ktoré vám sedia najviac, no obmedzte sa na február. Každé chronické odkladanie úloh  na neskôr hrá vo váš neprospech a ťažšie veci sa budú len kopiť.

Nepodceňujte poznámky Sevt Poznamky (2)

Využívajte farebné perá, gélové perá alebo popisovače s tenkou liniatúrou na ľahšie asociácie. Vyberte si pero alebo popisovač, s ktorým sa vám píše najpohodlnejšie.
Zapíšte si úlohy a očíslujte si ich. To znamená, že prvá úloha bude najdôležitejšia, ktorú musíte splniť. Takto si postupne v diári alebo zošite vyškrtajte jednotlivé splnené úlohy.

Spravte si voľno, keď je vonku pekne

Február, marec a apríl sú ešte nestabilné mesiace, počasie nie vždy praje aktivitám, ktoré sa dajú robiť vonku. Čím teplejšie počasie, tým menej sa vám bude chcieť učiť. Je to prirodzený stav, a práve preto mu treba predísť. Však by ste voľnejšie, dlhšie a teplejšie dni radšej trávili koníčkami ako nad knihami?

Jún: mesiac-nemesiac

Druhý polrok sa blíži ku koncu. Nenechávajte si opravu známok na neskôr – teda na jún. Uplatnite metódu najťažší predmet najskôr. Koncentrujte sa na predmet a učivo, o ktorom viete, že bude potrebovať viac úsilia a štúdia. Ľahšie predmety si môžete rozvrhnúť na ďalšie mesiace. Nezabudnite si však učivo aspoň raz týždenne opakovať. Úplne stačí,  poznámky si ešte raz prečítať – takto sa vám pojmy zafixujú aj bez toho, aby ste sa niekoľkokrát hodiny koncentrovali na ich zapamätanie

 Želáme veľa energie a úspešný štart do nového polroka!

Všetky nové pomôcky nakúpite v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*