Ako sa z prváka nezblázniť…

21. augusta 2018

Ako sa z prváka nezblázniť…
21. augusta 2018 Veronika Heckova

Stať sa prvákom – to je pre dieťa veľká vec a obrovská zmena. A nielen pre toho malého škôlkara, ktorý musí zo svojho hravého a bezstarostného detského sveta zrazu vhupnúť do víru povinností. Túto zmenu v nemalej miere pocítia aj rodičia… Ranné vstávanie, príprava desiatej, cesta do školy, zo školy, na krúžok, potom úlohy a povinnosti. Dieťa je veľakrát nervózne a nahnevané, keď nie je niečo podľa jeho predstáv alebo keď sa mu nedarí. Chce sa hrať, kresliť si, pozerať rozprávku, ťukať si do tabletu a namiesto toho musí poobede trénovať písanie a pripravovať si veci do školy. Možno príde aj plač, krik, odmietanie. Rodičia sú tiež v nepohode, pretože popri svojich bežných povinnostiach musia doma riešiť malého „nerváka“. A tak sa napätie doma stupňuje… Ako sa z toho všetkého hneď na začiatku nezblázniť? Chce to systém.

Začiatky bývajú vždy náročné pre celú rodinu, preto je dôležité vytvoriť si čo najskôr systém a rituály, ktoré budú vyhovovať všetkým – dieťaťu aj rodičom.

10 tipov pre pohodový začiatok školského roka

1.      Nastavte si pravidelný denný režim.

Už v posledných týždňoch letných prázdnin sa snažte dieťaťu nastaviť taký režim, aby neponocovalo, ale išlo skôr spať a ráno potom nemalo problém so vstávaním. Meškať do škôlky nebol až taký veľký problém, no v škole sa bude ťažko vysvetľovať, že ste nestihli už po ixtýkrát zvonenie, lebo ste zaspali. Svoj časový plán sa snažte cez pracovné dni dodržiavať a cez víkendy môžete aj trošku upustiť. Dieťaťu môžete napríklad zaobstarať prvé hodinky. Aj keď ešte asi hodiny nepozná, veľmi rýchlo sa naučí orientovať v čísliciach na ciferníku a samo vás bude ráno naháňať, že už je čas vyraziť z domu.

2.      Nezaťažujte dieťa množstvom poobedňajších aktivít.

V prvé dni (možno aj týždne) školy neplánujte pre dieťa príliš veľa poobedňajšieho programu. Počasie v septembri ešte láka vybehnúť niekam von na výlet do prírody, na bicykel, korčule a podobne. No odložte si svoje plány radšej na voľné dni. Dieťatko môže byť po škole veľmi unavené. Je toho na neho veľa, musí sa naučiť orientovať v nových priestoroch, má novú pani učiteľku, stretáva nových kamarátov. Namiesto hrania sa celý deň sa potrebuje sústrediť na veľa nových informácií a podnetov. Tak mu nechajte poobede vydýchnuť. A nezľaknite sa, ak vaše dieťa po príchode zo školy zaspí –  ak potrebuje relax, doprajte mu ho.

3.      Pomôcky do školy, lístky na obed i desiatu pripravujte spoločne.

Malý prvák ešte celkom nevie, čo všetko má mať v školskej taške, aké pomôcky mu treba na aké predmety, aké má v  daný deň predmety (čo to vôbec predmety sú :-D), a tak potrebuje asistenciu rodičov. Pomáhajte mu s prípravou, to áno, ale nerobte to za neho! Potom sa vám ľahko môže stať, že sa na vás osopí ešte aj nahnevaný štvrták, že mu niečo v škole chýbalo, lebo ste mu to nedali… Učte dieťa aj to, kam veci patria, aby bezradne neblúdilo vo vlastnej taške. Zošity a knihy sa ukladajú pekne do boxov, farbičky nosíme do školy zastrúhané, v peračníku nesmie chýbať ceruzka, nožničky a lepidlo a náhradná tuha do pera. Na každý deň je potrebné vložiť do kapsičky alebo peračníka nový lístok na obed (prípadne na desiatu). Ani naplnená fľaša s vodou a desiatový box samé nenaskáču z kuchynskej linky do aktovky (ak chcete ušetriť čas, pripravte si desiatu a olovrant spoločne už večer a ráno ich len vytiahnete z chladničky). Je v záujme rodičov, aby školáka viedli k tomu, že sa na všetkých týchto činnostiach podieľa a časom za ne celkom preberie zodpovednosť.

4.      Označte dieťaťu všetky veci menovkou alebo ich podpíšte. Sevt Prvak (2)

Prvák je ešte tak trochu domotkaný a nielenže netrafí do svojej triedy alebo mu chýba lístok na obed, ale môže čokoľvek kdekoľvek zabudnúť. Preto mu radšej všetky veci podpíšte. A keď hovoríme všetky, tak myslíme naozaj všetky. Od topánok cez oblečenie až po peňaženku a všetky školské pomôcky. Na oblečenie môžete perom alebo fixkou napísať meno na štítok, na ktorom sú informácie o praní a ošetrovaní (mnohí výrobcovia už majú osobitný štítok na meno). Aj školská taška, vrecúška na prezuvky, výtvarnú či telesnú by nemali zostať bez označenia. Väčšinou majú špeciálne miesto na napísanie mena. Farbičky, ceruzky, nožničky, lepidlo, peračník...na nič netreba zabudnúť. Keď sa takáto zatúlaná vec v škole objaví, ak je podpísaná, ľahšie sa nájde jej majiteľ.

5.      Oblečenie na nasledujúci deň pripravte s prvákom vopred.

Hlavne  v prípade malej slečny to ráno môže byť pri obliekaní komplikované, keď bude stáť pred otvorenou skriňou a prehŕňať sa v sukničkách a šatočkách, lebo ani na jednu z nich nie je ten správny čas. Zbytočným ranným stresom s obliekaním sa vyhnete, ak si veci na ďalší deň pripravíte už večer. Pekne v pohode a bez nervozity, že už vás tlačí čas.

6.      Vytvorte deťom doma príjemné miesto na učenie.

Písací stôl, poličky či zásuvky na uloženie zošitov a kníh by nemali žiadnemu školákovi chýbať. Potrebuje mať vlastné miestečko, kde si v pokoji bude trénovať prvé čiary, písmenká, čítanie aj počítanie. Pokiaľ sa nedá zabezpečiť, aby dieťa malo vlastný stôl vo svojej izbe, rovnako dobre poslúži na učenie aj jedálenský stôl v kuchyni alebo v domácej pracovni. Musí byť ale čistý a uprataný. A taký by si mal vedieť udržať prváčik aj ten svoj písací stôl. Bez neporiadku, ktorý by ho zbytočne zdržoval a rozptyľoval pri práci.

7.      Učte sa krátko, ale každý deň a v správnom čase.

Dieťa treba viesť k pravidelnej príprave. Neexistuje asi všeobecný návod na to, koľko času by mal prvák tráviť  pri učení. Každé dieťa je iné. Jedno pracuje rýchlo a stačí mu 20-30 minút, druhé zas potrebuje na všetko viac času a nad jedným riadkom v písanke strávi aj hodinu. Nie je dôležitý čas, ale skôr to, že každý deň aspoň chvíľku venuje učeniu. U prváčika je dôležité, aby každý deň napísal aspoň 2-3 riadky, aby si trénoval správne držanie ceruzky či pera. Neskôr už bude čítať a počítať a  na to si tiež treba vyhradiť každý deň istý čas. Úlohy by sa nemali odkladať na večer, lebo dieťa už môže byť unavené a nevrlé. Ale napríklad z čítania si môžete urobiť aj milý večerný rituál,  dieťa vám bude nahlas čítať príbeh z čítanky a vy budete iba tíško počúvať.

8.      Na úlohy choďte hravo.

Skúste nájsť spôsob, ako sa s dieťaťom učiť hravou formou. Vymýšľajte si hry, hádanky, použite hravé pomôcky na trénovanie písania, počítania. Kreslite a píšte na bielu tabuľu, do stierateľného pracovného zošita, lepte si nálepky, obrázky, počítajte ovocie v miske, autá na ceste… Jednoducho zapojte svoju fantáziu a využívajte klasické situácie a predmety na učenie. Dieťa ani nebude vedieť, že sa vlastne učí.

9.      Krúžkov nie priveľa, ale tak akurát.

Prváčik má dosť čo robiť sám so sebou a svojimi novými úlohami. Nie je preto vhodné, aby mal jedno poobedie tanečnú, druhé výtvarnú, tretie flautu, štvrté tenis a piate angličtinu. Nebojte sa, nič nezmeškáte, ak s krúžkami začnete až neskôr. Prvákovi naozaj stačí vyplniť krúžkom jedno, maximálne dve popoludnia. Pokiaľ, samozrejme, sám chce.

10.  Skúste nestratiť nervy… Sevt Prvak

Aj keď už máte pocit, že asi vybuchnete, keď vám vaše dieťa predostrie desiaty argument, prečo nemôže ísť ešte písať alebo čítať, snažte sa zachovať pokoj. Uzavrite napríklad vzájomne výhodnú dohodu: „Teraz toto spoločne urobíme a potom budeme mať ešte dostatok času na hru.“  Nesľubujte ale žiadne odmeny ani nič podobné a svoje dohody dodržujte. Deti sa nemajú učiť kvôli odmenám…

Skúste sa nevynervovať ani ráno, keď dieťa odmieta raňajky, ktoré má na stole, alebo si nechce obliecť to, čo ste si večer spolu pripravili. Možno sa len zle vyspalo, možno sa niečoho bojí, cíti sa neisté. A váš výbuch hnevu by mu asi nepomohol. No a zlý pocit z rána by si potom so sebou nieslo po celý deň… Takže hlavne trpezlivo a pokiaľ možno, tak aj s úsmevom.

Koniec dobrý, všetko dobré

Začiatky bývajú ťažké, ale nezúfajte. Podporujte svoje dieťa, ako sa len dá a vyzbrojte sa k tomu poriadnou dávkou trpezlivosti a pochopenia. Ono sa vám to neskôr vráti. Na konci prvého ročníka budete právom hrdí na to, ako ste to spolu s vašou ratolesťou krásne zvládli a z malých popletených škôlkarov sa stali veľkí školáci, ktorí vedia napísať celú abecedu, prečítajú vám rozprávku a spočítajú mince v peňaženke.

Želáme vám aj vášmu dieťaťu krásne školské začiatky a držíme palce!

Komentár (1)

  1. františek pierko 1 rok nazad

    Dcéra je prváčka a manželka jej dava 50 prikladov z matematiky,.napísať diktát na 7riadkov,dalšichh sedem až 8 riadkov píše dcéra slová .ktoré manželka predznačí.číta v šlabikári stránky dopredu,písmenka ,ktore sa ešte neučia.To všetko trva niekedy z malými prestavkami aj 2-2,5 hodiny.Toto podla mna určite nie je zdravé a je to už určitý naznak tyranstva.

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*