Jarné kvetináče

5. apríla 2018

Jarné kvetináče
5. apríla 2018 Veronika Heckova

S príchodom marca sa obchody a kvetinárstva pomaly zapĺňajú sadeničkami a semienkami. Ak si aj vy chcete tento rok vypestovať vlastné kvety alebo bylinky, budete potrebovať zopár kvetináčov. Kúpte si tie úplne obyčajné, hlinené. S farbami a štetcami z nich vytvoríte malé umelecké diela.

Pripravili sme pre vás tri inšpirácie na maľované črepníky. Motívy a postupy sú jednoduché, aby ich zvládol každý, vrátane detí. Ak sa vám nechce sadiť živé kvety, môžete do kvetináčov naaranžovať kvety z hodvábneho papiera. Sevt Kvetinace (15)

Na výrobu farebných kvetináčov budete potrebovať: hlinené črepníky rôznych veľkostí, temperové alebo akrylové farby,  štetce, papierové šablóny, farebné stužky, tavnú pištoľ a lak na akrylové farby.
Potrebný čas na výrobu: jeden kus približne 30 minút + čas schnutia jednotlivých vrstiev farby.

Rady a tipy na začiatok

Na maľovanie črepníkov sa výborne hodia akrylové alebo temperové farby. Pri práci s nimi nepotrebujete nič navyše. Farby sú po zaschnutí vodoodolné.

Ak ste sa rozhodli použiť temperové farby, musíte ich zmiešať s troškou primalexu. Stačí naozaj iba malé množstvo, aby ste zbytočne neznížili intenzitu farby. Vďaka nemu zostane kvetináč pekne pomaľovaný v akomkoľvek počasí.

Pre dosiahnutie lesku a žiarivých farieb použite lak na akrylové farby. Využijete ho na maľbu akrylovými aj temperovými farbami. Ak ho nemáte, nič sa nedeje. Náter lakom nie je nevyhnutný, farby na kvetináčoch vydržia aj bez neho. Sevt Kvetinace (2)

Lienka, lienka, aké bude počasie?

Jednoduché a veselé. Také sú črepníky pomaľované motívom lienky.  Nakresliť tohto chrobáčika je ľahké a farebná kombinácia červenej a zelenej farby pôsobí hravo. Takýto črepník sa výborne hodí do detskej izby ale i do záhrady či na balkón.

Postup na výrobu:

  1. Vrchnú časť kvetináča pomaľujte tmavozelenou farbou a spodnú časť svetlozelenou. Rovnaký postup použite aj na misku pod črepník. Budete potrebovať minimálne dva nátery.
  2. Po zaschnutí farieb namaľujte na bledozelenú časť červené kruhové plôšky telíčka lienok.
  3. Domaľujte im čiernou farbou hlavu, nožičky a bodky. Nezabudnite na to, že lienka má len šesť nôh.

    náhľad

Maľovanie črepníka pomocou šablón

Pre tých, ktorí si netrúfajú sami maľovať sú tu papierové šablóny. V našej ponuke nájdete kolekciu jarných kvetov, ktoré sa perfektne hodia na maľovanie kvetináčov.

TIP: Aby sa vám so šablónou ľahšie pracovalo, pomaľujte si črepník základnou farbou a nechajte ju 24 hodín schnúť. Potom si nebudete musieť šablónu jednou rukou pridržiavať. Jednoducho ju prilepte ku kvetináču papierovou lepiacou páskou.

Postup:

1. Nafarbite celý črepník jednou farbou. Pri svetlých farbách budete potrebovať minimálne tri nátery, aby ste prekryli farbu hlineného črepníka.
2. Priložte šablónu a premaľujte výrezy.
3. Šablónu môžete opätovne použiť, otáčať alebo ich vystriedajte viacero, až kým nebudete s výsledkom spokojní.

Čierno-biely črepník s nápisom

Páčia sa vám kriedové nápisy? Tento moderný dizajn si ľahko vytvoríte pomocou farieb. Navyše nápis na črepníku bude vodoodolný a neošúcha sa.

Postup:

1. Namaľujte črepník aj misku čiernou farbou.
2. Na kvetináč napíšte názov bylinky, ktorú sa chystíte pestovať.
3. Ak chcete, aby bol črepník lesklý, premaľujte ho celý lakom na akrylové farby a nechajte ho 30 minút zaschnúť.
4. Nakoniec ozdobte vrchnú časť misky a črepníka nalepením stužky.

Spomenuté produkty na výrobu zajačikov nájdete v predajnej sieti Ševt papiernictvo alebo v eshope www.sevtprerodinu.sk.

Komentáre (0)

Komentovať článok

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*