K letnej zábave patrí aj návšteva hudobných festivalov

26. júna 2017

K letnej zábave patrí aj návšteva hudobných festivalov
26. júna 2017 Jana Lauková

Leto praje zábave a hudbe. Chceme sa uvoľniť, vychutnať si slnečné dni a teplé noci. Jednou z možností, ako sa v lete zabaviť, je zúčastniť sa na niektorom z hudobných festivalov.

Topfest

Festivalovú sezónu môžete odštartovať na Topfeste, ktorý sa uskutoční v dňoch 30. júna – 1. júla na letisku v Piešťanoch. Tento rok festival ohlásil prerod z rockového podujatia na multižánrové a do svojho programu zaradil hudobné prekvapenia, ktoré sa zaradia k skupine Skindred, spevákovi Rag´n´Bone Man, kapelám Slot, Kabát, IMT Smile, Bastille, spevákovi Karlovi Gottovi a mnohým ďalším. Účastníkom bude k dispozícii stanové mestečko, do ktorého je povolený vstup s identifikačným náramkom. Piešťany sú kúpeľné mesto, ktoré sa oplatí navštíviť. V okolí si môžete obzrieť významné archeologické lokality. V meste sa nachádza viacero múzeí a časť Piešťan je vyhlásená za pamiatkovú zónu. Je tu veľké množstvo športovísk. Neďaleko sa nachádza aj priehradné jazero Sĺňava s možnosťou vodných športov. Vychutnať si môžete turistickú vychádzku na neďaleký Bezovec. Odtiaľ sa dá dostať na zrúcaniny hradu Tematín, na Topoľčiansky hrad i k Dastínskej kyselke. Cez Piešťany vedie aj značená cyklotrasa Vážska cyklomagistrála.

Pohoda Sevt Festival1

V dňoch 6. – 8. júla sa uskutoční na letisku v Trenčíne festival Pohoda. Jeden z najznámejších a najnavštevovanejších festivalov vôbec je súčasťou siete veľkých európskych festivalov. Ponúka nielen vyše stovky hudobných vystúpení rôznych žánrov, ale aj divadelné predstavenia, balet, moderný tanec, filmy, diskusie, prezentáciu literatúry a množstvo atrakcií. Koná sa na dvoch open air pódiách, v otvorenej aréne a v krytých arénach na trenčianskom letisku. Pre rodiny s deťmi je pripravený detský park. Celý areál je bezbariérový a ZŤP návštevníkom poslúžia aj vyvýšené plošiny na hlavných open air scénach. Ubytovať sa dá v chatkách, v stanovom hoteli alebo stanovom mestečku (stanovanie je započítané v cene festivalovej permanentky), karavanovom parku alebo v blízkom okolí. Na miesto festivalu sa dostanete kyvadlovou dopravou z miest v širšom okolí i špeciálnym festivalovým rýchlikom. V areáli je niekoľko gastrozón. Samotné mesto Trenčín má množstvo kultúrnych pamiatok – od mestského opevnenia, cez mestskú vežu až po Trenčiansky hrad.

SunDance Open Air Festival

21. júla a 22. júla vás roztancuje SunDance Open Air Festival. Je to najväčší festival tanečnej hudby pod holým nebom, a to v prostredí Zemplínskej šíravy – v stredisku Lúč. Na štyroch stageoch si môžete užiť vystúpenie viac ako 40 skvelých zahraničných i slovenských DJ-ov. V cene vstupenky je miesto na stanovanie a CD-čko (pri kúpe v predpredaji). Zemplínska šírava je najväčšia vodná priehrada na Slovensku. Lúč je súčasťou strediska Hôrka južne od obce Vinné. Zo strediska vyrážajú na plavbu vyhliadkové lode. Môžete si tiež obzrieť Vinianske jazero alebo zrúcaniny hradu vyhláseného za kultúrnu pamiatku, z ktorého je výhľad na Východoslovenskú nížinu. Hradný vrch zaberá prírodná rezervácia.

Rock pod kameňom – Snina Open Air Festival

Začiatok augusta (konkrétne 4. – 6. august) patrí festivalu Rock pod kameňom, ktorý sa odohrá v prostredí Sninských rybníkov. Počas troch dní si budete môcť vypočuť Nenu, Axxis, Wanastowi Vjecy, Horkýže slíže, BijouTerrier, Alkehol, Harlej, Dogu a iné. Festival je skvele organizovaný a dostanete sa naň autom, autobusom a tiež pešo z mesta Snina. Do areálu vás vpustia vďaka identifikačnému náramku, ktorý dostanete po zaplatení vstupenky. Ubytovať sa môžete v stanoch (na free stanovisku alebo v autokempe – stanovom tábore), v autokempe s chatkami, v hoteli Kamei nachádzajúcom sa priamo v rekreačnej oblasti Sninské rybníky alebo v meste Snina či v Zemplínskych Hámroch. Okolie Sninských rybníkov praje turistike – môžete vyliezť na Sninský kameň, navštíviť sopečné jazero Morské oko alebo sa prejsť po Vihorlatskom pralese. V horúcich dňoch si určite vychutnáte kúpanie na biokúpalisku Sninské rybníky.

Uprising

Jubilejný desiaty ročník hudobného festivalu Uprising sa odohrá na Zlatých pieskoch v Bratislave v dňoch 25. – 26. augusta. Uprising každý rok privíta tisíce Slovákov i  zahraničných fanúšikov. Na tomto reggae festivale vystúpia Alpha Blondy, Irie Révoltés, General Leby, Zion Train, Vibronics, Eva Lazarus, Deadly Hunta, Vandal, The Herbaliser a mnohí ďalší. Festival ponúka štyri stage, cinema zónu, workshopy a rôzne atrakcie, možnosť vodných športov, a dokonca aj kulinárske špeciality. Vybrať si môžete medzi klasickými a VIP vstupenkami (umožnia vám aj stretnutie s vybranými umelcami). Na Zlaté piesky sa dostanete autom, električkou alebo autobusom. Vstup je na identifikačný náramok. Na orientáciu slúžia letáčiky s mapkou a časovým line-upom. Účastníkom festivalu sú k dispozícii tri stanové kempy. Nájdete v nich aj kúpaliská, tobogany a iné atrakcie. Ďalšia možnosť ubytovania je v chatkách, apartmánoch či bungalovoch. V niekoľkých gastrozónach je množstvo stánkov s jedlom (aj vegetariánskym). Zlaté piesky sú prírodným kúpaliskom, avšak kúpanie je na vlastnú zodpovednosť. K dispozícii máte celú Bratislavu s jej historickými a kultúrnymi pamiatkami, s možnosťou návštevy ZOO a dinoparku.

Slovenské hrady

Festivalovú sezónu 2017 môžete uzavrieť 9. septembra na festivale Slovenské hrady. Vďaka nemu máte šancu zažiť hudobné vystúpenie mnohých skvelých kapiel v prostredí najkrajšieho hradu v Malých Karpatoch – Červený Kameň. A to len niekoľko desiatok kilometrov od Bratislavy. Vystúpia tu napríklad Richard Müller, IMT Smile, Olympic, Arakain s Luciou Bílou, Desmod, Zoči Voči, Tomáš Klus a iní. Počas festivalu môžete využiť festivalovú vstupenku na prehliadku hradu. Červený Kameň má také krásne priestory, že si ho tvorcovia vybrali aj do viacerých filmov. Neďaleko hradu (cca 20 km) sa nachádza jaskyňa Driny a areál Slnečné jazerá (cca 30 km).

Festivaly majú svoje internetové i facebookové stránky, na ktorých sa dá zorientovať v programe, pravidlách a možnostiach jednotlivých festivalov. Nech už si vyberiete ktorýkoľvek, na niektoré veci nezabúdajte. Základom je dobrá informovanosť a orientácia. Vstupenku sa vám rozhodne oplatí kúpiť v predpredaji – získate výraznú zľavu.

Čo si nezabudnúť pribaliť

Nezabudnite si doklady. K nim si môžete priložiť aj kartičku s popisom zdravotných ťažkostí, ak nejaké máte, spolu s postupom pomoci. V mobile si vyznačte takzvané ICE čísla – pre prípad nehody. Určite majte pri sebe hotovosť – majte ju uloženú tak, aby vám ju nemohol nikto ukradnúť. Dajte si pozor aj na mobil či fotoaparát. Nenoste so sebou cenné veci.

V každom prípade rátajte s výkyvmi počasia. Pribaľte si pršiplášť alebo nepremokavé oblečenie (dáždniky sú zakázané) a pokrývku hlavy, slnečné okuliare a opaľovací sprej. Okrem sandálov si vezmite aj uzavretú obuv. Treba počítať aj s ochladením, a preto majte so sebou i teplejšie oblečenie.

Ak ste sa rozhodli stanovať, isto nezabudnete na stan (niektoré festivaly ponúkajú stany v stanových mestečkách). Zoberte si so sebou oblečenie na spanie, kvalitný spacák a karimatku. Myslite i na čelovku alebo baterku – po koncerte v stane je na nezaplatenie. Kvalitu spánku vám zlepšia štuple do uší či maska na oči.

K hygienickým potrebám si pribaľte jednorazové utierky a antibakteriálny gél. Keď si ich budete vkladať do príručnej batožiny (vhodný je malý ruksak alebo taška s popruhom), rovno si skontrolujte aj lekárničku (ak pravidelne užívate nejaké lieky alebo antikoncepciu, máte alergie či tráviace ťažkosti). Doplňte si aj leukoplasty a dezinfekciu – drobné úrazy sa stávajú. Zídu sa aj lieky proti bolesti.

Ak chcete fotiť (tam, kde je to povolené), nezabudnite si náhradné batérie, a k mobilu, samozrejme, nabíjačku. Pre istotu si zaobstarajte aj vodotesný obal. A rozhodne aj selfie tyč.

Na väčšinu festivalov je zakázané donášať nápoje v plechovkách a sklenených fľašiach. Vezmite si turistickú fľašu na vodu. Na zahnanie hladu si pribaľte malé a skladné potraviny. Ako prikrývka v chladnejšom počasí alebo ako podložka na sedenie vám dobre poslúži deka. Zoberte si aj vrecká na odpad či špinavú bielizeň, pre istotu i toaletný papier, hygienické vreckovky a repelent.

A čo je najdôležitejšie, vezmite si so sebou dobrú náladu a ozbrojte sa trpezlivosťou. Ľudia vo festivalovej nálade sú bezprostrednejší a jednoducho si chcú užívať voľnosť a leto.

Spomenuté produkty v článku nájdete v predajniach Ševt papiernictvo alebo na eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*