Originálne maľované tašky

2. mája 2017

Originálne maľované tašky
2. mája 2017 Jana Lauková

Jedným z riešení, ako vlastniť niečo originálne, je vyrobiť si to sám – vlastnými rukami. Myslenie ľudí sa dnes už prikláňa k ekologickejším riešeniam. Jedným z nich je aj používanie textilných tašiek namiesto jednorazových igelitových. Plátenná taška je ľahká, dá sa zložiť na veľmi malý objem a nájde si miesto aj v tej najmenšej kabelke. Môžete si ju kúpiť či ušiť. Pomocou farieb alebo fixiek na textil z nej môžete zhotoviť jedinečný kúsok.

sevt-tasky1

Jedným z vďačných a jednoduchých motívov, ktorý zvládne naozaj každý, je folklórny motív. Na internete nájdete množstvo inšpirácií. Ľudové motívy dokonca môžete nájsť na predmetoch, ktoré bežne používate – na riadoch, obrusoch alebo aj kancelárskych predmetoch.

Postup:

Tašku pred použitím vyperte, pretože na nej môže byť nanesený nejaký ochranný prostriedok (napr. ľahká impregnácia), ktorý by znemožnil farbe udržať sa na plátne. Najjednoduchším riešením je použiť fixky na textil. Majú výrazné farby a ľudové motívy nevyžadujú tieňovanie. Do tašky vložte veľký výkres, aby vám farba cez plátno neprechádzala na druhú stranu.

Motív nakreslite na látku fixkou na textil, ktorá sama po niekoľkých hodinách zmizne, alebo ľahko ceruzkou. Krajčírska krieda nie je veľmi vhodná – prášok by zabraňoval farbe priľnúť k textílii. Motív si môžete nakresliť rovno rukou podľa predlohy. Druhou možnosťou je nakresliť motív hrubšími ťahmi na papier a ten vložiť do tašky tak, aby presvital na mieste, na ktorom chcete mať motív.

Ak chcete, aby bol motív súmerný podľa stredovej osi, na pevný papier nakreslite len jednu polovicu. Motív si potom prekreslite na priesvitný papier a ten prilepte na pevný papier s druhou polovicou vzoru. Podobný spôsob používali už naše staré mamy na prenášanie vzoriek na vyšívanie.

Fixkou si nakreslite motív a vymaľovávajte pekne od okraja motívu k stredu – na plátne nezostanú viditeľné jednotlivé ťahy, takže môžete prekresľovať. Najjednoduchšie je nakresliť si všetky motívy v jednej farbe a potom prejsť k ďalšej farbe. Pod ruku, ktorou kreslíte, si radšej dajte papier, nech si nezaschnutou farbou nepošpiníte textíliu. Plátno napínajte medzi prstami, aby sa vám nepohybovalo a ľahšie sa vám kreslilo.

Vzorky môžete aj obkresliť čiernym perom na textil. Získate tak výraznejšie kontúry, ktoré potom vymaľujete fixkami.

Na maľovanie môžete použiť aj farbičky na textil. Tie vám umožnia robiť aj prechody medzi jednotlivými farbami – od svetlej k tmavej a naopak. No zatiaľ čo fixky nepotrebujete na textílii fixovať teplom, vzor nakreslený pastelkami je potrebné zažehliť. Na vzor si položte papier na pečenie a papier vložte aj do tašky – pastelky obsahujú vosk a ten sa teplom uvoľňuje.

Na tmavom podklade najkrajšie vynikne čiarový vzor, ktorý môžete jemne zvýrazniť bielou farbou.

Za jedno popoludnie si takto môžete vyrobiť pekné a funkčné veci, ktoré budete s radosťou používať.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*