Skúste maľovanie na textil – vytvorte si tričko, vankúš či meter na stenu

2. februára 2017

Skúste maľovanie na textil – vytvorte si tričko, vankúš či meter na stenu
2. februára 2017 Veronika Heckova

Farby nepatria iba na plátna, výkresy alebo steny. Maľovať môžete aj na textil. Navyše vaše dielo bude mať zaručene aj praktické využitie. Fantázii sa medze nekladú – výsledkom vašej práce bude originálny interiérový doplnok, módny kúsok alebo darček. Pripravili sme pre vás tri návody, podľa ktorých si môžete z látky a farieb sami vytvoriť tričko, vankúš či meter na stenu. Nemusíte byť Picasso, stačí len trochu snahy. Tak smelo do toho!

Skôr, ako začnete, vyberte si správne farby na textil. Ideálne také, ktoré po maľovaní stačí iba prežehliť a potom sa môžu bez problémov vyprať v práčke. Pri neskoršom praní dodržujte maximálnu odporúčanú teplotu vody, aby ste svoj výtvor neznehodnotili. Farby zvyčajne znesú teplotu maximálne 40 °C.

Tričko, ktoré poteší každú mamu

Na výrobu budete potrebovať: tričko, farby na textil, farebné lepiace písmenká, výkres, nožnice, čiernu fixku na textil, ceruzku, štetce, kuchynskú hubkusevt-tricko1

Postup:

 1. V prvom rade je dôležité správne umiestniť text na tričko. Na tričko nemaľujte skôr, než si ho oblečiete. Iba tak budete vidieť, kde presne musíte umiestniť text, aby pôsobil prirodzene.
 2. Z písmeniek si zostavte text, ktorý chcete mať na tričku, a prilepte ho naň.
 3. Text dôkladne premaľujte bielou farbou na textil. Vyhnite sa nanášaniu priveľkého množstva farby v okolí písmen.
 4. Počkajte, kým farba úplne zaschne, a písmenká odlepte.
 5. Na výkres nakreslite srdiečko, vystrihnite ho a priložte na ľubovoľné miesto na tričku. Na kuchynskú hubku naneste farbu a pretrite ňou okraje srdiečka.
 6. Na záver dozdobte tričko čiernou fixkou na textil.

Originálny vankúš do domácnosti

Na výrobu budete potrebovať: obliečku na vankúš bez potlače, štetce, farby na textil, jablko sevt-tricko5

Postup:

 1. Skôr, než začnete maľovať na obliečku, dôkladne ju prežehlite. Keby nebola prežehlená, do záhybov by sa vám mohlo dostať neprimerané množstvo farby alebo, naopak, žiadna farba a konečný vzhľad vankúša by vás sklamal.
 2. Vložte igelit alebo iný nepremokavý materiál medzi strany vankúša, aby sa vám farby nepretláčali na druhú stranu.
 3. Z jablka si vyrobte razidlo. Prekrojte ho na štvrtiny a jednu štvrtinu natrite farbou. Následne ju odtláčajte po celom vankúši.
 4. Štetcom domaľujte oblúky okolo odtlačkov jablka.
 5. Nakoniec čiernou farbou alebo fixkou na textil nakreslite jadierka.
 6. A vankúš je hotový. sevt-tricko10

Meter na stenu

Vidieť rásť svoje dieťa je jednou z najkrajších vecí v živote. Chcete si tieto spomienky uchovať? Nemusíte robiť zárezy do zárubne a ani písať ceruzkou na stenu. Môžete si vyrobiť meter. Na rozdiel od papierového, ktorý ľahko zoženiete v obchode, tento bude originálny, vydrží oveľa dlhšie a môžete ho aj jednoducho poskladať. Bude to krásna pamiatka pre vás i vaše dieťa.

Na výrobu budete potrebovať: bielu látku (veľkosti cca 150 x 40 cm), farby na textil, fixky na textil, meter, pravítko, štetce, ceruzku sevt-tricko

Postup:

 1. Odstrihnite kus látky veľkosti 150 x 40 cm.
 2. Pomocou krajčírskeho metra si na látku naznačte meter so stupnicou. Naznačiť ju môžete najprv ceruzkou a následne čiernou fixkou, alebo rovno fixkou.
 3. Do vrchnej časti metra napíšte vhodný text – najlepšie meno dieťaťa, ktorého výšku budete zaznamenávať. Môžete doplniť aj dátum narodenia a iné podrobnosti.
 4. Meter môžete ľubovoľne ozdobiť a pomaľovať. Namaľovať môžete rôzne detské motívy, či už balóny, stromy, alebo lesné zvieratká.
 5. Ak necháte látku prázdnu, môžete na ňu vždy, keď dieťa zmeriate, odtlačiť jeho ruku. Raz nebude veriť, že aj jeho ruka bola taká malá.
 6. Okraje látky je potrebné zahnúť a prešiť. Ak máte šijací stroj, môžete tak urobiť sami doma, alebo jednoducho zaneste svoj výtvor krajčírke, ktorá vám látku prešije za niekoľko eur.
 7. Na záver našite na meter uško na zavesenie. sevt-tricko19

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*