Kúsok Anglicka pre vašich študentov

2. októbra 2018

Kúsok Anglicka pre vašich študentov
2. októbra 2018 Veronika Heckova

Jedným z kľúčových princípov pri výučbe a učení sa cudzieho jazyka je vytvoriť si vhodné jazykové prostredie. Nie každý má možnosť učiť sa jazyk v zahraničí, kde sa angličtinou dennodenne obklopuje a významne tým urýchli svoj učebný proces.

Vhodné jazykové prostredie a správnu atmosféru však dokážeme vytvoriť i na našich hodinách, a to komunikáciou v angličtine, prácou s rozličnými materiálmi, aktivitami či hrami, a v neposlednom rade motivovaním študentov k tomu, aby si anglické prostredie vytvárali aj doma. Pozeraním filmov alebo seriálov s anglickými titulkami a čítaním zahraničných novín či webových stránok si jazyk osvoja o niečo rýchlejšie. Pomôže tiež písanie si denníka v angličtine, zmena jazyka v telefóne/počítači a v neposlednom rade i komunikácia s ľuďmi z rôznych kútov sveta prostredníctvom sociálnych médií. Tipov a trikov je mnoho.

Noviny, časopisy a rôzne iné autentické materiály pomôžu nielen k vytváraniu anglického prostredia. Oproti klasickým témam, ktorým sa venujú učebnice, umožňujú prečítať si o aktuálnom dianí a študenti tak ľahšie nachádzajú podnety, ktoré dokážu výrazne obohatiť diskusiu v triede, rozšíriť slovnú zásobu a vôbec, sú skvelým zdrojom kultúrnych aspektov, ktoré je vhodné do hodín angličtiny prinášať.

Naša jazyková škola the Bridge pracuje s približne tridsiatimi slovenskými i zahraničnými lektormi.

Mnohí z našich lektorov pri svojej výučbe radi využívajú noviny a časopisy, pretože v nich nájdu inšpiráciu a aj vďaka nim dokážu svoje hodiny výrazne oživiť. Sevt Anglicko (1)

Ben Gwillim, UK

„Pre učiteľov angličtiny sú noviny First News bohatým zdrojom materiálov a pre študentov poskytujú širokú škálu podnetov. Z novín sa dá využiť doslova každý aspekt. Ako zahrievacie aktivity alebo na opakovanie výborne poslúžia krížovky a kvízy. Doslova zlatou baňou pre konverzáciu a hodiny písania sú obrázky. Hranicou vo využití článkov a správ je snáď iba lektorova fantázia. Z titulkov môžeme vytvárať príbehy a z príbehov titulky. Články vieme sumarizovať alebo zjednodušovať a reklamy zasa využiť pri kreatívnom písaní či diskusiách.“

Dobré noviny sú plnohodnotným pracovným zošitom študenta aj učiteľa a ich veľkou výhodou je, že takmer nič nestoja.

Ondrej Koščík

„Naozaj vítam nápad, akým sú First News, keďže pri práci so študentami novinové články pravidelne využívam. Je to pre nich niečo, čo je reálne, relevantné a praktické. Zvyknem používať napríklad BBC News, Slovak Spectator, a podobne. Výhodou First News je, že sú jednoduchšie na použitie a to vďaka tomu, že sú tematicky zrozumiteľné a obsahujú tiež audio nahrávky. Plánujem pravidelne využívať First News pri všetkých mojich študentoch.“

Laura Cabada, Argentína

First News používam na hodinách s mojimi teenagermi. Sú to noviny dobrej kvality s originálnymi článkami a som presvedčená, že sú užitočnou pomôckou v triede. Jednou z relatívne jednoduchých aktivít, ktorú som so študentami nedávno zrealizovala bolo, že každý študent dostal jeden výtlačok novín. Ich úlohou bolo noviny prelistovať a vybrať si jeden článok, ktorý sa im zdal zaujímavý a následne porozprávať o jeho obsahu ostatným.“

Študenti, ktorých angličtina je na vyššej úrovni, nemajú problém nájsť si vhodné materiály na čítanie, pretože nie sú výraznejšie obmedzení slovnou zásobou. Môžu čítať rôzne webové stránky, časopisy alebo pôvodnú literatúru. Študenti na nižšom leveli angličtiny sa naopak zvyknú spoliehať hlavne na učebnice a najmä na notoricky známe časopisy. First News sú na trhu veľmi príjemným spestrením a nenásilným spôsobom prinášajú zaujímavé témy.

10 tipov na aktivity v triede s použitím First News:

  1. Študenti vytvoria článok k vybranému titulku a porovnajú si ho s pôvodným textom
  2. Opačná aktivita – študenti vytvoria titulok, ktorý bude zodpovedať významu zvoleného článku
  3. Študent prerozpráva zvolený článok v 1. osobe a ostatní mu v roli novinárov budú klásť otázky
  4. Debata na kontroverznú tému v článku, v ktorej jedna polovica študentov bude zastávať „pre“ názor a druhá „proti“
  5. Študenti skrátia článok na presne definovaný počet slov
  6. Študenti rozšíria krátky článok doplnením prídavných mien, prísloviek, spojok, a pod.
  7. Študenti si vyberú 10 slov z článku, ktoré sa chcú naučiť, a použijú ich pri písaní názoru na danú tému
  8. Študenti zosumarizujú článok do SMS správy
  9. Študenti v skupinách vytvoria pre ostatné skupiny kvíz z informácií v novinách
  10. Študenti vyhľadajú frázové slovesá/idiómy a nahradia ich synonymami

Bonusová aktivita: študenti vytvoria svoje vlastné číslo novín/časopisu

Sevt AnglickoMgr. Andrea Záhumenská,
the Bridge – English Language Centre

 

Pridajte sa aj vy k školám a lektorom, ktorí sa snažia pre svojich študentov priniesť kúsok Anglicka na Slovensko. Sledujte web stránku www.sevt.sk/firstnewsFacebook, kde budú priebežne uverejňované termíny pripravovaných akcií a workshopov.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*