Magnetická tabuľa – tri kreatívne spôsoby, ako ju využiť naplno

14. februára 2017

Magnetická tabuľa – tri kreatívne spôsoby, ako ju využiť naplno
14. februára 2017 Jana Lauková

Magnety. Ktoré dieťa ich nemá rado? Ak máte doma chladničku ozdobenú magnetmi, viete, že deti sa ich rady dotýkajú, premiestňujú ich a tie najmenšie si ich s radosťou vkladajú do úst. To, prečo sa na chladničke udržia, sa dozvedia až na základnej škole. My vám dnes ukážeme, ako využijete magnetickú tabuľu alebo nástenku na hranie. A nielen to. Okrem hry budú deti rozvíjať svoju kreativitu a logické myslenie.

Farebný hlavolam pre malých pozorovateľov

Na výrobu budete potrebovať: magnetickú tabuľu, magnetickú pásku, pevné farebné kartóny (hľadajte papier s vyššou gramážou), dúhové papiere, tenší kartón (napríklad staršiu darčekovú tašku), kružidlo, pravítko, ceruzku, nožnice, lepidlo, lepidlo na servítkovú techniku.

Postup:

1. Na farebné kartóny narysujte rôzne geometrické tvary (kruhy, štvorce, trojuholníky, obdĺžniky) a vystrihnite ich.
2. Magnetickú pásku nastrihajte na malé kúsky a prilepte ich na farebné geometrické tvary.

3. Farebný papier pretrite z vonkajšej strany lepidlom na servítkovú techniku a nechajte schnúť minimálne 12 hodín. Lepidlo zabezpečí pevnosť tvarov.

4. Na tabuli vytvorte rôzne obrazce. Každý odfoťte a fotografie vytlačte na farebnej tlačiarni – budú slúžiť ako predlohy pre dieťa. Potom nechajte dieťa skladať rovnaké obrázky na tabuli.

Tvary môžete vyrobiť aj z dúhového papiera. Hra tak bude pre dieťa jednoduchšia – pri skladaní nemusí dodržiavať farebnosť skladačky, ale bude sa sústrediť iba na tvary. Keďže dúhový papier je mäkší, je potrebné podlepiť ho kartónom. Môžete použiť papierovú darčekovú tašku.

Hra s magnetickými písmenkami pre malých i veľkých

Z penových písmeniek, magnetickej pásky a nástenky môžete veľmi ľahko a rýchlo vytvoriť rôzne hry. My sme si pre vás pripravili dve – jedna je určená pre malé deti a tá druhá pre väčšie. Zatiaľ čo menšie deti si budú lámať svoju malú hlavičku nad farbami, staršie si precvičia znalosť písmen. Tak poďme na to!

sevt_tabula12

Na výrobu budete potrebovať: magnetickú nástenku, magnetickú pásku, penové písmenká, fixky, tenký biely papier (čo najtenší)

Hra pre menšie deti

Postup:

1. Na papier nakreslite päť farebných kruhov. Aby boli pravidelné, môžete obkresliť pohár. Farby kruhov zvoľte podľa toho, akej farby máte penové písmenká.
2. Kruhy vyfarbite.

3. Z opačnej strany penových písmeniek nalepte kúsky magnetickej lepiacej pásky.

4. A hra sa môže začať…

sevt_tabula17

Hra pre väčšie deti

Postup:

1. Na papier napíšte ľubovoľné slová, ktoré dokáže vaše dieťa prečítať. Niektoré písmenká zámerne vynechajte.
2. Na penové písmenká opäť prilepte kúsky magnetickej pásky, aby držali na nástenke.
3. Vyrobiť môžete množstvo rôznych kombinácií.

Zoznam pre zábudlivé deti

Presvedčiť deti, aby si plnili svoje povinnosti, je pre každého rodiča neľahká úloha. Niektoré deti motivuje odmena. Ale sú aj také, ktorým musia rodičia doslova prejsť cez rozum. Jedným zo spôsobov, ako dieťa motivovať a zároveň aj zabaviť, je vytvoriť mu vlastnú nástenku so zoznamom úloh. Zapojte do výroby aj svoju ratolesť a uvidíte, akú bude mať radosť.

sevt_tabula21

Na výrobu budete potrebovať: magnetickú tabuľu, magnetickú pásku, rôzne tematické obrázky, zelenú a červenú plsť (prípadne zelený a červený papier), kúsok čiernej tapety, penové písmenká.

Postup:

1. Z penových písmeniek poskladajte meno dieťaťa, pre ktoré bude tabuľka určená. Zo zadnej strany písmeniek nalepte kúsky magnetickej pásky.
2. Z čiernej tapety vystrihnite štyri úzke pásiky. Dĺžku zvoľte podľa veľkosti tabule.

3. Pásiky nalepte na tabuľu tak, ako vidíte na obrázku, a do vrchnej časti umiestnite meno dieťaťa.

4. Na obrázky, ktoré zodpovedajú jednotlivým úlohám, nalepte kúsky magnetickej pásky. Ak vie dieťa čítať, na prednú stranu obrázka môžete napísať znenie úlohy.

5. Z plsti alebo papiera vystrihnite štyri červené krížiky a štyri zelené háčiky. Zo zadnej strany každého krížika a háčika nalepte kúsky magnetickej pásky. Hotovo!

sevt_tabula31

Produkty nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk.