Nazbierajte si na jar zdravie a potom ho darujte

12. apríla 2017

Nazbierajte si na jar zdravie a potom ho darujte
12. apríla 2017 Veronika Heckova

Kedy ste naposledy pili voňavý ručne zbieraný bylinkový čaj? Mnohé bylinky sú na Slovensku celkom bežné, no ľudia často netušia, že majú prírodnú lekáreň tak blízko. Stačí si s deťmi naplánovať prechádzku v lese. V každom lese je totiž aj lúka a na každej lúke rastie nejaká bylinka. Na jar je to napríklad pastierska kapsička, pŕhľava dvojdomá, sedmokráska obyčajná, materina dúška, mäta pieporná, medovka lekárska, rebríček obyčajný, rumanček kamilkový, skorocel kopijovitý, alebo aj malinové listy.

Po nazbieraní rastlinky neumývajte. Zviažte ich do menších zväzkov a zaveste na dobre vetranom, suchom mieste. Alebo ich rozložte na papier na pečenie, no v tom prípade ich nezabudnite obracať. 2

Rastlinky ste nazbierali, vysušili a teraz by ste nimi chceli niekoho potešiť?

A hlavne – chceli by ste to urobiť štýlovo? Nič jednoduchšie! Pripravili sme pre Vás návod na balenie sušeného čaju, ktorý ocení aj najvyberanejší  fajnšmeker!

Pretože chcete darovať zdravý čajík, určite zvoľte papier bez chemického ošetrenia, najlepšie prírodných farieb.  Na balíčky podobnej veľkosti ako sú naše Vám postačí papier formátu A4. Rozdeľte si ho podľa nákresu (alebo si stiahnite našu šablónu a vystrihnite papier podľa nej). Prerušované čiary označujú miesta, v ktorých sa papier musí prehnúť.

Najprv papier pozohýbajte podľa prerušovaných čiar. Vystrite ho a potom zohnite užší horný okraj smerom dovnútra. Prejdite po hrane prstom, aby ste sa uistili, že bude držať tvar. 3

Teraz opäť zohnite najužšiu bočnú časť papiera smerom dovnútra a zlepte ju s opačným koncom. My sme použili lepiaci roller, no vhodné je aj lepidlo na papier, či obojstranná lepiaca páska.

Po zlepení koncov k sebe Vám vznikne niečo ako hranatá rúra. Jeden jej koniec je už zahnutý – ten bude tvoriť vrchnú časť vrecka.

Dolný širší okraj zohnite smerom dovnútra podobne ako keď balíte knihy a zlepte. Vnútri vrecka rukou (koncom varechy) uhlaďte hrany, aby boli rovné a vrecko pekne stálo.

Hornú časť zohnite a prerazte cez ňu dierky. Ak nemáte dierovacie kliešte, celkom postačí kancelárska dierovačka, alebo hoci nožnice.

Nasypte do sáčku bylinky a potom už len cez vytvorené dierky prevlečte prírodný špagát. Môžete na neho pripevniť kartičku s venovaním, návodom ako čaj pripraviť, či informáciami o jeho účinkoch. A pretože krása je v detailoch – jeden malý sme si vyrobili tiež – označili sme vrecko pečiatkou podľa nášho návrhu. Ak by ste si chceli dať vyrobiť vlastnú originálnu pečiatku – radi Vám ju v ŠEVTe vyrobíme. náhľad

P.S. Tento návod sme pre Vás pripravovali v zime, preto sme namiesto jarných byliniek použili sušené šípky. Ak si chcete stiahnuť nami vytvorené kartičky k šípkovému čaju, nájdete ich tu.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*