Nastupuje vaše dieťa v septembri prvýkrát do školy?

14. augusta 2017

Nastupuje vaše dieťa v septembri prvýkrát do školy?
14. augusta 2017 Jana Lauková

September sa pomaly blíži a ak nechcete príliš zaťažiť rodinný rozpočet, je čas, aby ste začali už teraz myslieť na školské potreby pre svojho prváčika. Pozrite sa spolu s nami, čo všetko bude potrebovať:

Kvalitná školská taška je základ

Čo by mala mať dobrá školská taška?

  • anatomicky tvarovaný chrbát a pevné dno
  • široké popruhy a držadlo
  • kvalitný materiál
  • viacero priečinkov
  • výraznú farbu a reflexné prvky

Prvú školskú tašku vyberajte vždy spolu so svojim potomkom. Dôležité parametre sú jej veľkosť a hmotnosť. Taška by nemala byť príliš dlhá ani príliš krátka, takéto tašky totiž neprispievajú k správnemu vývinu chrbtice prváčika. Pre deti na prvom stupni ZŠ sú kvôli zaťaženiu chrbtice najvhodnejšie školské tašky, nie športové vaky ani iné módne ruksaky. Vnútorná veľkosť tašky by mala byť minimálne o niečo väčšia, ako je formát A4, prípadne by sa do nej mali zmestiť tzv. ochranné dosky na zošity. Taška by mala mať najmenej 2 priečinky – jeden na desiatu a jeden na školské pomôcky.

Všeobecne platí, čím viac priečinkov, tým lepšie. Váš školák si tak udrží v taške väčší poriadok a prehľad. Dôležitý je aj samostatný priečinok na fľašu s vodou. Hmotnosť prázdnej tašky by nemala presiahnuť 1,2 kg. Samozrejme, čím ľahšia taška, tým lepšie. Naplnená by mala vážiť najviac 10% z váhy žiaka.

Zadná časť školskej tašky by mala byť pre správny vývin a držanie tela anatomicky tvarovaná. Stabilitu najlepšie zabezpečí pevné dno. Ak totiž taška už na prvý pohľad nedrží pevný tvar v celom svojom objeme, jej obsah bude vášho školáka ťahať dozadu a dolu, a bude tak chodiť s neprirodzeným predklonom. Zadná časť tašky aj popruhy by mali byť polstrované, tie netlačia tak veľmi ako obyčajné textilné popruhy.

Materiál tašky by mal byť nepremokavý a zipsy by mali byť prekryté, aby dážď nepoškodil zošity a iné školské pomôcky. Čo sa týka dizajnu, školská taška by mala mať výraznú farbu a bezpečnostné reflexné prvky nielen vzadu, ale aj po bokoch (aby boli dobre viditeľné pri prechádzaní cez cestu).

Ochranné dosky / boxy na zošity

Vďaka ochranným doskám budú zošity vášho prváčika vyzerať vždy úhľadne, nedokrčia sa. Sú skvelé aj na organizáciu vecí, a tak bude v školskej taške vždy panovať poriadok. Dajte si však pozor, aby neboli príliš ťažké a neohrozili tak správny vývin chrbtice dieťaťa.

Peračník a jeho obsah sevt-september

Svojmu dieťaťu môžete kúpiť plný alebo prázdny peračník. Plný peračník vám uberie starosti so zháňaním ceruziek, farbičiek či fixiek, zatiaľ čo do prázdneho peračníka môžete vložiť všetko, čo uznáte za vhodné. Perá aj ceruzky by mali mať ergonomický tvar na správny úchop a jednoduchšie písanie.

Čo všetko by mal správny peračník obsahovať?

Vrecko na prezuvky telesnú a výtvarnú výchovu

Vrecká na školské potreby by mali byť ľahké a dostatočne priestranné. Nekupujte na telesnú a výtvarnú výchovu ďalšie tašky, postačia aj vrecká, ktoré sú nielen momentálnym módnym hitom, ale sú aj jednoducho prenosné. Keď si napríklad dieťa bude niesť domov oprať veci z telesnej výchovy, stačí si takéto vrecko priviazať o školskú tašku.

Na výtvarnú výchovu nakúpte veci uvedené v zozname – štetce, tempery, vodové farbičky, voskovky, výkresy, farebné papiere, obrus, zásteru, pohár na voduplastelínu.

Náš tip: Označte dieťaťu školské potreby menovkou alebo vyšite na ne jeho iniciály. Malý prvák je ešte zábudlivý a takto pri strate nejakej veci pani učiteľka jednoducho zistí, komu táto vec patrí.

Zošity

Sevt September5V zozname potrieb často nájdete namiesto označenia typu ,,malý čistý zošit” len akési čísla. Rozlúštite ich vďaka tejto grafike.

Deťom môžete čas strávený v škole spríjemniť aj zošitmi s originálnymi obálkami, vďaka ktorým sa budú cítiť výnimočné.  Prípadne vybrať na každý predmet iný dizajn zošita. Uľahčíte im tak na začiatku roka orientáciu, ktorý zošit slúži na ktorý predmet.

Nezabudnite ani na obaly na zošity či učebnice. Najlepšou voľbou sú priehľadné obaly, dieťa tak hneď bude vedieť nájsť zošit, ktorý práve potrebuje.

Hygienické potreby

Nezabudnite dieťaťu do školskej tašky pribaliť papierové vreckovky a uteráčik, prípadne mokré servítky a dezinfekčný sprej.

Náš tip: Kúpte svojmu prvákovi aj prvú peňaženku, aby si mal kam uložiť peniažky na obedy či školský výlet.

Desiatové boxy a fľaše

Tieto desiatové boxy sa postarajú o to aby sa chlebík či iná maškrta dostal celý a čerstvý k vašej malej ratolesti. Boxy aj fľaše sú vyrobené z kvalitného a zdravotne neškodného materiálu, ľahko sa zmestia do každej školskej tašky. Nájdete u nás rôzne rozprávkové motívy.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*