Ako zvládnuť BALENIE na dovolenkové výLETOvanie?

28. júna 2019

Ako zvládnuť BALENIE na dovolenkové výLETOvanie?
28. júna 2019 Veronika Heckova

17, 16, 15, 14… Už aj vy odpočítavate dni do vytúženého oddychu? Už cítite tú nádhernú a neopakovateľnú vôňu dovolenky? Keď zavriete oči, máte horúci piesok pod nohami a obmýva vám ich jemná morská pena? Alebo už sa vidíte s batohom na chrbte, ako zdolávate s vetrom vo vlasoch ďalšiu náročnú hrebeňovku? Veru, už aby to bolo tu…

Kým sa však dočkáte zaslúženého letného relaxu, stojí pred vami ešte jedna výzva – zbaliť sa a na nič dôležité nezabudnúť.

Dá sa to všelijako. Napríklad aj tak, že pár hodín pred cestou iba narýchlo nahádžete do batožiny zopár vecí, na ktoré si práve v tej chvíli spomeniete. No je celkom pravdepodobné, že pri tomto prístupe sa môže ľahko stať, že prídete na miesto a zistíte, že ste doma nechali kraťasy či zubnú kefku. Ak práve vašou destináciou nie je opustený ostrov, väčšina dovolenkových nevyhnutností sa dá kúpiť, to je pravda, no prečo zbytočne míňať peniaze, keď sa tomu dá predísť… Ako?

Ponúkame vám niekoľko overených tipov od skúsených cestovateľov. Sevt Dovolenka

1.      Urobte si opakovane použiteľný zoznam.

Ak si raz dáte tú námahu a spíšete si všetko potrebné do prehľadnej tabuľky (do ktorej budete už len dopĺňať), ušetrí vám to pri každej ďalšej dovolenke kopec času i námahy. Nebudete musieť pred každou cestou opäť rozmýšľať nad tým, čo treba zbaliť, a zakaždým si zoznam písať nanovo… (tabuľku na stiahnutie nájdete na konci článku).

2.      Rozdeľte si zoznam na kategórie a postupne do nich zapisujte položky.

Ľahšie sa tak budete v zozname orientovať a dopĺňať položky, na ktoré ste si ešte spomenuli. Napr. oblečenie, obuv, drogéria a hygienické potreby, doklady, foto-video, technika, zábava a relax, jedenie a pitie, plávanie, hory a turistika a iné.

3.      V zozname si vytvorte kolónky pre jednotlivých členov rodiny.

Budete tak mať dobrý prehľad o tom, komu je čo potrebné pripraviť a aj koho sa daná položka týka, resp. netýka (deti predsa nepotrebujú ockov holiaci strojček a ocko zas mamičkinu kabelku).

4.      Veci si zhromažďujte na jedno miesto a zároveň odškrtávajte zo zoznamu.

Vyčleňte si doma jedno miesto, na ktoré si budete postupne veci pripravovať, aby ste ich nemali rozložené v rôznych izbách, kde vám budú iba zavadzať a stratíte prehľad o tom, čomu ste sa už venovali.

5.      Značte si, čo z položiek na zozname je ešte potrebné dokúpiť.

Napr. hygienické potreby, potraviny a pod. Zapíšte si, čo všetko vám ešte chýba, aby to vašej pozornosti pri nakupovaní neuniklo.

6.      Pripravené veci si zbaľte do vhodnej batožiny.

Pokiaľ cestujete lietadlom, najvhodnejší je cestovný kufor. Pri ceste autom lepšie poslúžia skôr menšie typy cestovných tašiek či batohov, ktoré ľahšie vyskladáte v batožinovom priestore auta ako veľký neforemný kufor.

7.      Batožinu si ešte doma odvážte a viditeľne označte.

Týka sa to najmä cestovania lietadlom, kedy je potrebné dodržiavať maximálny povolený váhový limit vašej batožiny. Pokiaľ si skontrolujete hmotnosť kufra ešte doma praktickou ručnou váhou, nebudete nepríjemne zaskočení pri check-ine. Čo sa týka menovky na batožinu, čím bude výraznejšia a originálnejšia, tým ľahšie rozoznáte svoj kufor na batožinovom letiskovom páse. A čím ľahší kufor, tým viac váhy ušetríte na jeho obsah.

Nezabudnite si nejaké to kilečko nechať aj „voľné“, aby sa vám do kufra cestou späť zmestili suveníry, darčeky či dovolenkové módne „úlovky“.

8.      Do príručnej batožiny si pripravte všetko, čo môžete potrebovať cestou do vašej dovolenkovej destinácie.

Predovšetkým nezabudnite na:

Nie je síce „must have“, ale určite poslúži:

Keďže počas cesty sa s vašou batožinou môže udiať naozaj všeličo, je fajn pripraviť sa na rôzne situácie a možno si pre každý prípad jedny plavky a nevyhnutnú kozmetiku hodiť aj do príručnej batožiny.

Zopár rád a trikov na záver:

  • Začnite s balením v dostatočnom predstihu, aby ste neboli v zbytočnom časovom strese.
  • Zbaľte si svoje obľúbené oblečenie, ktoré radi nosíte, aby ste sa cítili naozaj príjemne.
  • Do kufra vyberajte oblečenie z ľahkých a nekrčivých materiálov (teda pokiaľ si so sebou nenosíte na cesty aj žehličku…)
  • Najťažšie z topánok si obujte na nohy, znížite tak hmotnosť batožiny.
  • Možno sa zdá ako zbytočnosť baliť aj cestovné šitíčko pre každý roztrhaný prípad, ale verte, že sa zíde 😉
  • V novej obuvi si pred dovolenkou pochoďte, aby vás zbytočne neotlačila.
  • Odporúčame si spraviť kópie cestovných dokladov a uložiť do druhej batožiny, ak by nastala situácia, že originál stratíte alebo vám ho odcudzia.
  • Po návrate z dovolenky si znovu prejdite svoj zoznam a porovnajte s nepoužitými vecami vo vašom kufri. Dopíšte si prípadne počet kusov oblečenia, ktoré ste mali so sebou a nepoužili. Pomôže vám to pri balení na ďalšiu cestu.

BONUS: Vytlačte si pomôcku na šikovné zbalenie celej rodiny na dovolenku, vrátane domáceho miláčika. Po stiahnutí si ju môžete upraviť podľa seba. 😉

Ukážka:

Sevt Zoznam Balenie Ukazka

P.S. Pokiaľ sa naozaj nechystáte oddychovať na opustenom ostrove ďaleko od civilizácie, to, čo vám bude chýbať, si v najhoršom prípade dokúpite na mieste. No ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným 😉

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*