Pravidlá cestnej premávky pre deti – hravo, kreatívne a hlavne zábavne

17. augusta 2017

Pravidlá cestnej premávky pre deti – hravo, kreatívne a hlavne zábavne
17. augusta 2017 Jana Lauková

Zaručiť v dnešnej dobe bezpečnosť svojich detí je takmer nadľudský výkon. Postrachom mnohých rodičov je práve cestná premávka. To najdôležitejšie, čo môžete pre svoje dieťa urobiť, je naučiť ho niekoľko pravidiel. Už prváci na základnej škole by mali poznať základné dopravné značky, chápať význam farieb na semafore a vedieť, ako správne prejsť cez priechod pre chodcov.

Nenuďte deti vysvetľovaním, aj tak si to nezapamätajú. Všetky pravidlá sa im najlepšie zapíšu do hlavy počas hry. Nachystajte fixky, farby, nožnice, výkresy a zábava sa môže začať. Pripravili sme pre vás tri kreatívne projekty, ktoré premenia vašu domácnosť na dopravné ihrisko.

PAPIEROVÝ SEMAFOR

Červená, oranžová, zelená. Ideme! Z kartónovej krabice a mobilného telefónu sa veľmi ľahko stane domáci semafor. A keď vaše dieťa nabudúce sadne na bicykel, kolobežku či odrážadlo, budete mať o zábavu postarané.

Na výrobu budete potrebovať: čierny kartón, farebné obaly na zošity (alebo tenký farebný papier), krabicu od topánok, lepiacu pásku, kružidlo, bielu farbičku, nožnice, lepidlo, mobilný telefón

Dopravna Vychova1

Postup:

 1. Z čierneho kartónu vystrihnite obdĺžnik, ktorý bude z každej strany o dva centimetre väčší ako krabica.
 2. Na kartón načrtnite semafor a vystrihnite otvory.
 3. Z farebných obalov na zošity vystrihnite kruhy. Mali by byť o niečo väčšie ako otvory na semafore.
 4. Pomocou lepiacej pásky nalepte na kartón kruhy z farebných obalov. Okraje kartónu zahnite a prilepte na krabicu tak, aby ste ju uzavreli.
 5. V spodnej časti vystrihnite obdĺžnikový otvor, ktorý bude dostatočne veľký na to, aby sa doň zmestila vaša ruka a mobilný telefón.
 6. Na rozsvietenie semafora využite funkciu „svetlo“ v mobile.

DOPRAVNÉ IHRISKO

Nacvičte si cestu po meste, do školy či obchodu. Pomocou papierového dopravného ihriska vaše dieťa spozná dopravné značky a môže si vyskúšať, aké je to byť chodcom, cyklistom či šoférom.

Na výrobu budete potrebovať: veľký zelený a čierny kartón, biely výkres, bielu temperovú farbu, štetec, farebné fixky alebo pastelky, plastelínu, tavnú pištoľ, kružidlo, nožnice, špajdle

dopravna vychova9

Postup:

 1. Z čierneho kartónu vystrihnite cesty a tavnou pištoľou ich prilepte na zelený kartón.
 2. Pomocou bielej temperovej farby namaľujte stredové čiary a priechod pre chodcov.
 3. Z výkresu vystrihnite základné tvary dopravných značiek.
 4. Na tvary namaľujte dopravné značky. Ak neviete kresliť, môžete si pomôcť aj tak, že si obrázky nájdete na internete a vytlačíte ich.
 5. Zo zadnej strany dopravnej značky nalepte pomocou tavnej pištole špajdľu a zapichnite ju do plastelíny
 6. Rozmiestnite autíčka, domčeky, lego. Použiť môžete aj akékoľvek kocky, konáriky či nádoby.

PRIECHOD PRE CHODCOV

Premeňte podlahu medzi kuchyňou a obývačkou na priechod pre chodcov. Je to najjednoduchší zo všetkých projektov, ale rozhodne nie menej dôležitý. Pri prechádzaní cez cestu by sa malo dieťa pozrieť do každej strany niekoľkokrát. Nezabudnite mu však pripomenúť, že aj keď je na priechode, musí si dávať pozor. A takto si všetko precvičí doma ako sa hovorí na nečisto.

Na výrobu budete potrebovať: štyri veľké biele výkresy, nožnice, lepiacu pásku

dopravna vychova

Postup:

 1. Výkresy nastrihajte na dlhé pásy.
 2. Pásy prilepte lepiacou páskou na podlahu. Najlepšie urobíte, ak oblepíte celé strany výkresov pozdĺžne, aby dieťa pri hre nezakoplo

  Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*