Mikuláš sa blíži, pripravte deťom originálne balíčky

23. novembra 2016

Mikuláš sa blíži, pripravte deťom originálne balíčky
23. novembra 2016 Veronika Heckova

Začiatok decembra je pre väčšinu detí malou oslavou, na ktorú sa tešia ešte predtým, než začnú tie „skutočné“ Vianoce. Hádate správne, na mysli máme sviatok svätého Mikuláša. Deň, keď si aspoň raz v roku všetky deťúrence dobrovoľne a poctivo vyčistia topánočky, večer si ich položia do okna a nevedia sa dočkať nasledujúceho rána.

Odkiaľ prišiel Mikuláš?sevt_mikulas2

Zvyk dávať do okna či do dverí vyčistenú čižmu a čakať, či sa do rána naplní, je rozšírený najmä u rodín s menšími deťmi. Ktoré deti navštívi Mikuláš v rozprávkovom červeno-bielom habite? No predsa tie, čo poslúchali. Odkiaľ vlastne tento zvyk pochádza?

Mikuláš bol skutočnou historickou postavou. Vďaka svojmu životu a činnosti sa stal symbolom dobra a nápomoci. Žil v 3. storočí v meste Myra (dnes časť južného Turecka). Bol sirotou a už v dvadsiatich rokoch sa stal biskupom. Pomáhal tým, ktorí to najviac potrebovali – sirotám, chudobným a vdovám. Neskôr bol považovaný aj za patróna detí. Napriek tomu, že v tej dobe to bolo nezvyčajné, svätcom sa stal ešte počas svojho života.

Zvyk pripomínať si svätého Mikuláša sa preniesol z Holandska do zvyšku Európy a neskôr aj za oceán. Dnes sú po svätcovi pomenované aj viaceré európske mestá. V Anglicku je to St. Nicholas, vo Francúzsku Saint Nicol de Port, na Slovensku Liptovský či Borský Mikuláš.

Habit a dvaja pomocníci sevt_mikulas1

Mikuláša spoznáte vďaka jeho dlhému kostýmu pripomínajúcemu biskupský habit. Na hlave nesmie chýbať biskupská čiapka, teda mitra. Premiešavaním kultúr si ho mnoho ľudí zamieňa s americkým Santa Clausom s červenou čapicou, dlhou bielou bradou, obrovským bruchom a okuliarmi. Deti vešajú nad krb v obývačke miesto čižmičiek „santa clausovské“ ponožky.

Zvykom tiež je, že pri svojich návštevách Mikuláša sprevádzajú dvaja pomocníci – čert a anjel. Čert donesie zlým a neposlušným deťom zemiaky či uhlie, anjel zas tým, ktoré celý rok poslúchali, sladké pochúťky.

Za odmenu prekvapenie sevt_mikulas3

Prečo nosí legendárny Mikuláš poslušným deťom práve sladkosti? Nuž, tento zvyk sa udomácnil až po smrti skutočného biskupa, ktorý počas svojho života pomáhal chudobným deťom. Vďaka jeho štedrosti sa zaužíval zvyk obdarovať blízkych drobnou pozornosťou. A keďže šlo najmä o deti, ujali sa v prvom rade sladkosti.

Nie je predsa nič krajšie, ako vidieť radosť a šťastie na malej detskej tváričke. Balíčky s čokoládkami a inými dobrotkami im istotne úsmev na perách vyčarujú. Rodičia však často myslia najmä na zdravie svojich ratolestí. Sladkosti im preto odkladajú a dávajú postupne. Čo tak tento rok skúsiť vymyslieť okrem klasickej sladkej dobroty aj originálny mikulášsky balíček? Samozrejme, iba v prípade, že vaše dieťatko počas celého roka poslúchalo.

Mikulášsku čižmu, ponožku či vrecko môžete naplniť kreatívnymi a užitočnými pomôckami, napríklad voskovkami, farbičkami, nálepkami či maľovankami. Deti ich budú môcť používať po celý rok a zúbky z nich rozhodne bolieť nebudú.

Ak vás zaujali produkty spomenuté v článku navštívte predajne Ševt papiernictvo alebo pohodlne nakúpte v eshope www.sevtprerodinu.sk .

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*