Montessori u vás doma

29. augusta 2018

Montessori u vás doma
29. augusta 2018 Veronika Heckova

Učarovala vám metóda montessori?

Ak chcete podľa nej vzdelávať svoje deti, budete potrebovať zopár pomôcok. Ukážeme vám, ako si niektoré z nich vyrobíte.  Túto vyučovaciu metódu vytvorila Talianka Maria Montessoriová. Vyštudovala medicínu, ale svoju kariéru venovala výchove detí.  Základnými princípmi jej metódy sú spontánna hra a prirodzené rozvíjanie schopností dieťaťa pomocou hračiek a predmetov z bežného života. Zdôrazňovala tiež, že dieťa skúma svet hmatom, sluchom aj čuchom, hračky si vyberá intuitívne a pomocou nich rozvíja svoje schopnosti.

Ak vás metódy a východiská montessori oslovili, nič vám nebráni, aby ste ich využili v praxi. Navyše s trochou šikovnosti si dokážete urobiť vlastné montessori hračky.

V dnešnom blogu vám ukážeme, ako si vyrobíte:

 • hmatové kocky
 • detektívnu hru s ryžou
 • voňavé poháriky

Dôležité je, aby boli hračky jednoduché a z prírodných materiálov. Dieťa má intuitívne skúmať predmet a musí byť schopné samé pochopiť, ako sa s ním má hrať. Na hry preto netreba návod. Nezabudnite na to, že pri hre podľa zásad montessori, nesmiete dieťa hodnotiť. Jednoducho ho nechajte realizovať sa, spoznávať samé seba a svoj talent.

Hmatové štvorčeky

dav

Dieťa skúma svet predovšetkým rukami. Tak sa zoznamuje s tvarmi, štruktúrami aj materiálmi. Učí sa, že niečo je drsné, niečo hladké, iné predmety sú ostré a ďalšie zase mäkké. Výbornou pomôckou na spoznávanie materiálov sú hmatové štvorčeky.

Na ich výrobu budete potrebovať: kartón, washi pásky, nožnice, lepidlo, pravítkoceruzku.

To, čo na ne nalepíte, je len na vás. My sme použili: vatu, pompóny, papier, šošovicu, fazuľky, kôru, filc, jutovinu a umelé kvietky.

Postup:

 1. Na kartón si narysujte deväť štvorčekov veľkosti 8×8 centimetrov a vystrihnite ich.
 2. Ich okraje oblepte washi páskami, aby neboli hrany priveľmi ostré.
 3. Postupne lepte na štvorčeky rôzne materiály, ktorých sa bude dieťa dotýkať. Vyberajte také predmety, na ktorých si neublíži, ale zároveň sú dostatočne rôznorodé. Využiť sa dajú cestoviny, kamienky, gombíky, ale aj materiály, ktoré sme použili my.

Pátracia hra s pomocou ryže

Ktoré dieťa by nechcelo byť detektívom? Vďaka ryži a zopár drobným hračkám mu to ľahko umožníte. Princípom hry je hľadanie maličkých predmetov podľa zadania. Ak chcete, aby bola hra ešte autentickejšia, dajte dieťaťu okrem vrecka s hračkami aj lupu.

Na výrobu budete potrebovať: 1 kilogram ryže, uzatvárateľné vrecko a rôzne malé predmety (môžu to byť drobné hračky z kinder vajíčka, penové písmenká alebo iné tvary).

Postup:

 1. Naplňte vrecko drobnými predmetmi alebo hračkami.
 2. Prisypte všetku ryžu a vrecko uzatvorte.
 3. Okrem vrecka potrebujete aj predlohu predmetov, ktoré treba hľadať. Ak použijete penové písmenká alebo zvieratká, ako zadanie jednoducho využite ďalšie, ktoré sú v balení. V prípade hračiek z kinder vajíčka môžete všetky hračky odfotiť a fotografiu priložiť k vrecku, aby dieťatko vedelo, čo má hľadať.

Vône, ktoré by malo poznať každé dieťa

Okrem hmatu je dobré rozvíjať aj detský čuch. Pomôžu vám pritom obyčajné zaváraninové poháre, ktoré sa dajú naplniť rôznymi aromatickými potravinami. Viečko môžete prepichnúť alebo otvor pohára prekryte jutovinou.

Na výrobu budete potrebovať: tri zaváraninové poháre, jutovinu, špagátik, nožnice, citróny, celú škoricu a mätu.

dav

Postup:

 1. Prekrojte citróny a naplňte nimi prvý pohár.
 2. Pokračujte aj s ostatnými surovinami. Do druhého pohára umiestnite mätu a do tretieho škoricu.
 3. Otvor na pohári prekryte jutovinou, prípadne gázou a  okolo hrdla ju previažte špagátikom.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*