Nechajte svoje deti nudiť sa

31. októbra 2016

Nechajte svoje deti nudiť sa
31. októbra 2016 Veronika Heckova

Prečo je nuda pre deti dôležitá?

Táto otázka väčšinu rodičov prekvapí. Detskí psychológovia sa však zhodujú na vysvetlení, prečo je to tak. Londýnska psychologička Lyn Fry hovorí:

„Vaša rodičovská úloha spočíva v príprave dieťaťa na život v spoločnosti. Byť dospelým znamená vedieť sa zabaviť, zamestnať a naplniť svoj voľný čas tým, čo vás robí šťastným. Keď sa rodičia snažia zabaviť deti a vyplniť každú minútu ich voľného času, pripravujú ich tak v budúcnosti o schopnosť vedieť nakladať s voľným časom.“

Príliš intenzívna snaha rodičov vypĺňať deťom voľný čas krúžkami, športom či inými voľnočasovými aktivitami v snahe zabrániť tomu, aby sa nudili, sa ukazuje ako nie práve najlepší nápad. Dieťa sa síce nestihne nudiť, ale nemá priestor zistiť, čo ho naozaj baví. Keď sa nudí, je nútené si samo vymyslieť spôsob krátenia dlhej chvíle. Podporuje to jeho kreativitu a schopnosť zorganizovať si čas.

„Máámíí, ja sa nudím“ je veta, ktorú občas počuje každý rodič. Väčšina rodičov sa snaží s týmto „problémom“ dieťaťu pomôcť, a tak navrhnú kreslenie či spoločnú hru.

Nerobte to. Keď sa dieťa sťažuje na nudu, je celkom možné, že si len vynucuje vašu pozornosť. Prestaňte sa venovať tomu, čo práve robíte, a dajte mu najavo, že ste tu len pre neho. Vypočujte si, čo chce povedať, a prejavte pochopenie pre jeho problém, ale neriešte ho:

„Ty si už určite niečo nájdeš. Čo by si chcel/a robiť?“

Dieťa možno strávi niekoľko minút chodením hore–dole po byte. Vy ho však nechajte tak, nepodsúvajte mu nápady, nechajte ho nudiť sa.

Za jeho nudu totiž pravdepodobne aj tak najviac môžete vy.deti_nuda

Prejavy nudy možno pozorovať už u batoliat – malé dieťa sa dokáže dlhé minúty hrať s rôznymi predmetmi, napríklad so zväzkom kľúčov. Rodičia mu jednoducho berú z rúk veci, ktoré chce spoznávať a vkladať do úst, lebo sú špinavé či nebezpečné, a zakážu mu objavovať nepoznané zákutia bytu, aby si neublížilo. Dieťa si tak skrátka zvykne čakať na činnosť, ktorú môže vykonávať.

Keď ležiac na zemi mlčky pozerá von oknom či do stropu, rodičia mávajú tendenciu zisťovať, či je všetko v poriadku. Potomok pritom len sleduje dianie naokolo, spoznáva svet a možno si aj vymýšľa rôzne príbehy. Alebo jednoducho sedí „len tak“. Robili to velikáni filozofie a umenia, tak prečo by to nemohlo robiť vaše dieťa? Práve takéto chvíle ničnerobenia môžu byť základom na napísanie poviedky, piesne, namaľovanie obrazu či vzniku kulinárskeho výtvoru. Nikým nekontrolovaný voľný čas jednoducho rozvíja fantáziu, tvorivosť a ponúka príležitosť spoznať samého seba.

Samozrejme, že nie je správnym riešením zrušiť dieťaťu všetky hodiny plávania, angličtiny a hry na klavíri. Skúste zvoliť zlatú strednú cestu. Na začiatok len mierne obmedzte čas strávení pri obrazovke televízora či počítača. Na týchto „zlodejov času“ sú niektoré deti zvyknuté až tak, že slovo nuda nepoznajú. Ale tú im niekedy treba dopriať, tak to skúste.

Ak by ste predsa len chceli trocha pomôcť s tou nudou, navštívte naše predajne Ševt papiernictvo alebo eshop www.sevtprerodinu.sk a inšpirujte sa. Vyberte si niečo z tvorivej dielne, hobby alebo produkty na maľovanie/kreslenie.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*