Aj vaše dieťa obhrýza ceruzky, farbičky, perá? Poradíme vám, ako to riešiť

12. septembra 2016

Aj vaše dieťa obhrýza ceruzky, farbičky, perá? Poradíme vám, ako to riešiť
12. septembra 2016 Veronika Heckova

Našli ste v peračníku svojho školáčika obhryzené ceruzky a zaoblené vrchy pier? Musíte každý druhý týždeň kupovať nové písacie potreby, ktoré o niekoľko dní tak či tak vyzerajú ako po útoku skupinky hravých myší? Aj u vás je obhrýzanie na dennom poriadku? Poradíme vám, čo s tým.

Zlozvyky sú prirodzené

Takmer každý z nás má nejaký zlozvyk, ktorý si často ani neuvedomuje. Jednou z najčastejších nerestí u detí je práve cmúľanie rôznych predmetov. U malých detí je vkladanie predmetov do úst prirodzenou fázou vývoja. Do pusy si dávajú čokoľvek – oblečenie, vlasy, prstíky na rukách, či dokonca na nohách. Nástupom do školy sa môže stať, že prsty vymenia za perá, ceruzky či farbičky.

Nuda, stres, nervozita

V prvom rade sa netreba ničoho desiť. Veď to poznáte – rodičia zvyknú panikáriť. Tadiaľto však cesta nevedie. Za obhrýzaním predmetov sa môžu skrývať rôzne príčiny. Môže ísť o nástroj na stimulovanie nadmerných vnemov či lepšie sústredenie, o prejav nervozity alebo nudy. Dieťa môže obhrýzať písacie potreby pri stresových situáciách či v novom prostredí, akým nástup do školy určite je. Veď to iste dobre poznáte – keď na začiatku školského roka prvýkrát vediete svojho drobca k školskej bráne, ste nervózny/a aj za neho.

Obhrýzanie – zbavte deti zlozvyku vďaka týmto 3 radám.

 1. Zistite, čo je vo veci. sevt-dieta1

Nie je to také jednoduché, ako to znie, ale predsa práve vy poznáte svoje dieťa najlepšie. Pozorujte ho a pátrajte po príčine obhrýzania. Zvykne to robievať, keď je nervózne, rozrušené alebo skôr keď sa nudí?

 1. Chrumkavé predmety a slamky.

Deti, ktoré obhrýzajú písacie potreby, vyžadujú istý stimul v ústnej dutine v podobe cmúľania a satia. Vyskúšajte preto chrumkavé a žuvacie potraviny či slamku. Možností je viacero – fľaška s cmúľacím uzáverom, džúsy so slamkami alebo hrubšie slamky na jogurty, smoothie a mliečne kokteily. Z potravín môžete siahnuť po orechoch, praclíkoch, mrkve, zeleri, krutónoch, müsli tyčinkách či žuvačkách. Váš školáčik by ich mal mať poruke najmä v čase, keď by mohol byť najviac nervózny – v škole počas písomky či doma pri robení domácej úlohy.

 1. Doprajte mu dostatok aktivít.

Deti k šťastnému životu potrebujú dostatok rozptýlenia, aby ho potom nehľadali inde. Výlety do prírody, preliezačky, lezenie po stromoch, beh, plávanie, jazda na bicykli, skákanie na trampolíne či pomoc pri upratovaní v domácnosti – to všetko sú činnosti, ktorú aktivizujú detské svaly a kĺby a zároveň upokoja zmyslové vnemy v mozgu. Ústnu dutinu zas pomôže stimulovať fúkanie balónov, bublifuk, hranie na harmonike či píšťalke.

Špeciálne násadky na ceruzky

Časté obhrýzanie písacích potrieb môže byť nebezpečné. Deťom sa do úst dostáva množstvo baktérií a môžu prehltnúť aj odlomené časti ceruziek. Vyskúšajte preto bezpečnejší variant – špeciálne žuvacie násadky, ktoré si dieťa jednoducho nasadí na koniec ceruzky alebo pera. Existujú v rozličných farebných vyhotoveniach a tvaroch (napríklad rôzne kreslené postavičky). Takisto poznáme špeciálne bezpečné farebné ceruzky, ktoré môže dieťa obhrýzať a v ústach mu nezostane farba ani kúsky dreva.

Vytvorte si vlastné násadky na písacie potreby

Vyrobiť si takýchto kreatívnych pomocníkov môžete aj doma. Napríklad z moduritu, farebného alebo krepového papiera, kartónu a ďalších materiálov. Do výroby zapojte aj deti. Spolu môžete vykúzliť rozkošné násadky, ktoré ich možno úplne odnaučia obhrýzať. Veď kto by už len chcel zničiť prácne vyrobené strašidlo, kvetinku či obľúbenú rozprávkovú postavičku?

Zaujali vás naše produkty, ktoré sú spomenuté v článku? Nájdete ich v našich predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk

Komentáre (2)

 1. gabika 4 roky nazad

  Man osem ročne dvojičky a tie v kuse ohryzavaju pera ceruzky ,už neviem čo mám s tým robiť už aj kričím po ne ale to vôbec nepomáha,tie pera u nas vyzeraju strašne aj ceruzky.

  • ŠEVT a.s. 4 roky nazad

   Ja som mala podobný problém (7-ročné dvojičky), preto vznikol aj tento článok. Vyhrážky, kričanie, ani žiadny nátlak nepomáha. Jediné čo zabralo bolo kompletné vymenenie obsahu peračníka za nové a dlhý a opakovane pripomínaný rozhovor o tom, ako si musíme nové farbičky a perá šetriť lebo sú veľmi drahé a na nové “nemáme” stále peniažky. Že nie je dôvod podliehať nervozite v škole a ak ich niečo trápi, treba o tom hovoriť a nie okusovať perá. Viac menej to prešlo. Treba nájsť pôvod problému, okusovanie je len následok. Držíme palce 🙂

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*