Niekoľko tipov na tekvicové strašidlá

26. októbra 2017

Niekoľko tipov na tekvicové strašidlá
26. októbra 2017 Jana Lauková

Všeobecne rozšírený názor je, že Halloween je americký sviatok. Nie je to však celkom pravda. Tradíciu vyrezávania tekvíc do Ameriky priniesli Íri. Podobný sviatok mali aj Slovania, ale na dlhú dobu upadol do zabudnutia. Oživili sme ho relatívne nedávno a celkom rýchlo sme si naň opäť zvykli. Neoslavujeme ho však ako za veľkou mlákou – neobliekame sa do kostýmov strašidiel a nenavštevujeme susedov s tým, že nás majú obdarovať sladkosťami. Udomácnila sa u nás len typická halloweenska výzdoba a od polovice októbra sa na nás z každej strany hrnú rôzne strašidlá, bosorky, kostry, netopiere alebo čierne mačky.

A, samozrejme, tekvice. Hádam už všetci považujeme túto sympatickú zeleninu za veľmi príjemný symbol končiacej sa jesene. Tekvice sa väčšinou zdobia vyrezávaním, ale existujú aj iné spôsoby dekorovania – farbenie, kreslenie vzorov či obaľovanie do rôznych materiálov.

Ukážeme vám, ako si doma môžete urobiť Halloween aj vtedy, ak sa vám zdá rezanie do tekvice príliš náročné.

Biele strašidlo

Sevt Vyrezavanie Tekvica5Na výrobu budete potrebovať: tekvicu, temperové farby, štetec

Postup: Celú tekvicu namaľujte bielou farbou. S farbou sa vám bude lepšie pracovať, ak ju rozriedite trochou vody. Farbu nechajte poriadne vyschnúť. Potom naneste druhú vrstvu, ktorú tiež necháte vyschnúť. Čiernou farbou nakreslite oči, nosné dierky a ústa. V tomto prípade je lepšie farbu neriediť, alebo iba veľmi opatrne, aby vám držala len tam, kde chcete, a nestekala.

 

Múmia Sevt Vyrezavanie Tekvica3

Na výrobu budete potrebovať: tekvicu, obväz, tekuté lepidlo, tvrdý biely papier, čierny flís

Postup: Z tvrdého papiera vystrihnite dva krúžky s priemerom približne 4 cm. Z flísu vystrihnite dva krúžky s priemerom asi 3 cm. Čierny flísový krúžok nalepte do stredu bieleho papierového krúžku, a vytvoríte tak oči. Lepidlo nechajte uschnúť a oči prilepte na tekvicu. Tekvicu potom obmotajte obväzom (miestami fixujte lepidlom) a nechajte vyschnúť.

Boo

Sevt Vyrezavanie Tekvica2Na výrobu budete potrebovať: tekvicu, temperové farby, čierny tuš, ceruzku, lepiace etikety

Postup: Na lepiacu etiketu nakreslite písmená BOO. Vystrihnite ich a nalepte na tekvicu. Temperovú farbu zmiešajte s tušom a kvapkou vody – potrebujete dosiahnuť takú konzistenciu, aby farba stekala. Po obvode tekvice vytvorte štetcom „stekance“ a celú jej vrchnú časť namaľujte. Zafarbite aj všetky okraje písmen. Farbu nechajte trochu zaschnúť a kým je ešte vlhká, stiahnite nalepené písmená. Tekvicu nechajte vyschnúť.

 

Tip na záver: Ak sa vám zdá takáto výroba tekvíc náročná, môžete len obyčajnou čiernou fixkou nakresliť strašidelné tváričky na mandarínky. A ak túto činnosť necháte na deti, máte aj chvíľku pre seba.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*