Pár tipov na bláznivé letné hry v záhrade či na chalupe

3. augusta 2017

Pár tipov na bláznivé letné hry v záhrade či na chalupe
3. augusta 2017 Jana Lauková

Chystáte sa na dovolenku? Na chatu, chalupu? Rozmýšľate, akú zábavu pripraviť pre deti, ale nechcete nosiť plný kufor hračiek a hier?

Zbaľte si tenisové loptičky, balóny, dlhé farebné šnúrky a papiere. Lepiaca páska je veľké plus. Tieto veci vám nezaberú veľa miesta a vaše deti si užijú kopec zábavy. Bude to síce vyžadovať nejaký čas na prípravu, ale deti budú veselé, zažijete veľa smiechu, získate status skvelého animátora a možno aj trochu voľného času pre seba.

S týmito vecami, ktoré vás naozaj nezaťažia, vytvoríte množstvo zaujímavých hier.

Loptičky

Hody na terč sú veľmi populárne a navyše majú veľa obmien. Postavte vežu z plechoviek alebo vytvorte kolky z plastových fliaš čiastočne naplnených vodou. Deti sa postavia na čiaru a snažia sa zhodiť ich čo najviac. Vy len zapisujete body. Ďalším variantom je hádzanie do viac alebo menej vzdialeného vedra či inej nádoby. Zo šnúrok môžete vytvoriť na zemi kružnice a deti sa budú triafať do nich. Ak objavíte väčší kus kartónu, vyrežte doň dieru a upevnite ho medzi dve stoličky – deti sa budú triafať do diery.

Lopty a loptičky zvádzajú ku kopaniu. A to nemusíte nutne kopať len na bránku. Z plastových fliaš naplnených vodou vytvoríte stĺpiky, okolo ktorých treba dokopať loptičku do cieľa. Cestičku môžete vytvoriť aj natiahnutím šnúrok či špagátu po zemi. Iný variant je dopraviť okolo prekážok do cieľa loptičku postrkovaním palicou alebo vhodnou hokejkou.

Loptičky môžete poukladať aj po trase do radu. Vytvorte rad pre každé dieťa a všetkým deťom dajte kapsu alebo nádobu na zbieranie. Dieťa, ktoré najrýchlejšie pozbiera svoj rad a dobehne do cieľa, vyhráva.

O nosení loptičky na lyžici držanej v ústach by asi vedel rozprávať každý. Nie je to však také jednoduché, ako sa možno zdá. Najmä keď bežíte na čas alebo obiehate či preskakujete prekážky.

V horúcich letných dňoch je skvelou zábavou aj lovenie loptičiek z väčšej nádoby s vodou. Keď deti omrzí chytanie naberačkami alebo sitkami, nech to skúsia ústami.

Balóny

Hry Na Chalupe1Nafúkať balóny trvá chvíľku, no zábava s nimi je na dlhý čas. Už len fúkať balón počas behu zo štartu do cieľa bez toho, aby ste sa ho dotkli rukami, zaberie množstvo času a vyvolá veľa smiechu.

Skúste nafúkané balóny priviazať deťom okolo nôh a nechať ich tak bežať do cieľa. Dôležité je, aby dobehli s oboma neprasknutými balónmi. Popritom sa môžu snažiť dupnúť na tie súperove.

Ak sa im praskanie balónov páči, prideľte im balóny určitej farby. A namiesto dupania na balóny nech si na ne skúsia prudko sadnúť, aby praskli. Deti sa môžu snažiť čo najrýchlejšie prasknúť balón alebo si sadnúť na čo najviac svojich alebo súperových balónov – možností je veľa.

Na terč sa dá hádzať aj balónmi. Trochu ich napustite vodou, aby boli ťažšie, a máte malé strely. Alebo ich môžete priviazať na stenu a deti sa do nich budú triafať loptičkami či kamienkami.

Trpezlivosť a šikovnosť detí overí stavanie snehuliaka v lete, teda skôr „baloniaka“. Deti nafúknu tri rôzne veľké balóny a snažia sa z nich vytvoriť snehuliaka. Môžu použiť čokoľvek – špagát, lepiacu pásku, šnúrky z topánok, časti oblečenia, do ktorých balóny nastrkajú.

Keď rozhádžete nafúknuté balóny po záhrade, deti môžu súťažiť, kto skôr donesie do cieľa najviac balónov. Nosiť ich môžu v rukách, vo vedre, môžu ich ťahať za sebou na šnúrke a podobne. Dajte im časový limit na zbieranie a môžu ich na mieste zväzovať k sebe ako hrozno a takto behom niesť do cieľa. Priviazané balóniky zaveste na nižší konár. Deti budú skákať do výšky a snažiť sa strhnúť ich čo najviac.

Papier

Hry Na Chalupe2Spolu s deťmi poskladajte z papiera lietadlá a usporiadajte letecké preteky. Kto dohodí lietadlo najďalej? Alebo ak máte blízko chalupy potôčik, vyrobte si z farebného papiera lodičky a spravte súťaž, ktorá loďka prvá prepláva cieľom.

Do diaľky môžete hádzať aj papierové gule. Alebo tieto gule odbíjajte do diaľky palicou, varechou či topánkou.

Poskrývajte papierové gule po záhrade (v prípade daždivého počasia v chalupe). Kto ich nájde a prinesie na stanovisko v stanovenom čase najviac, ten vyhráva.

S papierom si môžete zahrať aj akúsi slepú babu. Zabaľte doň rôzne predmety a deťom zaviažte oči. Podľa hmatu musia uhádnuť, aký predmet sa nachádza vnútri.

V daždivých dňoch zabaví deti aj lúštenie šifier. Na internete nájdete jednoduchšie i zložitejšie. Najjednoduchšími šiframi je dať za každú slabiku isté písmeno, napríklad zo slova „doma“ dostanete „dokmak“. Správu môžete napísať aj citrónovou šťavou – objaví sa po zahriatí sviečkou. Ideálne je, ak správa odkazuje na nejaké miesto, na ktorom deti nájdu sladkosti, drobné darčeky či oznam o chystanom výlete.

Piškvorky pozná každý. A deti sa pri nich trochu upokoja. Tak isto ako pri písmenkovej šibenici. Akčnosť a sústredenie zahŕňa absolútne jednoduchá aktivita. Každému dieťaťu dajte jeden papier, ktorý sa bude snažiť roztrhať na čo najviac kúskov. Po dotrhaní musí jednotlivé kúsky aj samo spočítať.

Šnúrky rôznych farieb

Šnúrky alebo špagát ste už použili aj pri predchádzajúcich aktivitách. Naozaj skvelé sú tie najdlhšie farebné šnúrky do topánok, ktoré sa dajú ľahko zaviazať i rozviazať.

Vytvorte z nich medzi stromami pavučinu. Naťahujte ich krížom-krážom od stromu k stromu tak, aby deti museli podliezať, preliezať, prepchávať sa. Môžete ich tiež priviazať medzi stromy alebo stoličky v rôznych výškach, aby sa museli znovu preplaziť alebo ich prekročiť. Ak môžete zatĺcť do zeme kolíky (pevnejšie vetvičky), vytvorte pavučinu horizontálne nad zemou. Deti ju musia prekonať kladením nôh do otvorov.

Možno vám už pri čítaní tohto článku napadlo mnoho iných aktivít. Alebo vás prekvapia svojou fantáziou deti. Myslite na to, že dôležité je spoločne si to užiť a zasmiať sa. A potom si už len dlho, dlho pozerať fotky a veselo spomínať.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*