Odpad náš každodenný

3. júla 2017

Odpad náš každodenný
3. júla 2017 Jana Lauková

Pri dnešnom spôsobe života je nemožné neprodukovať žiaden odpad. A to nehovoríme o odpade vznikajúcom pri výrobe alebo o splaškoch. Každá domácnosť je producentom odpadu. Široká škála obalových materiálov od krabičiek cez fľaše až po polystyrén, množstvo poškodených či pokazených vecí, súčastí našich domovov, ktorých sa zbavujeme pre ich nefunkčnosť alebo zastaranosť – to všetko tvorí odpad. Mnohému sa jednoducho nevyhneme, no niečomu sa predsa len zabrániť dá.

Recyklácia Sevt Odpad Nas Kazdodenny2

Dnes je, našťastie, spoločnosť stále viac a viac nastavená myslieť ekologicky. Trendom je neplytvať a uvažovať, ako čo najmenej zaťažiť životné prostredie. Recyklácia sa stala súčasťou našich životov. Ak si uvedomíme, že oproti výrobe z primárnych surovín šetrí recyklácia nielen zdroje, ale aj energiu (pri papieri ušetrí 70 % energie, pri plaste až 97 %, pri skle 25 %), stáva sa jej využitie ešte významnejším. Recykláciou sa navyše znižuje produkcia skleníkových plynov.

Množstvo obyčajných ľudí sa snaží využívať možnosti recyklácie a odpad triediť. Samotné triedenie však musí byť premyslené a zodpovedné. Pomáhajú nám v tom aj kontajnery na triedený odpad. Pri triedení je potrebné dodržiavať pravidlá. Odpad v nesprávnom kontajneri môže znehodnotiť celý jeho obsah. Pribúdajú aj šikovní ľudia, ktorí svojpomocne a pre radosť vyrábajú zo starých a použitých vecí nové užitočné predmety – od recyklovaného nábytku a doplnkov až po hotové umelecké diela.

Ekologické myslenie

Ekologické myslenie nie je len používanie úsporných žiaroviek či namontovanie šetričov vody. Ekologickým myslením je aj nahradenie vecí dennej potreby vytvorených z materiálov nešetrných k životnému prostrediu vecami, ktoré sú buď z recyklovateľných materiálov, alebo sa dajú použiť opakovane. Hovoríme najmä o obaloch, ako sú plastové krabičky či fľaše. Radi ich používame, pretože sú ľahké a nerozbitné. Sú to však jednorazové obaly, ktoré po použití zahadzujeme.

K dispozícii ale máme aj obaly vhodné na opakované použitie. Tie majú oproti jednorazovým obalom výhodu – ich vyššia nákupná cena je vyvážená tým, že sa po umytí dajú znovu použiť. Potraviny sa v nich nepomliaždia, sú spoľahlivo uzatvárateľné, a dokonca ich možno aj na seba naskladať napr. obedáre. Jestvujú v širokej škále tvarov a dizajnov – pre deti i dospelých. To isté platí aj pre fľaše. Vyrábajú sa pre športovcov, turistov, školákov atď. Dnes už výroba zámerne smeruje k používaniu materiálov a výrobných postupov, ktoré sú šetrné k prírode.

Papierové a plátené tašky

Možno prvým najmenším a najľahším krokom, ako sa začať správať ekologicky, je výmena igelitových tašiek za papierové alebo plátenné (ako premeniť obyčajnú plátennú tašku na originálny kúsok, sme vám ukázali v našom magazíne). Papierové tašky pravdepodobne nepoužijeme tak často ako plátenné, ale sú z materiálu, ktorý je naozaj recyklovateľný. V prípade, že sa takáto taška ocitne v odpade, jej rozklad nezaťažuje prírodu tak veľmi ako igelit.

Rovnako je to aj s jednorazovým riadom. Na grilovačke, detskej párty či na výlete rozhodne uprednostnite papierové produkty pred plastovými. Plasty sú vyrábané z ropy – neobnoviteľného prírodného zdroja. Vďaka svojim vlastnostiam sú v prírode prakticky nezničiteľné. Recyklovateľné síce sú, ale len obmedzene. Oproti tomu papierový riad síce znovu nepoužijeme, ale je jednoduché skompostovať ho, spáliť alebo sa v najhoršom prípade rozloží v komunálnom odpade.

Papierenský priemysel

Papier je jedným z mála produktov, ktoré sú vyrobené zo skutočne obnoviteľnej a udržateľnej suroviny. Faktom je, že s jeho používaním sa spája množstvo poloprávd a mýtov. Najčastejším omylom je tvrdenie, že výroba papiera ničí lesy. Pravda je taká, že práve výroba papiera podporuje rast nových stromov. Papierenský priemysel v Európe využíva stromy z poloprirodzených lesov, keďže takmer všetky pôvodné európske lesy sú chránené. Lesy vysádzané na tvorbu materiálu pre priemysel sú starostlivo kontrolované. Celý cyklus výsadby, pestovania a ťažby dreva je certifikovaný a dôsledne sledovaný. Lesy sú obhospodarované a kontrolované, prispievajú k zachovaniu biodiverzity, poskytujú útočisko zvieratám, pomáhajú brániť degradácii a erózii pôdy a majú zásluhu na zdravšom ovzduší. Navyše rozloha európskych lesov sa zväčšuje. Papierenský priemysel si nemôže dovoliť zostať bez svojej primárnej suroviny, a preto sa investuje do rastu nových stromov. Príčinou odlesňovania nie je papierenský priemysel, ale poľnohospodárstvo, baníctvo, vytváranie infraštruktúry, zastavanie nových plôch, nezodpovedná ťažba dreva a podobne.

Recyklovaný papiera Sevt Odpad Nas Kazdodenny

Okrem toho papierenský priemysel asi najlepšie využíva možnosť recyklácie svojho materiálu – papier je možné recyklovať 5- až 8-krát. Keďže sa vyrába z vláken celulózy, papierenský priemysel ho získava aj spracovávaním druhotnej suroviny – separovaného odpadu (použitého papiera). Ak si uvedomíme, že papier tvorí 20 % hmotnosti v celkovom množstve komunálneho odpadu, nejde práve o zanedbateľné množstvo. Takmer vo všetkých papierových výrobkoch je spojené použitie nového materiálu – celulózy z dreva – a recyklovaného materiálu. Viac ako 55 % celkovej spotreby papiera v Európskej únii tvorí práve papier obsahujúci recyklované vlákna. No keďže pri každej recyklácii sa vlákno skracuje, príde fáza, keď už sa tento papier ďalej použiť nedá. Na rozdiel od mnohých iných materiálov je však papier v prírode rýchlo odbúrateľný.

Ani argument, že na tvorbu papiera sa používajú jedovaté materiály, ako chlór na bielenie, už dnes neobstojí. V novších výrobných postupoch sa totiž chlór nepoužíva, celulóza sa bieli kyslíkom alebo sa použije proces vytesňovacieho varenia celulózy. Navyše si ľudia zvykli aj na nebielený recyklovaný papier.

Elektronická komunikácia versus životné prostredie

Námietka, že dnes všeobecne využívaná elektronická komunikácia umožňuje nepoužívať papier, a šetriť tak životné prostredie, tiež nie je celkom pravdivá. Ak odhliadneme od energie, ktorú elektronické zariadenia dennodenne potrebujú na svoju prevádzku, zostáva nám množstvo komponentov z neobnoviteľných materiálov, ktoré stále nedokážeme znovu použiť alebo ich použijeme len v malej miere. Navyše elektronické nosiče informácií (CD,USB) sú taktiež vyrobené z takýchto materiálov. Majú obmedzenú životnosť a v podstate nepodliehajú rozpadu. A ak sa pozrieme na výsledok komunikácie – dokument, stále uprednostňujeme mať v ruke papier, ktorý si môžeme poriadne preštudovať, podpísať, robiť si na ňom poznámky kdekoľvek a akokoľvek.

Papier je všeobecne používaný, a to nielen pre svoju nenahraditeľnosť a funkčnosť, ale aj z estetického hľadiska. Darček zabalený do plastovej fólie určite nevynikne tak ako ozdobná krabička či vkusné darčekové balenie. Len pre zaujímavosť – Slovensko stále nevytvára dostatok papiera na recykláciu a papier musí dovážať. A to je výzva pre každého z nás.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentár (1)

  1. ninka 3 roky nazad

    ach ano, obaly nie su vzdy odpad

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*