Ochrana zdravia seba, svojich najbližších i okolia je momentálne na Slovensku témou číslo jeden. Šírenie nebezpečnej nákazy koronavírusom postavilo do pozoru nielen odborníkov, politikov a úradné inštitúcie, ale robí vrásky na čele naozaj nám všetkým. Okrem hygienických opatrení, na ktoré musíme v týchto dňoch dbať vo zvýšenej miere, sa každý podľa svojich možností a schopností snaží zadovážiť si dostupné ochranné prostriedky, a to predovšetkým ochranné masky či rúška.

Ako všetci dobre vieme, rúšok je vážny nedostatok a kúpiť si ich kdekoľvek je takmer nemožné...Takže komu sa ich nepodarilo zohnať už skôr, musí si poradiť, ako vie (chrániť si tvár šálom, šatkou, čelenkou...). Kto je len trochu zručný, pustil sa do výroby rúška sám. Krajčíri, krajčírky, šikovné gazdinky, ktorí húfne dňom i nocou šijú, vytvorili dokonca na sociálnej sieti akúsi skupinku, ktorá sa radí o postupoch výroby, koordinuje a poskytuje vyrobené ochranné pomôcky na miesta, kde sú najviac potrebné, ľuďom, ktorí sú najviac zraniteľní - predavačom do obchodov s potravinami, vodičom dopravných prostriedkov, seniorom, nemocniciam, deťom v detských domovoch...jednoducho sa snažia pomôcť každému, kto to potrebuje a o ochranné rúška požiada. Za čo im patrí veľký obdiv a srdečná vďaka.

Ak sa chystáte rúško si doma vyrobiť, no neviete, ako na to a máte celú hromadu nezodpovedaných otázok, nevzdávajte sa hneď na začiatku. Zozbierali sme pre vás niekoľko užitočných tipov, ktoré vám môžu poslúžiť, ak aj práve nemáte krajčírske vzdelanie a v skrini bohatú zásobu materiálu na šitie...

Z akého materiálu mám šiť?
Ak pravidelne nešijete, tak asi nebudete mať doma zásobu látok. Nič to, na výrobu rúška môžete použiť aj textílie, ktoré určite máte:
- staršie posteľné obliečky a plachty
- staré bavlnené tričká alebo tepláky
- textilné kuchynské utierky
- textilné vreckovky
- detské bavlnené plienky
- staré detské oblečenie (napríklad body, tielko a pod.)

Všetky spomínané textílie sú pevné, zároveň priedušné a znesú pranie na vysokých teplotách, čo je pri rúškach veľmi dôležité.

Čo mám použiť na upevnenie rúška okolo hlavy, uší?

Pokiaľ nemáte vo svojom "šitíčku" žiadnu gumičku, ktorá rúško stiahne a zabezpečí, aby vám držalo na správnom mieste, nezúfajte. Na tento účel môžu dobre poslúžiť aj:
- guma vytiahnutá zo starého oblečenia (tepláky či detské pančuchy)
- šnúrky od topánok
- bavlnené stužky, ktoré využívate pri balení darčekov
- silónové pančušky nastrihané na pásiky
- šnúrky zo starých spisových obalov či dosiek
- gumičky z detských dosiek na zošity
- gumičky z obalov na dokumenty
- gumičky zo starých diárov či zápisníkov
- gumičky, ktoré využívate v kuchyni (na zatváranie sáčkov, utesnenie zaváraninových pohárov atď.)
Rozhliadnite sa doma po byte a určite toho nájdete ešte viac
Pokiaľ nemáte naozaj nič, v najhoršom prípade skúste použiť aj špagát.

Aký tvar, strih mám zvoliť? Podľa čoho šiť?

Návodov, postupov a videí je na internete nespočetné množstvo, rovnako ako aj rôznych druhov rúšok. Stačí si zadať do vyhľadávača a vybrať si podľa vlastného uváženia.

Ak ale nechcete nič zložito vymeriavať, prácu si zjednodušíte napríklad tak, že si na látku obkreslíte jednorazové rúško z lekárne. Prehnete ho na polovicu, roztiahnete harmonikové skladanie, obkreslíte na látku tiež zloženú na polovicu a po vystrihnutí máte tvar vášho budúceho látkového
rúška. Jeho veľkosť si určujete sami tým, že pridáte k danému tvaru priestor na švík (pre mužov cca 1 cm, pre ženy cca 0,5 cm, na detskú veľkosť pridával nie je potrebné).
Na vaše rúško potrebujete 2-3 vrstvy látky, jedna z vrstiev môže prípadne poslúžiť ako vrecko na vloženie vreckovky, gázového štvorca a pod., kam si môžete nakvapkať napríklad voňavý esenciálny olej pre lepšie dýchanie. To je už ale na vás, či a čím si vaše rúško ešte "vyšperkujete"...

Čím zabezpečím, aby mi rúško pevne priliehalo k nosu?

Ak má rúško správne plniť svoju funkciu, malo by vám pevne priliehať k tvári a obopínať nos tak, aby ste okolo neho necítili prúdiť vzduch dnu a von .
Priliehanie k nosu zabezpečíte tak, že do hornej časti rúška vložíte kúsok drôtika, ktorý si vytvarujete presne podľa potreby. Aký drôtik? Skúste využiť napríklad:
- drôtik na kvety
- roztiahnuté kancelárske listové spony
- pliešok, ktorým bývajú uzatvorené balené potraviny (chlieb, pečivo,
cestoviny a pod.)
- drôtik, ktorý sa používa na spojenie káblov pri elektronike
- úchytka z rýchloviazača

Drôtik sa všíva do vrchnej časti rúška (do úzkeho kanálika). Je dôležité ho pred použitím na koncoch zohnúť do tvaru očka, aby vás pri nosení rúška nepichal alebo dokonca nezranil. Sevt Rusko Corona (7)

Čo ak nemám šijací stroj?

Žiadna tragédia...dá sa to zvládnuť aj bez stroja. Vezmete do rúk ihlu a niť a oprášite si svoje znalosti a zručnosti z hodín pracovného vyučovania. Pokojne do tejto činnosti zapojte aj vaše deti. Však sa nás to týka všetkých...
Je krásne sledovať, ako sa aj deti chcú správať zodpovedne a zabezpečiť rúška aj pre svoje bábiky a plyšákov. Sevt Rusko Corona (5)

Tak čo, pustíte sa do toho? Nech vám šitie ide od ruky.
Veľa zdaru, trpezlivosti a veľa zdravia!