Odmeniť či neodmeniť za vysvedčenie?

20. júna 2017

Odmeniť či neodmeniť za vysvedčenie?
20. júna 2017 Jana Lauková

Blíži sa koniec školského roka a spolu s ním aj vyhodnotenie úsilia vašich detí. Každé dostane vysvedčenie – lepšie alebo horšie. Odmeniť ho zaň? Ak to vysvedčenie nie je najlepšie, poviete si, že nie je za čo. Alebo – veď sa učí pre seba, či dokonca – robí len svoju prácu.

Tak odmeniť či neodmeniť? Ak áno, ako?

Aj za horším vysvedčením sa môže skrývať veľa úsilia. Niekomu to jednoducho nejde, i keď by veľmi chcel. Naopak, jednotky premianta môžu byť vydreté a nepadajú z neba. Ako rodič najlepšie viete, koľko námahy stojí za vysvedčením. Ak máte v rodine jednotkára i slabšieho žiačika, čo teraz? Odmeníte len skvelé vysvedčenie a toho druhého sa pokúsite „vyhecovať“ k väčšiemu úsiliu porovnávaním? Asi by to medzi súrodencami nerobilo dobrotu a zrejme ani neviedlo k očakávanému výsledku. Keď chcete dieťa motivovať, lepšie by bolo, keby ste odmenu stanovili po dohode s ním už na začiatku školského roka. Určite to povzbudí viac ako porovnávanie. Vízia niečoho vysnívaného môže robiť zázraky.

Najkrajšou odmenou za vysvedčenie je spoločne strávený čas

Skúste ísť po vysvedčení spoločne do cukrárne. Popoludnie s mamou a otcom a so sladkosťami vás nebude stáť veľa a pre dieťa znamená mnoho. Hlavne ak sa budete spolu rozprávať a smiať.

Vášho žiačika teraz čaká more voľného času. Prečo teda nezačať slávnostne, výnimočne? Pochváľte ho za úspechy v škole a vyrazte si na spoločný víkend. Alebo len na výlet – navštívte zoo, aquapark, choďte do múzea či na výstavu (ak sa o niečo také zaujíma). Môžete ísť spolu do kina a potom si zájsť napríklad na pizzu alebo zmrzlinu. Najmä pre menšie dieťa to bude možnosť zostať dlhšie hore a vonku. Zmrzlina a vaša spoločnosť bude už len bonusom. Strávte spolu nejaký čas, počúvajte svoje dieťa a rozprávajte sa s ním. Určite bude nadšené.

Keď darček, tak aký?

Zaobstarajte dieťaťu veci na tvorenie. Na trhu je ich dnes neskutočné množstvo – kreatívne potreby, celé súpravy na maľovanie, modelovanie, vyrábanie. U mnohých detí vyvoláte nadšenie darovaním nových farbičiek, relaxačných maľovaniek, kníh či nádherne ilustrovaných encyklopédií. Encyklopédie nie sú len vzdelávacie, môžete si vybrať podľa záľub svojho dieťaťa – športové, filmové, fotografické, o prírode, o našich hradoch a podobne. Úžasným darčekom môžu byť i športové potreby. Ak sa vám podarí získať aj podpis obľúbeného športovca alebo necháte fotografiu športovej či filmovej hviezdy vytlačiť na hrnček, dáte dieťaťu naozaj jedinečný darček.

Pre deti, ktoré nemajú problém fungovať v neznámom prostredí a majú rady dobrodružstvá, je výborným darčekom letný tábor. A to najmä tematicky zameraný. Čas strávený s koňmi, na vode či v skautskom tábore v lese môže byť pre vaše dieťa nezabudnuteľným zážitkom.

Peniaze samé o sebe síce jedinečným darčekom nie sú, ale ak viete, že si dieťa šetrí na nejakú vytúženú drahšiu vec či aktivitu, určite mu urobia radosť. A zvyšujúca sa suma môže vášho prázdninujúceho študenta motivovať, aby si hľadal ďalšie spôsoby zárobku.

Deti sú duše citlivé a všetky sa na koniec školského roka tešia. Desať mesiacov boli zavreté v triedach a snažili sa vyhovieť zástupu učiteľov. Museli absorbovať všetky ponúkané poznatky, zapamätať si ich a prezentovať sa podľa požiadaviek vyučujúcich. Snažili sa na nič nezabudnúť, byť dochvíľne, učili sa sebakontrole i sebaovládaniu. Desať mesiacov žili v kolektíve, v ktorom museli vedieť fungovať. Aspoň preto si odmenu určite zaslúžia. Ak nemáte pocit, že ich treba odmeniť za vysvedčenie, oslávte s nimi ukončenie ďalšej etapy v ich živote. Vás predsa tiež poteší, ak niekto ocení vašu prácu a nielen sucho poznamená, že ste za to platení.

A dokonca si to môžete užiť spoločne.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*