Ako som naučila svoje dieťa upratovať?

10. augusta 2016

Ako som naučila svoje dieťa upratovať?
10. augusta 2016 ŠEVT a.s.

Prídete večer domov z práce, váš manžel/manželka v kuchyni pripravuje večeru a deti sa celkom pokojne hrajú v obývačke. Na prvý pohľad úplne idylický obrázok z bežného života, až pokým nepríde  na rad upratovanie.

Naučiť deti upratovať? Vraj nemožná úloha

upratovaťDeti vnímajú svet akosi inak a netrápia ich komíniky v skrini, knihy poukladané v poličke v presnom poradí, ani prázdny a čistý pracovný stôl tak, ako nás dospelých. Majú radšej chaos. Možno je to práve tým, že sú trochu lenivé, ale upratovať veci sa im prirodzene páči menej ako ich rozhadzovať. Úlohou každého rodiča je dieťaťu vysvetliť, že na svete musí existovať poriadok, aby mohlo všetko normálne fungovať. A samozrejme aj to, že každý, kto niečo rozhádzal, si po sebe musí vedieť aj upratať.

Upratovanie nemusí byť nuda

Rodičia, nenechajte sa zbytočne nahnevať prvou legovou kockou, na ktorú sa vám podarí stúpiť. Namiesto kontraproduktívneho kriku a rozkazov skúsme deťom upratovanie spríjemniť. Ideálne je, ak ho dokážeme urobiť pre deti niečím zaujímavé. Môžeme napríklad vymyslieť súťaž, kto uloží na svoje miesto najviac vecí, alebo ich poukladá čo najkrajšie, či najrýchlejšie… Ak chceme byť perfekcionisti, môžeme s deťmi v rámci hry, upratovania, hračky triediť podľa rôznych kritérií.

Každý problém má riešenie

upratovaťPoznáte pojem reverzná psychológia? Je to obrátená psychológia, kedy niekomu poviete, že nič nedokáže urobiť. Istým spôsobom ho podceníte a on to práve kvôli tomu spraví. Na deti funguje takmer okamžite. Skúste použiť vetu: ,,Neverím, že tie hračky upraceš do krabice, kým napočítam do 30.” 

Máte doma tínedžera?

V jeho izbe určite prevláda neporiadok – veci pohodené na stoličke už týždeň, školské potreby rozhádzané po celom stole a o skrini radšej ani nerozprávame. Čo robiť? Sadnite si k nemu do izby a rozprávajte sa. Bordel si nevšímajte. Pýtajte sa, ako bolo v škole, čo kamaráti a čo má nové. Pri väčšine tínedžerov to funguje ako psychologický trik. Mama je v izbe a ja tu mám neporiadok. Vyskúšajte to, zvyčajne sa postaví a začne upratovať sám od seba.

Čo určite nerobiť?

upratovaťZabudnite na vyhrážky, že ak si to dieťa neuprace, vyhodíte to. Aj tak to nakoniec neurobíte a strácate tým autoritu. Neodmeňujte dieťa materiálnymi vecami či peniazmi. Čoskoro sa môže stať, že s vami začne vyjednávať o cene, a to predsa nechcete. Musí sa naučiť, že upratovanie patrí ku každodennému životu a ani v budúcnosti za to nič nedostane. Správnou formou odmeny je pochvala. Môžete dieťa odmeniť aj tým, že bude môcť dlhšie pozerať obľúbenú rozprávku alebo na obed uvaríte jeho najobľúbenejšie jedlo.

Existuje niekoľko „zlepšovákov“ ako rýchlo a efektívne uložiť veci na svoje miesto. Jedným z najlepších sú rôzne krabice a krabičky. Teraz nemám na mysli tie od topánok alebo mlieka, ktoré by boli hotovou estetickou pohromou pre vašu obývačku.

Dekoratívne krabičky – spojenie príjemného s užitočným

Existujú krabice a krabičky rôznych tvarov, farieb a vzorov, ktoré sú nielen praktické, ale aj pekne vyzerajú. Môžete ich dokonca používať aj ako dekoráciu. Slúžia na odloženie väčších vecí a tiež aj drobností. Ich nespornou výhodou je, že veci, ktoré do nich vložíte, sa len tak nestratia a vždy ich budete vedieť nájsť. Teda pokiaľ si pamätáte, do ktorej krabičky ste ich uložili. Deťom sa tiež určite zapáčia, upratovanie bude pre nich príjemnejšie a možno ich hry s peknými krabičkami zaujmú rovnako, ako samotné rozhadzovanie. Táto metóda je úžasnou voľbou, pretože keď veciam dáte stabilné miesto, bude pre dieťa omnoho jednoduchšie upratovať.

Máte nejaké ďalšie overené tipy, ako deti naučiť upratovať? Podeľte sa s nimi v komentároch.

Viac krabičiek nájdete v našom internetovom obchode ŠEVT pre rodinu. 

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*