Brigáda – ako si nájsť tú správnu

9. januára 2018

Brigáda – ako si nájsť tú správnu
9. januára 2018 Veronika Heckova

S novým rokom do nových výziev!

“Zlaté a bezstarostné študentské časy“. Určite ste tento výrok  počuli od vekovo starších známych, ktorí na zážitky z vysokej školy nedajú dopustiť. Doba sa však odvtedy trošičku pohla. V súčasnosti sa študenti musia obracať oveľa viac. Vysoká škola či dobrý prospech ani náhodou nie sú garanciou  ďalšieho úspechu v zamestnaní a živote. Niektorým študentom pomáhajú rodičia, iní  sú už zvyknutí brigádovať a finančne si privyrobiť – koniec-koncov, každé euro sa hodí! Ak uvažujete nad tým, že by ste v novom roku začali brigádovať, prinášame vám zopár tipov, ako začať a akú stratégiu pri výbere brigády uplatniť tak, aby ste v budúcnosti neľutovali!

Čo od brigády očakávam?

Položte si túto otázku hneď na začiatku a spíšte si odpovede na papier alebo do zošita. Hotovo? Čítajte ďalej.

V zásade si môžete vybrať dve stratégie:

Priorita sú peniaze

Sevt Studenti2

Ak chcete brigádu, ktorá vám zároveň dovolí vypnúť a menej rozmýšľať, možností máte dosť. Vyberať si môžete z rôznych pravidelných i nárazových brigád prevažne manuálneho charakteru. Dajte si však pozor na to, aby brigáda nemala zásadný vplyv na váš výkon v škole. Agendu si treba plánovať  z týždňa na týždeň.

Ďalšou voľbou sú sezónne brigády doma i v zahraničí. Letné mesiace jún, júl, august sa daju naozaj efektívne využiť na privyrobenie si. Počas školského roka budete mať menej starostí s financiami (samozrejme, ak budete míňať strategicky a s rozumom, maximálnu primeranú sumu každý mesiac). Zároveň budete mať viac času venovať sa koníčkom.

Chcem sa rozvíjať v tom, čo ma baví

Ak máte predstavu, čo by ste chceli v budúcnosti robiť, vašimi najlepšími priateľmi budú google a sociálna sieť Linkedln. Okrem vytipovania si tých správnych firiem, skúste sa skontaktovať s tými, ktorí sú v odbore už profesionáli. Opýtajte sa ich, čo všetko v osobnom rozvoji absolvovali a ako sa dostali tam, kde sú teraz.

Dôležitý tip: Ozývajte sa firmám spontánne, aj keď nemajú  zverejnený inzerát. Je veľká pravdepodobnosť, že budú potrebovať pomoc. V e-maile buďte úprimní. Opíšte, čo  vás zaujímaj v čom by ste sa chceli rozvíjať a aj to, s čím by ste firme vedeli pomôcť.

Proaktivita sa cení a aj keď vám brigáda nevyjde na prvýkrát, budú o vás vedieť a je veľká pravdepodobnosť, že sa vám ozvú  v budúcnosti.

Nezabúdajte, hlavným dôvodom pri akejkoľvek práci je zažiť niečo nové, nabrať skúsenosť a zistiť, čo vás baví, čo máte radi – a čo naopak nie. Študentské roky sú určené na experimentovanie, môžete robiť chyby a poučiť sa z nich.

Lepšie je vyskúšať si prácu v reálnom kontexte a prísť na to, čo preferujete skôr, než strávite 5 rokov v knihách a odznova budete začínať až potom.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajnej sieti Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*