Práca, deti, domácnosť – naplánujte si veci prehľadne a zábavne

22. septembra 2016

Práca, deti, domácnosť – naplánujte si veci prehľadne a zábavne
22. septembra 2016 Veronika Heckova

Poznáte ten kolobeh práca, deti, ich školské povinnosti, ale aj koníčky a k tomu všetkému chod domácnosti… Nie nadarmo sa hovorí, že matky s deťmi sú najlepšie manažérky. Ako zladiť prácu a starostlivosť o deti tak, aby sme sa z toho nezbláznili?

Dobrý plán

Pre mnohých rodičov je práve začiatok nového školského roka vyslobodením. Škola predsa deti dostatočne zamestná. Zároveň sa však začína každodenné žonglovanie medzi prácou a školskými povinnosťami. Ranný odvoz do školy, poobede zo školy, plánovanie popoludňajších krúžkov a voľnočasových aktivít…  Základným predpokladom, ako to celé zvládnuť, je starostlivé plánovanie vopred.

Škola – krúžky – domácnosť

V ideálnom prípade ste na to dvaja. Rozdeľte si medzi sebou povinnosti. Jeden ráno odvezie deti do školy, druhý bude myslieť na to, kto je kedy na akom krúžku a na ceste z roboty ho vyzdvihne. Večer strávte všetci spolu pri rôznych aktivitách, ktoré vám zároveň pomôžu udržať domácnosť pokope. Aby ste sa v tejto spleti nestratili, nájdite si prehľadný systém.

Zapisovať, zapisovať, zapisovať

Možno vám už rôzne tabuľky, zoznamy či farebne rozdelené plány lezú na nervy z práce, verte, že poriadok v organizácii vám sprehľadní aj vaše fungovanie doma.

Kto vezie ráno deti do školy? Kto má kedy aký krúžok, o koľkej sa končí? Kto pôjde po robote vyzdvihnúť deti? Všetko sa to v hlave udržať nedá. Sprehľadnite si preto situáciu týždenným harmonogramom, do ktorého budete zapisovať povinnosti, úlohy, odkazy a všetky podstatné termíny. Aby tento harmonogram dostatočne zaujal aj deti, mal by byť veľký, farebný, s veselou grafikou. Pripnúť si ho môžete na chladničku alebo iné viditeľné miesto. Jednoduchý vynález v podobe jednolistový – plánovací kalendár s permanentnými popisovačmi vám uľahčí život. Každý večer alebo ráno budete mať prehľad o nadchádzajúcom dni a to praktickou, a pritom zábavnou formou.

Spoločne strávený čas

Zodpovední rodičia chcú čo najviac času tráviť so svojimi deťmi. Reálne ho však majú zvyčajne až vo večerných hodinách. Práve preto by týchto niekoľko hodín mali stráviť čo najkvalitnejšie. Spoločná činnosť je dôležitá na budovanie vzťahu zlepšovanie vzájomnej komunikácie.

Zapojte deti do chodu domácnosti – hru na dospelákov doslova zbožňujú. Naučte ich, aby to nebrali ako povinnosť, ale príležitosť. Je to zároveň cesta, ako sa naučia zodpovednosti. Aj tu môžete využiť prehľadnú nástenku na zapisovanie úloh týkajúcich sa domácnosti a prideľovanie člena domácnosti zodpovedného za ich splnenie. Ak si dieťa úlohy splní, pochváľte ho. Ak nie, pátrajte po dôvodoch.

Spoločná príprava na ďalší deň

Spoločne si môžete pripraviť aj obed či desiatu do praktických boxov na ďalší deň. Neskôr si spolu prejdite domáce úlohy, skontrolujte spolu obsah školskej taškyperačníka, či školáčik náhodou na niečo nezabudol.

Na záver pred spaním spoločne vyberte oblečenie na ďalší deň. Minimálne malé princezné sa určite potešia, keď budú už večer vopred vedieť, v čom pôjdu ďalší deň do školy.

Zaujali vás produkty označené v článku? Kúpite ich v našich predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk .

 

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*