A viete prečo? Lebo sú osobnejšie. Nestačí len vziať do ruky mobil a naťukať niekoľko slov. Ak chcete napísať pohľadnicu, musíte si ju ísť najprv vybrať, a potom aj poslať. Teda pokiaľ nevyužívate naše služby na výrobu a odosielanie pohľadníc.

Prvé pohľadnice, ktoré sa podobali tým dnešným, sa objavili v Nemecku v roku 1870 a krátko na to aj u nás. K rozšíreniu do celého sveta im pomohol rozvoj techniky (najmä fotografie a kopírovania), rozvoj spoločenského života a v neposlednom rade aj zlacnenie poštovného. Aj napriek prevládajúcej elektronickej korešpondencii sa vždy potešíme, keď sa nám v poštovej schránke objaví pohľadnica.

Gratulácia vo forme pohľadnice je jednou z najosobnejších

 

o13020g

Kamaráti či rodina ich posielajú z výletov, dovoleniek – jednoducho pohľadnice. Trošku inou kategóriou sú pohľadnice k sviatkom. Gratulácia vo forme pohľadnice je jednou z najosobnejších. Oslávenec si aj vďaka nej uvedomí, ako veľmi vám na ňom záleží. Poslať pohľadnicu je časovo náročnejšie, ako gratulácia cez telefón alebo e-mail. Skúste si dať tú námahu a ísť si vybrať najkrajšiu a najoriginálnejšiu pohľadnicu, napísať na ňu niečo pekné a potom si vystáť rad na pošte. Adresáta určite potešíte a dobrý pocit mu zostane oveľa dlhšie ako po telefonáte. Krásnu pohľadnicu si môže vystaviť na viditeľnom mieste a spomenie si na vás vždy, keď sa na ňu pozrie. Aj po rokoch, keď sa mu dostane znovu do rúk, si spomenie na staré dobré časy.

Existujú rôzne typy pohľadníc - dekoratívne, vtipné, veľké, malé, obdĺžnikové a podobne. Je len na vás, ktorú z nich považujete za najvhodnejšiu, ide o to, či chcete adresáta rozosmiať dobrým vtipom, alebo mu skôr vyčariť na tvári jemný úsmev pohľadom na niečo krásne. Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek možnosť, určite tým vyjadríte, že oslávenec je pre vás výnimočný. Unikátny človek si k narodeninám zaslúži aj unikátnu pohľadnicu, o ktorú sa „nepotkne na každom rohu“. Narodeniny máme iba raz za rok, preto si pri výbere pohľadnice dajme záležať a navzájom si doprajme pocit výnimočnosti aspoň v tento deň.

Niekoľko zaujímavostí:

  • Zbieranie pohľadníc sa nazýva filokartia.
  • Najväčšiu zbierku pohľadníc vytvoril švajčiarsky obchodník Adolf Feller žijúci na prelome 19. a 20. storočia – obsahuje 54 000 pohľadníc zo 140 rôznych krajín sveta. Je archivovaná v Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte.
  • Prvú sériu pohľadníc – 25 kusov pohľadníc rôznych miest - vydal nemec August Schwarz z Oldenburgu v roku 1870.
  • Názov „pohľadnica“ vznikol vďaka tomu, že na prvých pohľadniciach boli zobrazené pohľady na krajinu a mestá.

Pohľadnice nájdete aj v eshope pre Rodinu.