Poďme naučiť deti rozoznávať farby

16. apríla 2018

Poďme naučiť deti rozoznávať farby
16. apríla 2018 Veronika Heckova

Farby sú v živote človeka mimoriadne dôležité. Vďaka nim dokážeme opisovať predmety okolo nás, ale aj rozoznávať výstražné znamenia alebo dopravné značky. Malé dieťa si začína uvedomovať farby približne okolo 18. mesiaca života a spolu s nimi si všíma aj rôzne povrchy a tvary. Ako rodičia mu môžete byť na ceste za učením a spoznávaním veľmi nápomocní.

Učenie farieb je o trpezlivosti a vynaliezavosti rodičov. Nepotrebujete žiadne špeciálne didaktické pomôcky, postačia aj bežné predmety v domácnosti alebo farebné papiere.
Práve farebný papier je výbornou pomôckou. Môžete z neho vytvoriť množstvo rôznych hier a aktivít, ktoré pomôžu rozvíjať detské abstraktné myslenie.

Sevt Deti Farby (19)

Jednoduchá papierová „quiet book“

„Quiet books“ sú v súčasnosti obľúbeným trendom medzi detskými hračkami. Sú to knižky, zvyčajne šité z látky alebo filcu. Nachádzajú sa v nich aktivity a hry, ktoré podporujú rozvoj motoriky a myslenia. Ukážeme vám, ako si ju vyrobíte z farebného papiera. Ak chcete, aby boli strany a jednotlivé prvky odolnejšie, môžete papier zalaminovať.

Na výrobu budete potrebovať: zakladač na formát A4, farebné papiere s vyššou gramážou, papierový obal na CD alebo uzatvárateľné vrecká, kružidlo, lepidlo, nožnice, farebné bavlnky, zošívačku, dierkovačkudekoratívnu lepiacu pásku. Sevt Deti Farby (2)

Potrebný čas na výrobu: 50 minút

Postup: Farebné výkresy v prípade potreby upravte do formátu A4 a dierkovačkou vystrihnite otvory na založenie do zakladača. Budete potrebovať štyri strany, na ktoré vytvoríte tri rôzne hry.

Ružová strana – zapletanie farebných vrkočov

 1. Pripravte si ružový papier a šesť rôznych farebných bavlniek. Rozdeľte ich na tri a tri pramene tak, aby sa z nich dal zapletať vrkoč.
 2. Bavlnky pripevnite k papieru zošívačkou a spodné konce zauzlite.
 3. Spinky zo zošívačky prekryte dekoratívnou lepiacou páskou.

  Sevt Deti Farby (10)

Zmrzlinová hra

 1. Z hnedého farebného papiera vystrihnite rovnoramenný trojuholník a prilepte ho na zelený výkres. Čiernou fixkou nakreslite na trojuholník čiary tak, aby pripomínal kornútok.
 2. Papierový obal z CD skráťte a pripnite zošívačkou k žltému papieru.
 3. Na farebné papiere narysujte kružidlom malé kružnice a vystrihnite ich.
 4. Krúžky umiestnite do papierového vrecka a môžete sa pustiť do skladania vlastnej farebnej zmrzliny.

  Sevt Deti Farby (7)

Farebná dúha

 1. Pripravte si upravený modrý výkres.
 2. Z bieleho papiera vystrihnite oblak a zo žltého kruh na slnko a niekoľko prúžkov papiera na lúče. Okrem týchto tvarov budete potrebovať ešte úzke prúžky papiera vo farbách dúhy.
 3. Najskôr nalepte na modrý výkres slnko a potom prilepte na oblak farebné prúžky. Myslite na to, že oblak budete otáčať, a tak je potrebné prúžky lepiť v obrátenom poradí.
 4. Nakoniec prilepte pred slnko oblak s dúhou. Farebné prúžky nechajte voľné, aby sa ich dieťa mohlo dotýkať.

  Sevt Deti Farby (22)

Farebný kruh

Kruh je na prvý pohľad jednoduchá, ale veľmi účinná, pomôcka pri spoznávaní farieb. Hra spočíva v tom, že sa dieťa snaží priradiť k sebe rovnaké farby. Umožní mu to pochopiť spojitosť medzi rôznymi objektmi rovnakej farby.

Na výrobu budete potrebovať: kartón, biely výkres, kružidlo, akrylové farby, štetce, nožnice, pravítko, drevené štipce na bielizeň a drevené lekárske paličky/špachtle. Sevt Deti Farby (12)

Potrebný čas na výrobu: 30 minút

Postup:

 1. Na kartón a biely výkres narysujte rovnako veľké kružnice s priemerom približne 10 centimetrov. Kruhy vystrihnite a zlepte dokopy.
 2. Fixkou a pravítkom narysujte čiary, ktoré rozdelia kruh na osem rovnakých častí.
 3. Každú časť vymaľujte inou akrylovou farbou a rovnakými farbami prefarbite aj osem drevených štipcov.

  Sevt Deti Farby (17)

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*