Zápis prváčikov sa blíži: Na čo všetko sa treba pripraviť?

Pre drobcov je to možno prvá veľká skúška a aj vás možno obchádzajú pocity neistoty, či v nej vaše dieťa obstojí. Nie, nie, nebojte sa, nikto deti nebude naozaj skúšať. Milé pani učiteľky sa s detičkami porozprávajú, možno si nechajú zarecitovať básničku a nakresliť obrázok. A je to, z malých škôlkarov sa o pár mesiacov stanú veľkí školáci. Aby sme im tento prechod čo najviac uľahčili, je vhodné s nimi trénovať  základné zručnosti a čo najskôr začať precvičovať jemnú motoriku rúk.

Čo to vôbec jemná motorika je?

Všade sa o nej hovorí, ale čo vlastne tento pojem ukrýva? Jemné motorické zručnosti nám umožňujú vykonávať jemné a presné pohyby prostredníctvom skupiny malých svalov. Tie máme na dlaniach, prstoch, tiež k nim patria mimické svaly a svaly riadiace pohyb očí. Vďaka nim sme schopní siahať na predmety, dotýkať sa ich, manipulovať s nimi, koordinovať ruky so zrakovým vnemom, rozprávať aj hýbať očami.

Dieťa si jemnú koordináciu rúk a držanie rôznych predmetov trénuje už v podstate odmalička. V úplne útlom veku je to snaha o uchopenie hračky, neskôr už skúša rôzne úchopy prstami alebo si prehadzuje hračky z jednej ruky do druhej. S pribúdajúcimi rôčkami pribúdajú aj rôznorodé činnosti, ktoré tiež pomáhajú pri trénovaní jemnej motoriky rúk, napríklad skladanie kociek, puzzle či stavebníc, zapínanie gombíkov a zipsov. Alebo aj také pomáhanie s domácimi prácami je výborné na precvičovanie jemnej detskej motoriky. Tieto činnosti sa menia spolu s pribúdajúcimi rokmi dieťaťa, respektíve dopĺňajú o klasické činnosti, ako je kreslenie, vyfarbovanie, strihanie či lepenie.

Predstavíme vám ďalšie činnosti a produkty, ktoré rôznymi spôsobmi pomáhajú podporiť rozvoj jemnej detskej motoriky.

10 tvorivých aktivít na rozvoj jemnej motoriky

1. Hra s plastelínou

Plastelína (alebo modelovacia hmota, ako ju odborne nazývame) je úplná klasika a deti ju milujú. Ponúka naozaj nekonečné možnosti  pre hru a tvorenie. Nechajte deti šúľať, krájať, vykrajovať či strihať plastelínu a vyrobiť si rôzne postavičky, tortičky alebo misky s ovocím. Fantázii sa medze nekladú. Dôležité je, aby bola hmota dobre tvarovateľná, nevysychala a netrúsila sa. U nás nájdete plastelínu v rôznych podobách - vo vedierku aj s príslušenstvom alebo len samostatnú v základných farbách, v balení so spoločenskou hrou i celé kreatívne sady, ktoré zabavia celú rodinu.

2. Maľovanie vodou alebo vodovými farbami

Urobte deťom radosť a zaobstarajte im vodové maľovanky. Veselé farebné obrázky budú vyfarbovať iba pomocou štetca a vody. Túto aktivitu zvládnu už aj tí najmenší, no radšej  ich pri maľovaní nenechávajte osamote, aby nebola všade okolo nich porozlievaná voda...

Ale aj klasická maľovanka vaše dieťa nielen zabaví, ale poskytuje aj priestor na rozvíjanie detskej predstavivosti.

3. Navliekanie korálikov

Podporte kreativitu svojich detí a nechajte ich vytvoriť originálne náramky či náhrdelníky. Staršie deti môžu koráliky navliekať na niť pomocou ihly, tie menšie zas na špagátik, nylónové vlákno či gumičku. Dieťa si tak trénuje nielen úchop, ale aj trpezlivosť.

4. Pečiatkovanie

Pečiatkovanie je ideálnou činnosťou na rozvoj jemnej motoriky rúk. Dieťa si pri ňom trénuje uchopovanie menších predmetov a učí sa vyvíjať správny tlak na papier. Keď potlačí slabo, časť obrázka môže chýbať. Ak bude tlačiť na pečiatku príliš silno, obrázok sa môže rozmazávať a rozpíjať. Bonusom pečiatkovania je aj to, že natlačené obrázky si môžu deti ďalej vyfarbovať a vytvárať si vlastné príbehy či riešiť detské hlavolamy. Keď navyše vyberiete motív z obľúbenej rozprávky vášho drobca, nepustí pečiatku z rúk hodnú chvíľu.

5. Odnímateľné nálepky

S týmito odnímateľnými nálepkami zažite plno zábavy a podporujte aj rozvoj fantázie, logického myslenia a sústredenosť u vašich detí. Deti jednoducho milujú nálepky, pretože sa ľahko aplikujú a majú mnohoraké využitie skrátka, kto nelepí, nie je in. Blok obsahuje 6 hárkov: 3 hárky predlôh, 3 hárky adhezívnych nálepiek, ktoré priľnú na čistý povrch pomocou statickej elektriny bez použitia lepidla.

6. Kreslenie pomocou šablónok

Šablóny sú určené nielen na hru, ale pomáhajú u detí rozvíjať výtvarné cítenie, kreativitu a talent. Deti sa vďaka nim učia kresliť rôzne tvary, postavy, zvieratká, kvety či dopravné prostriedky.  Učia sa, ako správne viesť ceruzku alebo farbičku a nadobúdajú väčšiu istotu v držaní, vďaka čomu neskôr dokážu obrázky nakresliť aj bez šablóny.

Jedinečné zamatové maľovanky sú zas špeciálne tým, že majú v obrázku vystúpené čierne zamatové plôšky, ktoré určujú okraje obrázka. Vďaka tomu nehrozí žiadne nežiaduce preťahovanie línií a výsledok je perfektný s minimálnou námahou. Na kreslenie je možné použiť fixky, voskovky či pastelky a dosiahnuť sa tak dajú rôzne zaujímavé efekty.

7. Skladanie papierových skladačiek

Origami je skvelá zábavná, ale aj seriózna tvorivá činnosť, pri ktorej si jednoduchým skladaním papiera bez použitia nožníc a lepidla môžu deti vyskladať atraktívnu hračku, zvieratko, lietadielko či dokonca obľúbenú papierovú hru „nebo, peklo, raj“.  Skladanie rozvíja kreativitu, obrazotvornosť, ale aj trpezlivosť a presnosť koordinácie očí a rúk.

8. Puzzle

skladaním puzzle sa rozvíja jemná motorika a deti sa učia vnímať vzťah medzi časťami a celkom. Vybrať si môžete z rôznych krásnych motívov, či už sú to rozprávky alebo puzzle edukačné, kde sa deti učia počítať, tak že k sebe priraďujú dieliky a skladajú tak napríklad vláčik s deviatimi vagónmi, pričom v každom vagóne je iný počet zvieratiek. 

Práca s puzzle podnecuje aktivitu a záujem dieťaťa, efektívne rozvíja priestorovú predstavivosť a schopnosť premýšľať.

9. Dierovanie kreatívnymi dierovačmi

Kreatívne dierovače sa vynikajúco hodia na tvorivú prácu s deťmi. Sú vhodné na zdobenie pozdravov, blahoželaní, menoviek a mnoho iného. Deti si trénujú úchop a posilňujú svaly prstov a dlane.

10. Washi pásky

Dizajnové washi pásky si zamilujete vy aj vaše deti. Sú vyrobené z ryžového papiera, dajú sa prilepovať, odlepovať, popisovať, môžete ich použiť na zdobenie papiera, sviečok, najrôznejších škatuliek a materiálov s hladkým povrchom, ako sklo, kov a pod. Ľahko sa s nimi pracuje – nepotrebujete nožnice, stačí ich len odtrhnúť a už lepíte, tvoríte. Deti si opäť precvičujú pinzetový úchop a posilňujú svaly rúk.

11. Strihačky

Tieto zošity ponúkajú skvelú zábavu pre deti, pričom zároveň rozvíjajú aj ich kreativitu a motoriku ruky. Zošity obsahujú 2 listy samolepiek a 32 strán plných obrázkov na vyfarbovanie, vystrihovanie a návodov na ich pospájanie. A pre dievčatká máme výbornú vystrihovačku Natálka. Použitie je veľmi jednoduché, podľa obrysu sa vystrihne dievčatko i oblečenie a oblečenie sa pomocou bielych prúžkov zahne okolo siluety dievčatka. Zbytok je na fantázii dieťaťa Natálku si môžu slečny obliekať podľa vlastného vkusu, nálady a kedykoľvek sa im zachce.

Všetky uvedené produkty nájdete v predajniach ŠEVT papiernictvo alebo e-shope www.sevt.sk.