Na kamienkoch maľované – 3x inak

9. júna 2020

Na kamienkoch maľované – 3x inak
9. júna 2020 Lenka Cisková

Z nejednej prechádzky prinesú domov vrecká plné gaštanov, šišiek, kamienkov, v rukách zas konáre zo stromov či dlhé steblá z rákosia. Ak máte deti, tak to isto poznáte… Väčšinou tieto „poklady“ končia pred dverami či na balkóne a iba zavadzajú. Nemusí to tak byť😉.

Z nazbieraných kameňov si môžete spolu s deťmi vyrobiť milé dekorácie do kvetináča, do záhradnej skalky alebo len tak nimi vkusne dozdobiť váš interiér. Výborne vám poslužia aj pri hraní rôznych hier, kde kamienky využijete napríklad ako figúrky, postavičky z príbehov a pod. Namaľujte si na ne písmenká a trénujte so školákmi abecedu, skladajte slabiky a slová, s číslami si zas precvičíte počítanie príkladov alebo násobilku.

Ukážeme si tri rôzne postupy maľovania, vďaka ktorým vzniknú pekné ozdoby a tiež detská obrázková hra.

Správna príprava je základ

Na dekorovanie sú najvhodnejšie kamene, ktoré sú okrúhle a hladké (tzv. okruhliaky), nie je to však podmienkou. Maľovať sa dá na kamene najrôznejších veľkostí i tvarov. Skôr, ako začnete s nazbieranými kamienkami čokoľvek robiť, je však potrebné si ich pripraviť. Mali by byť suché a čisté. Na to, aby ste ich zbavili hliny, prachu či iných nečistôt, vám postačí obyčajné mydlo a voda, prípadne kefka na dočistenie. Potom je potrebné kamienky nechať voľne vysušiť. A ide sa na to!

Voskovkami na horúce kameneSevt Malovane Kamene (11)

Čo budete potrebovať: kamene, plech na pečenie a kuchynskú chňapku alebo utierku, alobal alebo papier na pečenie, voskovky (poslúžia aj zvyšky), servítky, priesvitný lak (ak nemáte špecialny fixačný lak, môže byť pokojne aj obyčajný bezfarebný lak na nechty)

Postup:

  1. Čisté kamene poukladajte na plech vystlaný alobalom (papierom na pečenie) a vložte ich na cca 5-10 minút do rúry predhriatej na 180 °C .
  2. Zohriate kamene pomocou chňapky opatrne vyberte na podložku a môžete začať maľovať. Treba dávať pozor, aby ste sa nepopálili, kamene sú naozaj horúce.
  3. Voskovky sa na horúcich kameňoch budú roztápať a roztekať, vďaka čomu vytvoria na povrchu zaujímavé vzory a efekty. Je dobré mať poruke servítky na zachytenie stekajúcej farby. Kamene si vyberajte z rúry postupne po pár kusoch, zvyšné nechajte na plechu, aby ste ich mali na maľovanie stále horúce.
  4. Namaľované kamene nechajte zaschnúť. Na záver ešte môžete maľbu zafixovať priesvitným lakom, aby farbu nezmyla voda (najmä ak by ste chceli kamienky použiť ako dekoráciu do črepníka alebo do záhradky).

Chrobáčiky a zvieratká maľované temperovými farbami

Čo budete potrebovať: kamene, temperové alebo akrylové farby, štetce, paletu, pohár s vodou, vatové tyčinky, priesvitný lak

Sevt Malovane Kamene (1)

Postup je veľmi jednoduchý.

  1. Na kamene nanášajte štetcom farby podľa ľubovôle. Namaľujte zvieratkám telo, hlavu, oči. Bodky urobíte pomocou vatovej tyčinky namočenej do farby.
  2. Farbu nechajte zaschnúť a následne naneste lak.

 

Hotovo! Armáda malých kamarátov je pripravená ísť na stráž do záhradky 😊.

Detská hra vytvorená pomocou dekoračných popisovačov

Čo budete potrebovať: kamene (aspoň 20 ks), popisovače vhodné na kameň, šablóny, vrecúško

Postup:Sevt Malovane Kamene (6)

  1. Pomocou dekoračných popisovačov rôznych farieb nakreslite na kamene obrázky, postavičky, značky, čísla, písmená a pod. Záleží len na vašej fantázii. Kreslenie si môžete uľahčiť použitím šablóny.
  2. Kresby nechajte zaschnúť a hotové kamienky vložte do nepriehľadného vrecúška, prípadne do misky či inej nádoby. A hranie sa môže začať…

Princípom hry je postupné vyberanie kamienkov s obrázkami z vrecúška jednotlivými hráčmi. Počet kamienkov záleží len na vás.  Podľa obrázkov, ktoré ste si vytiahli, tvorte vety, vymýšľajte príbehy, určujte slovné druhy a pod. tak, aby postupne odzneli pomenovania obrázkov na všetkých vytiahnutých kamienkoch. Čím viac ich bude, tým to bude náročnejšie, no zároveň aj zábavnejšie. Môžete si zvoliť časový limit, udeľovať si body, rozdeliť sa na tímy… Pravidlá a priebeh hry treba, samozrejme, prispôsobiť veku detí a počtu hráčov. Sami uvidíte, koľko alternatív tejto jednoduchej hry sa dá hrať, aká nekonečná je detská fantázia a ako sa všetci spolu nasmejete. A to iba s obyčajnými kameňmi!!!

Sevt Malovane Kamene (7) Sevt Malovane Kamene (8)Sevt Malovane Kamene (9)

Tak čo, zostali vám pred dverami ešte nejaké kamienky na tvorenie? 😉

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*