Pracovný diár – ako si vybrať ten správny?

4. decembra 2017

Pracovný diár – ako si vybrať ten správny?
4. decembra 2017 Jana Lauková

Vedeli ste, že pocit dobre využitého času patrí podľa odborníkov k najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim našu spokojnosť? Ak si správne rozdelíme svoj čas medzi prácu, rodinu a osobné záujmy, budeme šťastnejší. Pri hľadaní životnej rovnováhy sú preto diáre nevyhnutnou pomôckou.

Výber diára má však jeden háčik – každý z nás je iný a náš mozog si vytvára vlastné spôsoby zapisovania, ktoré mu najviac vyhovujú. Preto ak si kúpite diár, ktorý túto jedinečnosť nebude brať do úvahy, nakoniec ho nebudete používať a vaša investícia vyjde nazmar. Ako si teda vybrať ten správny?

Nasledujúce riadky sme pre vás pripravili preto, aby sme vám pomohli uľahčiť hľadanie vášho diára s veľkým D. Poďte sa s nami pozrieť na rozdiely a výhody, ktoré vám rôzne typy diárov ponúkajú, a tiež na to, ako ich zužitkovať vo svoj prospech.

Kalendárium

Kalendárium je, prirodzene, najdôležitejšou časťou diára a zaberá v ňom najväčšiu časť. Rozloženie kalendária (spolu s formátom) najčastejšie rozhoduje o výbere vhodného diára. Chcete, aby bol váš diár denný, alebo týždenný? Ak týždenný, vyhovuje vám viac rozloženie na jednej, alebo na dvoch stranách? A čo orientácia? Píše sa vám doň lepšie, ak je horizontálna, alebo máte radšej vertikálnu? Vyhovuje vám, ak sú dátumy a dni predtlačené, alebo si ich chcete dopisovať podľa vlastnej potreby a mať možnosť používať diár kedykoľvek, nielen počas určitého obdobia? To všetko sú otázky, na ktoré by ste si mali pri voľbe kalendária odpovedať.

Veľkosť

Druhým základným parametrom, podľa ktorého sa pri kúpe diára rozhodujeme, je jeho veľkosť. Medzi najčastejšie používané formáty patria A4, A5, A6, B4, B5 a B6. Ženy preferujú skôr menšie formáty, ktoré sú kompaktné, ľahko uzatvárateľné a bez problémov sa zmestia do kabelky. Mužov, naopak, priťahujú väčšie formáty bez uzatváraní a gumičiek, skôr minimalistického vzhľadu, v ktorých majú priestor na všetky poznámky a lepšie sa im s nimi manipuluje. Ak stojíte pred rozhodnutím, akú veľkosť zvoliť, berte ohľad na to, kde váš diár strávi väčšinu roku – či ho budete nosiť v kabelke, alebo bude položený na vašom pracovnom stole. Nikdy nekupujte mačku vo vreci – pred kúpou si diár vždy prelistujte. Keďže ho budete používať denne, je dôležité, aby vám „sadol“ do ruky a aby bolo pre vás príjemné používať ho.

Obálka

Obálka je ďalším parametrom, ktorý ovplyvňuje náš pocit z používania diára. Ženy viac ocenia nápaditejšie obálky, no pri kúpe diára nezabúdajte na to, že ružový diár s veselými kravičkami síce môže rozsvietiť váš deň, avšak nepôsobil by práve najlepšie na pracovnej schôdzke. Ak si diár kupujete hlavne na pracovné záznamy, majte na pamäti, že ho budete používať aj v spoločnosti obchodných partnerov, a tak radšej zvoľte serióznejšie farby. V obchodnej sfére je diár symbolom prestíže, a preto sa určite oplatí investovať do takého, ktorého kvalita je zrejmá na prvý pohľad. Pevná koženková či kožená obálka je síce drahšia (a aj ťažšia), no zároveň aj pevnejšia, a tak bude všetky vaše záznamy chrániť napríklad aj proti nečakanému dažďu alebo rozliatej káve.

Väzba

Najmä pri pracovných diároch, v ktorých budete listovať denne, je kvalitná väzba skutočne nevyhnutná. Na výber máte lepenú, zošitovú, šitú a krúžkovú väzbu. Pri šitej a krúžkovej väzbe je cena diára, prirodzene, vyššia, no tiež vám dáva istotu, že sa diár po niekoľkých mesiacoch nerozpadne a bude vás sprevádzať po celý rok. Ak diár kupujete ako darček, mohla by vás zaujímať informácia, že zatiaľ čo ženy oceňujú krúžkovú väzbu (nakoľko im umožňuje vkladať si do diára aj vlastné stránky), muži preferujú pevnú šitú väzbu, kde listy dobre držia, nič sa neposúva a s diárom sa im dobre manipuluje.

Účel

Zamyslite sa nad tým, na aký účel si diár kupujete. Ak ste mamička na materskej dovolenke alebo pracujete v teréne, skôr oceníte asi menšie a prenosnejšie formáty. Ak si potrebujete zapísať len služby v práci či lekára, bude vám stačiť aj mesačný prehľad. V týždennom diári sa vám budú lepšie plánovať schôdzky, no budete v ňom musieť aj viac listovať, aby ste videli všetko, čo máte v pláne neskôr. No a v dennom diári zas máte dostatok miesta na zapísanie čohokoľvek (vrátane receptov či denných záznamov). Musíte však počítať s tým, že tento diár je už menej skladný.

Vaša osobnosť

A nakoniec sa dostávame k tomu najdôležitejšiemu – pri kúpe diára ostávate pri všetkých parametroch a výhodách tým najdôležitejším kritériom vy sami – vaša osobnosť. Ak ste človek s rozbiehavým myslením a množstvom nápadov, pravdepodobne viac oceníte denný diár. Jeho rozloženie vám poskytne dostatok priestoru na zapísanie konkrétnych úloh aj všetkých myšlienok, ktoré vám napadnú počas dňa. Večer sa k nim budete môcť v pokoji vrátiť a rozvinúť ich. Keby ste si kúpili týždenný či mesačný diár, chýbal by vám priestor na písanie a museli by ste si so sebou zbytočne nosiť ďalšie zápisníky. Ak ste systematicky zameraný človek, bude pre vás vhodný skôr týždenný diár s minimalistickými zápismi. Denný diár by bol pre vás neprehľadný. Kým by ste našli jednu stručnú poznámku, museli by ste v ňom dlho listovať. Okrem toho je viac než pravdepodobné, že by vám váha a rozmery denného diára časom začali prekážať, až by ste ho odložili bokom ako nepotrebný, čo by bola veľká škoda. Správne zvolený diár môže byť v živote každého z nás skutočne dobrým pomocníkom.

Sevt Diare Filofax2Náš tip: Organizér diár

Je to flexibilný, osobný diár. V našej ponuke nájdete organizéry s moderným a klasickým dizajnom, množstvom farieb, veľkostí a štýlov luxusnej usne, tkaniny alebo kože. Náplň do organizéra si môžete vybrať podľa vlastného uváženia, či už s denným alebo týždenným kalendáriom.

Orientácia v názvosloví

Denný diár:

  • jeden deň na jednu stranu s časovým rozpisom na lepšie zorganizovanie času a úloh
  • v ponuke nájdete diár na 12 mesiacov alebo 15 mesiacov (obsahuje 3 mesiace nasledujúceho kalendárneho roka)

Týždenný diár (manager diár):

  • jeden týždeň na dvojstranne s časovým rozpisom na lepšie zorganizovanie času a úloh
  • v ponuke nájdete diár na 12 mesiacov alebo 15 mesiacov (obsahuje 3 mesiace nasledujúceho kalendárneho roka)

Kombinovaný diár:

  • kombinované kalendárium, kde na jednej strane sú dni v týždni, na protiľahlej miesto na poznámky

Čo teda povedať na záver? Výberu správneho diára sa určite oplatí venovať trochu času. Svoj diár si vyberajte nielen podľa vzhľadu, ale aj na základe kritérií, ktoré sme popísali v našom článku. Dúfame, že vám tento článok aspoň trochu pomôže pri rozhodovaní, a želáme vám, aby ste všetkých 8760 hodín v roku 2018 využili čo najlepšie a aby sa správne zvolený diár stal vaším obľúbeným pomocníkom.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*