Letné nápady na akvarelové maľovanie s deťmi

10. júna 2019

Letné nápady na akvarelové maľovanie s deťmi
10. júna 2019 Veronika Heckova

Leto sa blíži, teploty stúpajú, ale počas tej najväčšej poludňajšej horúčavy je predsa len lepšie niekde vnútri. Ak vám deti nezadriemu unavené z vonku, môžete ich zabaviť maľovaním.

Dnes vám ukážeme zopár zaujímavých pomôcok, ktoré vnesú do vášho tvorenia trochu zmenu. Prvou pomôckou je štetec na vodové farby a druhou akvarelové ceruzky.

V článku nájdete aj dva tvorivé postupy, podľa ktorých si môžete s deťmi vyrobiť pestrofarebné nanuky a zmrzliny. Deti sa naučia niečo o farbách, ich miešaní a užijete si veľa zábavy pri experimentovaní.

Čo je to akvarelové pero?

V podstate ide o štetec so syntetickými vláknami, ktorý ma plastovú rukoväť. Tá je vnútri prázdna a napĺňa sa vodou. Takto pripravený akvarelový štetec je vhodný na maľovanie najmä vodovými farbami.

Výhodou pre vás, rodičov, je najmä to, že deti nepotrebujú k maľovaniu misku s vodou. Aj tak najčastejšie skončí vyliata. Vodou naplnený štetec stačí trošku stlačiť a voda sa sama uvoľní do štetín. Vďaka tomu netreba štetec nikde máčať.

Navyše sú syntetické štetiny mimoriadne odolné a dobre držia tvar. Deti rady so štetcami tlačia a nie každý štetec takéto zaobchádzanie vydrží. Sevt Akvarelove Malovanie (5)

Akvarelové nanuky a zmrzliny

Na výrobu budete potrebovať: akvarelový štetec, vodové alebo anilínové farby, akvarelové farbičky, akvarelový papier, farebný papier, lepidlo, nožnice, lekárske drevené špachtle, štetce a trblietky. Sevt Akvarelove Malovanie (2)

Na akvarelový výkres nakreslite tri obrysy nanukov a nechajte deti, aby ich vymaľovali vodovými farbami. Prípadne im môžete pomôcť tak, že zľahka stlačíte akvarelový štetec a vymaľujete vnútornú plochu nanuka čistou vodou.

Na takto navlhčený papier potom môžu deti maľovať. Farby sa budú pekne rozpíjať a kombinovať. Neprekáža, ak vyjdú aj za čiary, nanuky sa nakoniec vystrihnú.

Hotové vystrihnuté nanuky dozdobte trblietkami, farebnými kamienkami alebo farebným papierom. Ľubovoľnú časť nanuka potrite lepidlom a posypte ho dekoráciami. Len čo lepidlo zaschne, prebytočné kúsky odfúknite. Ako posledné prilepte lekárske drevené špachtle, prípadne vystrihnite paličky na držanie z farebného papiera.

Sevt Akvarelove Malovanie (1)

Rovnako jednoducho si vyrobíte aj papierové zmrzliny…

…len s tým rozdielom, že teraz nebudete potrebovať vodové farby, ale akvarelové pastelky.

Výhodou pasteliek je najmä to, že sú mimoriadne vhodné pre deti. Aj keď celú plochu nevyfarbia dokonale, prípadne ešte nevedia farby medzi sebou tieňovať, vďaka pridaniu vody sa farba pekne rozptýli a sama vytieňuje.

Najskôr z hnedého farebného papiera vystrihnite tri kornútky v tvare trojuholníkov. Potom na ne namaľujte čiary, ktoré pretrite štetcom s vodou. Čiary sa zjemnia a vznikne štruktúra podobná kornútku.

Keď máte kornútky hotové, narysujte na akvarelový papier niekoľko menších kružníc a vyfarbite ich akvarelovými pastelkami. Striedajte rôzne farby a vytvárajte medzi nimi prechody. Následne pastelky rozmažte vodou a štetcom. Farby sa pekne spoja. Nebojte sa experimentovania a povzbuďte deti, nech skúsia, aký prechod vznikne medzi červenou a žltou či červenou a modrou. Sevt Akvarelove Malovanie (13)

Úplne na záver farebné kruhy vystrihnite a prilepte lepidlom ku kornútkom. Zmrzliny, rovnako ako nanuky, môžete dozdobiť ľubovoľnými ozdobami. Pokojne siahnite aj po nálepkách, prípadne ich polepte kávovými zrnami, trblietkami alebo kamienkami.

Sevt Akvarelove Malovanie (18)Ak vás vodové farby chytili za srdce, môžete si prečítať aj podrobný blog o vodových farbách a rôznych technikách maľovania – Ako maľovať akvarelovými farbami. V článku nájdete aj užitočné rady, ako maľovať na mokrý alebo suchý papier a čo všetko s farbou dokáže pridanie soli alebo alkoholu.

Pre deti nájdete inšpiráciu na maľovanie s vodovými farbami tu:

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*