Prečo si robiť jarné upratovanie na písacom stole?

16. marca 2018

Prečo si robiť jarné upratovanie na písacom stole?
16. marca 2018 Veronika Heckova

Niektorí ľudia majú radi poriadok, iní zase pri slove upratovanie znechutene prevrátia očami.

Upratovanie je samo o sebe skvelá aktívna činnosť, ktorá nás odpúta od každodenných starostí. Zamestnáme myseľ aj ruky a spravíme niečo aj pre svoje zdravie – či už psychické alebo fyzické. Podľa odborníkov je upratovanie jednou z najlepších terapeutických činností. Je veľmi dôležité nielen pre čistotu domova, ale aj pre to, aby sme mali vo všetkom poriadok a systém. Upratané priestory prispievajú k našej duševnej pohode. Zvyčajne na jar a v zime sa robí veľké upratovanie – ako už býva zvykom – pred Vianocami a Veľkou nocou. Jarné upratovanie má aj symbolický význam a ľudia si ho spájajú s poverami, že všetko zlé sa na jar vyhodí z domu von a ostane už iba to dobré a svieže. Aspoň tak to hovorili naši predkovia.

Dom a tiež pracovný stôl nemusia byť vždy ukážkové, tip top, sterilné a vydezinfikované, ale mali by spĺňať aspoň základné kritériá na pohodové a harmonické fungovanie.

Jarne Upratovanie Sevt

Okolité prostredie nás ovplyvňuje, či už chceme alebo nie. Buď v pozitívnom zmysle, alebo v negatívnom. Pokiaľ sa nám v dome hromadia zbytočnosti a je tam špinavo a prašno, vytvárame stagnáciu a zlé pocity. Do veľkého upratovania sa síce mnohým nechce, ale treba sa prekonať. Nikdy nebudete pociťovať pokoj a relax, pokiaľ máte okolo seba neporiadok. Váš byt vám môže uberať energiu namiesto toho, aby Vám ju dával.

Čistota a usporiadanie pracovného stola patria medzi najzákladnejšie. Nielen však z hľadiska čistoty. Upratovanie má hlbší význam, je veľmi dôležité pre organizovanie dňa, práce a aj celého života.

Čím skôr sa pustíte do upratovania, tým lepšie. Niektorí ľudia milujú svoj „usporiadaný chaos“, ale v skutočnosti majú okolo seba iba neporiadok.

Najdôležitejšia je organizácia a systematický postup. Chaos a únava či prílišné vyčerpanie potom nebudú mať šancu. Všetko si treba dôkladne naplánovať. Pri upratovaní a triedení vecí by mala platiť zásada, že si necháte len užitočné  predmetya tie, ku ktorým máte zvláštny vzťah.

Najnovšie výskumy potvrdzujú, že klávesnica počítača je špinavšia ako záchodová doska. Nemožno sa tomu čudovať, veď sa jej dotkneme miliónkrát za deň špinavými rukami.

Zopár rád na upratanie pracovného stola, alebo „čistý stôl = čistá myseľ“:

  1. Na pracovnom stole by všetko malo mať svoje miesto a  kútik. Udržiavajte veci vždy na tej istej časti stola. Písacie potreby majte v stojane, papiere v šanónoch. Snažte sa čo najefektívnejšie využiť priestor.
  2. Všetko, čo nutne potrebujete a používate veľakrát za deň majte na dosah ruky.
  3. Predmety, ktoré nepoužívate, alebo len zriedka, neskladujte na stole. Odložte ich napríklad do krabičky, aby vám nezavadzali a využite priestor pre to, čo naozaj potrebujete.
  4. Na psychiku pozitívne vplýva čokoľvek, čo máte radi a čo sa vám páči. Nájdite si na pracovnom stole miesto pre rodinnú fotku, kvetiny vo váze, či inú drobnosť, ktorá vám urobí radosť.
  5. Nezabúdajte na dôležitú úlohu- plochu stola pravidelne umývať. Zbavíte ho prachov, špiny, nečistoty a  baktérii.
  6. Nehromaďte neporiadok. Je dokázané, že ľudia, ktorí majú okolo seba neporiadok a zmätok sú náchylnejší byť viac v strese ako tí, ktorí majú upratané. Napriek tomu, v zásade platí pravidlo, že je na vás, čo urobíte a ako sa chete cítiť. Pokiaľ vám vyhovuje neuprataný stôl, je to vaša voľba. Dôležité je, aby ste pri vykonávanej práci cítili pohodu a harmóniu.Sevt Pracovny Stol

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*