Keď most Apollo je polka hamburgera a OC Central je polka torty…

14. septembra 2016

Keď most Apollo je polka hamburgera a OC Central je polka torty…
14. septembra 2016 Veronika Heckova

Život s deťmi. Je krásny a veselý, ale aj náročný. Deti napĺňajú naše životy až po okraj – všetkým možným. Stačí s nimi iba byť a hneď dostávame kvantá informácií, aké by nám, dospelým, zrejme nenapadli. Napríklad pri obyčajnom nákupe. Detská kreativita nemá hraníc, ale to už určite viete. 🙂

Veľa detí miluje papiernictva hádam rovnako ako hračkárstva

Bude to tým pestrým svetom – lesklé obaly, obrázkové taškyperačníky, voňavé gumyfarebné pastelky. Deti sa dostávajú do sveta fantázie – krajiny neobmedzených možností kde sa dá všetko. Obyčajné pravítko sa v rukách šibala mení na bájny Excalibur či katapult. Kružidlo je baletka tancujúca na jednej nohe a fixky okolo robia publikum, ktoré nadšením vyhadzuje do vzduchu pestrofarebné klobúky.

Detská kreativita a fantázia

sevt_kresba_dieta

Tá nekonečná fantázia robí detstvo detstvom. Práve kvôli detskému svetu nosí darčeky pod stromček tučný deduško v červenom kabáte, ktorého po oblohe vozia soby, a mliečne zuby spod vankúša odnáša zúbková víla.

Už týmito príbehmi podporujeme u detí kreativitu, a to je dobre. Deti, ktoré si veľa vymýšľajú, sa v budúcnosti lepšie vynájdu v rôznych životných sférach. Ľahšie nachádzajú východiská z bežných, ale aj výnimočných situácií. Vytváraním rôznych príbehov a situácií si ľahšie osvojujú a pamätajú slová. Rozširovať slovnú zásobu pomáha aj čítanie. Skúste dieťaťu čítať o vzdialených, neznámych krajinách. Vymýšľajte príbehy, zápletky, čo a ako sa mohlo stať.

Pokojné, trpezlivé dieťa veľmi ocení rôzne kreatívne súpravykoráliky, gumičky, farebné papiere, ale tiež vystrihovačky, stavebnice či logické hry. Nechajte ho potrápiť sa. Hneď na prvý pokus síce Eiffelovku zo špáradiel nepostaví, ale nebojte sa, nejako to už vymyslí.

Živé dieťa vezmite von

Každý jeden oblak na oblohe sa na niečo podobá. Dva vedľa seba už môžu viesť rozhovor. V lese žijú rôzne zvieratká, ale ktovie, možno aj zvláštne príšerky, ktoré nikto nikdy nevidel… A v meste sa môžete dozvedieť, že most Apollo je vlastne polovica hamburgera so šalátom (zelené autá), kečupom (červené autá) alebo tatárskou (biele autá) a OC Central je vlastne polovica torty. Keď pôjdete okolo, skúste sa na ne pozrieť očami detí. 🙂

V dnešnej dobe si zrejme veľa rodičov myslí, že takéto hry sú už zastaralé a deti nezaujímajú. Veď majú počítače, tablety, smartfóny. No áno, majú. Ale všimli ste si, že celý svet ako tsunami zachvátila hra, ktorá prinútila deti vyliezť späť do ulíc a naháňať neexistujúce zvieratká? Prečo? Lebo ich je veľa, sú rôzne, sú vymyslené a vyskytujú sa na miestach, kde v skutočnosti nič nie je. Lebo je to fantázia. Deti ju nielen potrebujú, ale aj chcú.

Možno je škoda, že z tohto kúzelného sveta časom vyrastieme. Pravítko je už len pravítko, farbičku ste v rukách nedržali zrejme už roky. Aj od dospeláka však občas môžete počuť vetu: „Punčový koláč mám veľmi rád, ale s tou šialenou rozprávkovou farbou vyzerá tak, že by ho mal roznášať jednorožec.“ Ale to bude pravdepodobne nejaký kreatívec. Áno, ľudia z marketingu majú s deťmi veľa spoločného. Vidia veci ako málokto. Alebo aspoň by mali.

Marketéri, ktorí sa snažia robiť svoju prácu dobre (a nemajú to šťastie, že sa do sféry pracovnej kreativity dostali práve preto, že nevyrástli z tej detskej), by si mohli nechať radiť od tých najkvalifikovanejších – od detí.

Tie by ich iste naučili nájsť cestu tam, kde nie je. Použiť spôsob, ktorým „to predsa nemôže ísť“. Vidieť veci, ktoré neexistujú, a šance, ktoré vznikajú na mieste a za jazdy.

A možno nielen marketérom by prospelo, keby sa na svet pozerali detskými očami, ale zrejme nám všetkým, dospelým. Možno by bol svet jednoduchší, krajší, farebnejší. Taký… ako z papiernictva.

Zaujali vás naše produkty, ktoré sú spomenuté v článku? Nájdete ich v našich predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*